2023. november 6., hétfő

Munka színátmenetes fonallal

Sokféle színátmenetes fonal közül választhatunk. Ebben a posztban megosztok néhány tudnivalót ezekkel a fonalakkal kapcsoolatban.

Kezdem ott, hogy amikor elkezdtem a poszton gondolkodni, olyan egyszerűnek tűnt, miről is fogok írni. Aztán elkezdtem gondolkodni, milyen fajtái vannak, és amikor úgy a nyolcadik variáció is eszembe jutott, rájöttem, ez a téma nem is olyan kicsi, mint gondoltam.

Próbáljuk csoportosítani, milyen típusú színátmenetes fonalak vannak.

  • Röviden színátmenetes, ezt a gyárak színes fonalnak nevezik. 
  • Hosszan színátmenetes
  • Csíkos 
  • "Mintás" 
  • Batikmintás
  • Ombré
  • Több szálas fonaltorták

A különböző hosszúságú szakaszokkal festett fonalak horgolás közben más és más mintázatot adnak ki.

Nézzük sorban, melyikről mit kell tudni.

Rövid színátmenetes

 


A rövid színátmenetetekkel rendelkező fonalat gyakran színesként jellemzi a gyártó. Laikusként én azt mondom, minden fonal színes, ami nem fehér. De ugye ez nem egy tudományos megközelítése a témának.

Azt kell mondjam, hogy ez a legmacerásabb típus. Az ilyen fonalban 5-10 centiméterenként változnak a színek. Lehet, hogy éles átmenettel, lehet, hogy szinte árnyalatonként. A Catania color fonalak általában rövid átmenetesek.

A szigetek mérete, és az, hogy a munka melyik részén kezd megjelenni, több tényezőtől függ. Nem mindegy, hogy horgolunk, vagy kötünk, milyen hosszú a sor, milyen mintát készítünk, mennyire szorosan dolgozunk, oda-vissza haladó soraink vannak, vagy körben horgolunk.
A lényeg, előbb-utóbb kisebb vagy nagyobb azonos árnyalatú sziget képződik. Ha ez nem zavar, akkor ne tegyél semmit, ha el akarod kerülni, akkor íme a megoldás.

A gyártó azt javasolja, ha szeretnénk elkerülni a nagy, összefüggő, azonos árnyalatú foltok kialakulását, akkor 2 gombolyagot használva dolgozzunk. Két soronként váltsuk a két gombolyagot, így elkerülhető a szigetek kialakulása. ez azt jelenti, hogy a második sor végén "színt váltunk" vagyis a másik ugyanolyan árnyalatú gombolyaggal kezdünk dolgozni. Újabb két sor elkészülte után ismét az első gombolyaggal horgolunk két sort, stb.

Hosszan színátmenetes fonal



Nincs arra szabály, hogy mit jelent a hosszú. Lehet fél méter, de akár 10 is. Az egyik fajta fonalnál szabályosan ismétlődnek a színek, a másiknál variálják a színeket, a hosszakat. Lehet, hogy ha több(tíz) méter fonalat megnéznénk, felfedeznénk a szabályosságot. 
Ezeknél a fonalaknál kevésbé alakulnak ki szigetek. 

Csíkos fonal



Egyes fonalaknál a különböző színek azonos hosszúságúak, és a színek sorrendje szabályosan ismétlődik. Ezzel a típussal valóban csíkos holmit tudunk készíteni. Kötésnél alig feltűnő az, hogy a sor közben változik meg a szín. Horgolásnál jól látható, hiszen itt egy sor magasabb, mint kötésnél.

Mintás fonal

 



Elsősorban zokni és baby fonalaknál találkozunk ezzel a festési móddal. A kész darab csíkos és mintás. Úgy festik a fonalat, hogy a zokni bizonyos részei csíkosak legyenek, de egy-egy kis mintacsík is keletkezik. Babyfonalaknál is van ilyen fajta festés, jacquard mintának is nevezik.

Batikmintás fonal


Kisruha batikmintás fonalból


Az Alize mestere a batikmintás fonalnak. A színátmenetes fonalaikat többnyire így festik. A batikmintás festés jellemzője, hogy lágyan mennek át egymásba a színek, és a színek időnként, szabálytalanul vissza-vissza térnek. Az azonos árnyalatú részek hossza nagyon különböző. Itt nem alakulnak ki szigetek, csíkos hatása lesz a kész darabnak. Sokszor 5-6, de akár több szín is van egy ilyen fonalban.

Ombré fonal



Az Alize ombré fonalai 15-50 dekagrammos gombolyagok. Nem is gombolyagok, hanem a süti/torta formájú fonalakhoz tartoznak. A fonal egyik vége egy szín egészen világos árnyalata, ami a másik végén az adott fonal legsötétebb árnyalata. Ez esetben a legvilágosabb és legsötétebb úgy értendő, hogy az adott gombolyagban található leg.
Úgy szoktam mondani, hogy ezek a fonalak egy egészen nagy színátmenetet képeznek. Több száz méter alatt lesz a világosrózsaszínből közepesen erős pink.

Többszálas fonaltorták

4 szálas színátmenetes fonal

Különleges színezésű, sodrású fonal


Egy külön posztot is megérne ez a fonaltípus. Sokféle van belőle, már egyszínű is.
Három, négy, ötszálas variációk vannak, egyes helyeken többféle hosszúságúak is. Általában egy gyártó egy bizonyos fonala egy hosszúságban és súlyban kapható.
Van, ahol a 4 szál szálanként vált színt, egy másik típusnál egy szín mindig eltér a többitől, miközben változnak a színek. Van olyan, ahol a szálak nincsenek megsodorva, csak egymás mellett vannak, és van, ahol a szálakat meg is sodorják, ezt még fűszerezhetik azzal is, hogy mindig van egy eltérő színű szál. A képeket nézve talán jobban meg lehet érteni a leírásukat. :-)

Ezeknél a fonalaknál nem fordul elő ismétlődés, a teljes gombolyag egy nagy színátmenet.
Ha kendőt, sálat akarsz készíteni, ideális, egy gombolyag, egy kendő a szlogen. Természetesen nem csak kendőt, sálat, sapkát lehet ezekből horgolni, ruhadarabokat is. Ha nyári felsőről van szó, aminek nincs ujja, és elég kis méretet készítünk, elég lesz az egy torta. Ha már ujja is lesz, illetve nem csak kis méretre gondolunk, akkor sajnos nem.
Az ujjatlan, illetve ujjával egybehorgolt variációk esetén elegendő 2 torta, egy a hátának, egy az elejének. Ez nagobb méretekben is működik. 

Másik lehetőség az ombrénál is alkalmazott, 2 soronként váltjuk a tortákat módszer. Ekkor egy színátmenetet kapunk, csak kicsit hosszabb átmenetekkel. Lehetséges úgy is használni a két tortát, hogy az egyiknél A-D irányban, a másiknál D-A irányban használjuk a fonalat. (Pl. Világostól sötétig az első, majd sötéttől világosig a második gombolyagot.) 

Lényeg az, hogy ha egynél több gombolyagra van szükség, meg kell tervezni, hogy nézzen ki a készítendő darab.
Jelzem, az sem szabály, hogy az utolsó színig el kell jutni. 


Ennél a kedőnél lehagytam az utolsó színt, ami a fekete volt. A kendő elég nagy volt így is, és nekem jobban tetszik ezekkel a színekkel, nem érzem hiányát a feketének.






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése