Kendőkről elég sok posztot találsz a blogon, többet kendő leírással együtt, másokat csak megmutattam. Van egy hosszabb poszt a kendőhorgolásról, azt is érdemes elolvasni.
https://tanulj-horgolni.blogspot.com/2019/01/tanacsok-kendok-horgolasahoz.html
Most a különböző formájú kendőket tekintem át.
Az utóbbi időben újabb formák jöttek divatba. Azt nem tudom, hordani mennyire divat. :-) Aki horgol, és szeret kendőt horgolni, biztos kipróbálja az újabb ötleteket is. Az aszimmetrikus kendőkről még nem írtam, mert pár éve még nem volt annyira ismert. Olyan kendőt/sálat? már régebben is horgoltunk, ami eleinte keskeny volt, majd bővült, a végén pedig visszatért az eredeti méretre. Ennek a neve: baktus.
Amit vállkendőnek nevezünk, háromszögletű, vagy egyik oldala ívelt. A négyszögletes nyakba vagy vállra valók neve sál, stóla.
Háromszög
Háromszögletű kendők formája változatos.
Háromszögletű kendő |
A fenti kendők két oldala egyenlő, a harmadik oldal hosszabb. El tudom mondani úgy is, hogy ezek egyenlőszárú háromszögek.
A laposabb háromszögek akkor jók, ha nem akarsz túl nagy kendőt horgolni, de szeretnéd, ha elöl összeérne, ugyanakkor hátul nem lógne le túlságosan. Ezek azok, amiket sálként lehet hordani. Persze horgolhatjuk nagyobbra, akkor is jobban fog nőni a két szárnya, mint a magassága.
Gyorsabban elkészül, mint az a fajta, amit az alsó rajzon látsz. Remek ajándék lehet olyan valakinek, aki szeret sálat hordani a nyakában. Érdemes olyan nagyra horgolni, hogy ha "fordítva" akarja hordani valaki, akkor a két szárnyat a nyakban előre lehessen hozni. Mi az, hogy fordítva hordani? Arra gondolok, amikor a sál két hosszabb végét megfogjuk, a kendőt elöl a nyakunkhoz igazítjuk, a két szárat hátra vezetjük, majd hátul keresztezve előre vezetjük. Ezt a két szárat szépen elrejthetjük a háromszög lelógó részében.
Kendő "fordítva" felvéve |
A fenti képen nem egy kicsi, hanem egy igazi nagy kendőt látsz. :-)
Azok a kendők, amik már szinte egyenlő oldadú háromszögek, szerintem kevésbé hordhatók. Finomítsuk, aki magas és vékony, annak jó, mert nem csak hátközépig ér. Aki viszont alacsony és/vagy telt, annak nem túl kényelmes. A csúcsa leér hátul térdig, de elöl a két szárnyba erősen kell kapaszkodni, hogy összeérjen. Az nem túl kényelmes, ha a kendőt állandóan fogni kell, nehogy leessen a viselőjéről.
A háromszögek harmadik csoportja, az aszimmetrikus kendő. Van, amikor minden oldal egyenes, de gyakran az átfogó ívelt.
Aszimmetikus kendő formája |
Hogyan lehet ezt hordani? Ugyanúgy, mint a "normál" háromszög alakú kendőt. Megfogjuk az átfogó két végén, és nyakunkba vetjük. Az egyik oldalon széles, a másikon keskeny lesz.
De ha ennél többre vágysz, nézd meg ebben a cikkben, milyen viselési módokat mutatnak be.
https://www.interweave.com/article/crochet/asymmetrical-shawls-10-styles/
Miért jó ez a típus? Gyorsan elkészül. :-) Mindenesetre gyorsabban, mint egy igazi nagy háromszög.
Mi a hátránya? Az első néhány kendőnél erősen kell koncentrálni arra, hogy a sorok két vége eltérő. Az egyik oldalon kell szaporítani, a másik oldalon nem.
Mi az előnye? Kezdéskor egészen rövid sorok vannak, és később sem olyan hosszúak, mint egy egyenlőszárú háromszögnél. Sálként is lehet hordani, simán elfér a kabát alatt, mert nem nagyon ér el a vállcsúcsig. (Jó, lehet olyan nagyra horgolni, hogy leérjen.)
A rajzon az egyszerű aszimmetrikus formát látni, de lehet ezt a fazont még cifrázni. A rajzra nem vállalkozom, csak elmondom. Azon az oldalon, ahol szaporítunk, néhány soronként fogyasztunk is. Ez nagyon egyszerű, 2-4-6 soronként egyszerűen nem horgoljuk végig a sort, hamarabb megfordulunk. Így a háromszög rövidebb befogója nem növekszik olyan gyorsan, a kendő hosszabb tud lenni.
Persze, én is tudom, bármeddig lehet horgolni elvileg, gyakorlatilag van egy méret, amit elképzelünk, és egyes mintáknál a szaporítás miatt nagyon gyorsan nő a sorok hossza.
Aszimmetrikus kendő |
Tapasztalatból mondom, jobban jársz, ha ezeket a kendőket csipkemintával horgolod, már a V öltés is annak számít. Ha egyráhajtásos pálcákkal dolgozol végig, a sorok szélét nehezebb egyenesen tartani, pláne, ha időnként beiktatsz 1-1 lyukacsos sort.
Kerekded kendők
Elérkeztünk a félkör, sarló alakú kendőkhöz.
Íves kendőformák |
Ezek is nagyon változatosak lehetnek. Itt is van hosszú, a közepén nem túl magas, körcikk, és szinte teljes kör is.
A körcikk forma felvéve olyan, mint egy kis pelerin, ez az, ami nem esik le az ember válláról. Ha elég kicsinek horgolod, sál is lehet. Ebben a formában nálam az első helyen még mindig a Doris Chan féle All Shawl van. Ha letöltöd a kendő leírását, először is megdöbbensz azon, hogy nem egy kétoldalas leírása van, hanem egy komoly e-book. A 2003-as verzió 20 oldalas. Nyugi, nem ennyire bonyolult a kendő, csak rengeteg hasznos dolog van a leírásban. Részletezi, milyen fonalból mekkora tűvel ajánlja, mennyi fonal kell hozzá, kb mekkora lesz. Aztán azt is meglátod, hogy ez az egy kendő tulajdonképpen sokféle kendő. Van kisebb, nagyobb, és még nagyobb. A legnagyobb már szinte kabát, jó vastag fonalból, és ez az egyetlen, amit normál egyráhajtásos pálcákkal kell horgolni. A befejezése is többféle lehet, egy igazi átváltozóművész. Ha megtanulod a szaporítását, akkor gyorsan megy, és hála a többféle méretnek, befejezésnek, egészen más lesz a végeredmény.
Ennek kendőnek több posztot is szenteltem, ebben részletesen írok a készítéséről:
https://tanulj-horgolni.blogspot.com/2019/04/kendo-ami-nem-haromszog-es-gyorsan.html
All Shawl horgolt rojtokkal |
A sarlóformák szerintem nagyobb figyelmet követelnek, gyakran trükkös részletekkel bírnak.
Ehhez a típushoz nem tudok saját munkát mutatni, mert ilyen kendőt nem horgoltam.
Négyszög
Négyszög alakú kendők, ezeket inkább sálnak nevezném, és egy külön posztban lesz szó róluk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése