2018. október 11., csütörtök

Egy kosár alma - sapka

Almasapka horgolása volt a feladat, méghozzá 15 darab.

Nem kell valami különleges dologra gondolni, mindjárt le is írom, hogyan készültek.

Ilyen az almasapka :-)


Az idő rövidsége és a mennyiség miatt a középvastag fonal tűnt nyerőnek. Azok közül is a vastagabbak. Utána már a szín segítségemre volt a választásban.

Meg kell mondjam, az a közös véleményünk és tapasztalatunk, miszerint pont olyan fonal sajnos nincs otthon, milyenre éppen akkor szükségünk lenne, nem csak igaz, hanem könnyen meg is magyarázható.

Itt az volt a lényeg, mielőbb meg tudjam horgolni a 15 sapkát. Volt rá a hétvégével együtt 6 napom úgy, hogy az első nap délutánján szereztem be a fonalat. Jó, tényleg meg lehet horgolni naponta 2-3 sapkát, nem is fényezni akarom miatta magam. :-)

15 almasapka

Ahogy végiggondoltam az elérhető fonalakat, a Catania azonnal kiesett. Igaz, hogy szép meg minden, és ebben a kellemes idősebb kartársnők nyarában pont elegendő is, de. De bizony elég vékonyka. Ha pedig vékony, akkor sok pálca és sok sor kell. Cataniából nem lett volna kész ilyen egyszerűen ez a 15 darab.

Milyen fonalat válasszak? 

Red Heart Lisa. Elég vékony, de bírja a négyes tűt. Jó, essünk neki. Nekiestem. Viszont a hatodik sorban még szaporítottam a gyereksapkát. Ó, ez nem lesz így jó. Ez nem sokkal haladósabb, mint a Catania.
Alize Baby Best. Kedvencem, van is piros, de ha pénteken rendelem, csak hétfőn kapom meg. Akkor 3 nap kiesik. Tehát sajnos, nem.
Aztán jött a másik két ötlet, Red Heart Soft és Schachenmayr Soft&Easy fonal. A Soft egy kicsit vastagabb, hátha meleg lesz. Igazából nem tudtam dönteni, csak akkor, amikor szembesültem a soft&Easy pirosságával a maga valójában is. Igaz, a szín neve cseresznye, de hát tudjuk, a neonzöldnek nevezett Catania sárga, szóval bármi előfordulhat. De itt nem, ez bizony sötétpiros.
Ezen a ponton el is dőlt a kérdés. A Red Heart Soft fonal really red nevű árnyalata. Végül is mi lenne pirosabb, mint egy nagyon piros. Ez igazi piros, nem bordós.

A sikeres fonalbeszerzés után már el is kezdtem horgolni.

Sapka készítése


A sapka horgolásában semmi extra sem volt, egy normál, egyráhajtásos pálcás sapka, az alján 2 sor 1x1 reliefpálcás szegéllyel. A képen 3 sornak látszik, de ez csak a reliefpálca miatt tűnik így, horgolni csak 2 sort horgoltam ezzel a mintával.
Egyszerű sapka horgolását itt olvashatod el.
Az ajánlott méretű tűvel kezdtem, azzal sem volt elég gyors a munka, ezért szép lassan feljebb mentem. Ezért vannak 5mm-es 5,5 mm-es és 6 mm-es tűvel horgolt sapkák is. A 6 mm-es is meglepően jól néz ki, azt, hogy ne nyúljon, a passzé maga, valamint a passzéhoz használt vékonyabb tű oldja meg.

Az almasapkát a levél és a kocsány teszi almává.
Kocsányhoz barna fonal kell, levélhez zöld.
Nálam a barna Lisa erdő barna árnyalat, a zöld pedig Soft&Easy zöld árnyalata.

Ezeket a részeket 4 mm-es tűvel horgoltam.

Sapka, kocsány, levél - ez az almasapka

Kocsány


Barna fonallal horgolunk, 10-15 cm-es szálat hagyva kezdjük a munkát. 8 láncszem, a tűtől számított 2. láncszembe, majd a további láncszemekbe is 1-1 hamispálcát öltünk. A munkát befejezzük, hosszú szálat hagyunk a felvarráshoz.

Levél

Zöld fonallal horgolunk, 10-15 cm-es szálat hagyva kezdjük a munkát. 8 láncszem, a tűtől számított 2. láncszembe hamispálca, utána 1 rövidpálca, majd 1 félpálca, 1 egyráhajtásos pálca, 1 kétráhajtásos pálca a soron következő láncszemekbe. A következő szembe 2 kétráhajtásos pálca, az utolsóba 1 kétráhajtásos pálca. 3 láncszem, és leöltünk a kétráhajtásos pálca tövéhez egy hamispálcával. Itt ismét 3 láncszem, és a láncszemek másik oldalán visszafelé haladva horgolunk tovább. Kétráhajtásos pálca, 2 kétráhajtásos pálca, kétráhajtásos pálca, egyráhajtásos pálca, félpálca, rövidpálca, hamispálca. A végén egy láncszem, és a levél másik oldalán hamispálcákat öltve visszajutunk a kiinduló pontba. Itt befejezzük a munkát, szintén hosszabb szálat hagyva a felvarráshoz.

Először a kocsányt varrtam fel, az egyik szállal a sapka középpontjába öltöttem, a másikkal az első kör egyik pálcájába. A munka visszáján a szálakat összecsomóztam, majd rövidre vágtam.
Utána a zöld levél jött, a széles része a kocsány mellé kerül. Itt is az egyik szálat a középpontba, a másikat pedig az első körben öltöttem le. A munka visszáján a szálakat összecsomóztam, majd rövidre vágtam.
Jól érted, nem öltögettem oda, csak a szálat a visszájára áthúztam és összecsomóztam.


A kész almasapka

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése