2019. január 5., szombat

Mekkora és milyen horgolótűt használjak?

Horgolótű 

Mekkora kell ehhez a fonalhoz?

Örök kérdés, mekkora tűvel dolgozzak. Tapasztalatom az, kezdő horgolók szorosan dolgoznak, eleinte azt gondolják, minden szemet szépen meg kel húzni, hogy jó szoros legyen. Emiatt a munka is lassabb, és a következő sorban ott a probléma, nem tudok beleszúrni a szembe. Megoldás a nagyobb méretű horgolótű, és persze az, hogy megpróbál arra figyelni, hogy nem kell utólag megszorítani a szemeket.

Nem biztos, hogy az előbbi ok miatt merül fel a kérdés, úgy általában is kérdés a tű mérete.

Ha a fonal címkéje megvan, azon nézd meg, mekkora az ajánlott tűméret. Ajánlott! Nem törvény, nem szentírás, ajánlás. Ezért először az ajánlott mérettel készíts próbahorgolást, és nézd meg a végeredményt.
Ha több méretet is ajánlanak, mindegyikkel, és hasonlítsd össze. A próbahorgolást azzal a mintával készítsd, amivel majd dolgozni akarsz.

Nem mindegy, mit horgolsz!


Ezzel együtt az is kérdés, mi a készülő projekt. Pulóverfélénél mindenképpen ajánlom az ajánlott tűméretek kipróbálását, megfontolását, hiszen nem akarod, hogy a pulcsidból miniruha legyen.

Sálféléknél nem kell az ajánlott tűmérethez ragaszkodni. Próbáld ki a vastagabb tűket is.

Csipkemintát mindig nagyobb tűvel horgolunk (kötünk), mint amit a fonalhoz ajánlanak.
Akkor lesz egy horgolt darabnak esése, ha lazán van horgolva. Nyilván olyan ruhadarabnál, ahol nem akarjuk, hogy laza legyen, hogy nyúlni tudjon, ott nem használunk nagyobb tűt, de a kendők például kifejezetten a nagyobb méretű tűkért kiáltanak.

Azt se feledd, ha lazán horgolsz, kevesebb fonalat használsz. A kész darab könnyebb lesz. Persze, itt a fonalnak is nagy szerepe van, vannak könnyebb és nehezebb fonalak. Most arra gondolok, hogy van olyan fonal, amiből például 100 gramm 100 méter, míg egy másik 100 grammos gombolyagban 500 méter fonal van. Nagyon nem mindegy!
A pontos tűméretet senki nem tudja megmondani, ezt ki kell tapasztalnod.

Melyiket szeressem?

A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, nem mindegy, melyik horgolótűvel dolgozik az ember. Nem csak a mérete számít, hanem a kiképzése, anyaga is. Már látod, miért lesz neked is több tűd egy méretből. :-)
Mostanában kétszer is tapasztaltam, mekkora eltérés van két kész dolog között. Mindkét esetben ugyanazt a mintát, ugyanabból a fonalból, azonos horgolótűmérettel horgoltam, az eltérés a konkrét tűben volt.
Én is elcsodálkoztam, mennyivel nagyobb lett a kis csillag, amikor a másik 2 mm-es tűvel horgoltam.
A másik eset kötőfonallal és 5 mm-es tűvel volt, ott is az egyik lazább, a másik szorosabb lett.
Nincs más hátra, végig kell próbálni az összes tűt, azonos méretből, esetleg a 0,5 mm-rel kisebbet vagy nagyobbat is, hogy megtaláljam az ideális horgolótűt.

A fonalak különbözőek, a tűk anyaga is, és van olyan eset, amikor az egyik anyagból készült tűvel kényelmetlenebb dolgozni, mint a másikkal. De járhatunk így a különböző nyelekkel is, lehet, az egyik fonalnál kényelmes, egy másiknál nem.

Van olyan fonal, ami kicsit tapadósabb, és van olyan, ami selymes, csúszós. Ha van több, azonos méretű horgolótűd, és az elsőnek kiválasztottal valahogy nem érzed elég jónak a munkát, próbálj ki más anyagból készült tűt is!

Összefoglalva: a fonalakon megtaláljuk az ajánlott horgolótű-méretet, ezt azonban ajánlásként kezeljük. Nem mindegy mit horgolunk, milyen hatást akarunk elérni. Ha többfajta horgolótűd is van, érdemes kipróbálni melyik az, amelyikkel számodra az adott fonalból  a legkellemesebb a horgolás.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése