Azért bla-bla, mert ugye vannak képes tutorialok, meg mindenféle csodafotók, aztán mégsem mindig értjük, mit akarnak... :-)
Lényeg, ha van mit megmutatnunk a világnak, próbáljuk a lehetőségekhez képest a legjobb minőségben megtenni.
Szeretek fényképezni, nem mondom azt, hogy tökéletesen elsajátítottam a fotózás minden csínját-bínját, de vállalható képekkel szoktam jelentkezni. (Remélem, te is így látod.)
Ha úgy látod, mégsem, akkor gondolj arra, aki tudja, csinálja, aki nem, az meg tanítja. :-)
Most olyan tanácsokat olvashatsz, amiket könnyen be tudsz tartani, nem kell hozzájuk se profi gép, se előképzettség.
Ha szoktál kötni-horgolni, és szeretnéd másoknak is megmutatni a művet, akkor azt le kell fényképezned.
Néhány alapvető szabályt mindenképpen be kell tartanod, attól függetlenül, hogy milyen géppel fényképezel.
- Tartsd stabilan a fényképezőgépet. (Fényképezőgép alatt most bármilyen más eszközt is értek, amivel fényképezel.)
Amikor exponálsz, a kezeddel ne kövesd a mozdulatot. Tehát, ha a fényképezőgéped tetején van a gomb, amit megnyomsz, ha exponálsz, akkor figyelj oda, hogy a gépet ne nyomd lejjebb, csak a gombot kell megnyomnod.
Ha ezt megtanulod, már sokat tettél az éles képekért! - Ha az a célod, hogy lássák, értelmezni tudják azt, amit lefényképeztél, akkor készítsd is olyanra a képet, hogy értelmezni lehessen.
Elhiszem, hogy ma az a divat, hogy 30-45 fokos szögben elfordítják a fényképezőgépet, és úgy néznek ki a képek, mintha a kép sarkában állna a személy, akit fényképeznek, de mondd meg őszintén, amikor meg akarsz nézni a képen valamit, akkor te is elkezded tekergetni a nyakad, hogy álló helyzetben lásd a tárgyat? - Nappal szemben nem fényképezünk! Természetesen a lámpa, fénycső, reflektor felé sem! Kivéve, ha pont azt akarod lefényképezni.
Ha be akarsz mutatni valamit, akkor ne a tárgy mögül jöjjön a fény. Ha nem az a célod, hogy látni is lehessen a pulóvered mintáját, akkor persze más a helyzet. - A legjobb idő a fotózásra az, amikor világos van, de szűrt napsütés. A ragyogó napsütésben nem lesznek olyan jók a képeid. Miért? Túl erős, éles fény esik rá, és nagy valószínűséggel lesznek olyan részei a képnek, amik "kiégnek", mások meg esetleg árnyékosak.
- Ha a gépeden van autofókusz, akkor használd is! Hagyd, hogy a gép beállítsa a fókuszt. Van, amikor nehezen megy neki, és egészen másra fókuszál, de azért vagy ott, hogy erre figyelj!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése