Melyik fonal a legjobb? Attól függ. Igen. Tudom, a kezdő horgolókat ez nem segíti ki, de tényleg nincs olyan, hogy legjobb fonal. Ki mit szeret, és mit szeretne horgolni. Ettől függ, kinek melyik lesz a legjobb fonal.
Fonalat ma már lassan csak levegőből nem készítenek, elképesztően széles azon anyagok köre, amiből már készül fonal.
A hagyományos anyagokból egy kis felsorolás, a teljesség igénye nélkül:
- pamut
- gyapjú
- selyem
- len
- kender
- bambusz
- akril
- poliészter
- poliamid
A fonalak gyakran nem 100%-ban azonos anyagból készülnek, ezért a fentiek, és a többi felhasználható anyag bármilyen arányú keverékéről szó lehet, sőt egy fonal sokszor 3-4 vagy 5 féle anyag társításából jön létre. Ezek a kevert szálas fonalak.
A kikészítés sem mindegy, mert ugye van szúrós gyapjú és van nem szúrós. Igen, vannak olyan fonalak, amelyek egyáltalán nem szúrnak, sőt, el is csodálkozol, hogy ez valóban gyapjú?
A modern ipar képes arra, hogy olyan akrilfonalat készítsen, ami megtévesztésig olyan, mintha pamut lenne, és hosszasan lehetne folytatni.
Az, hogy ki melyik alapanyagot kedveli jobban, egyéni ízlés kérdése. Az, hogy melyiket használja gyakran, az egyrészt ízlés kérdése, másrészt a felhasználhatóság, és az ár függvénye is.
Hiába imádnánk egy csodás selyemfonalat, ha az ára az egeket verdesi, és ha valami csoda folytán ölünkbe pottyanna, akkor meg a tisztítás kérdésénél állnánk meg erősen gondolkodva, akkor ezt most hogyan is?
Az sem mindegy, mit fogunk készíteni az adott fonalból. Mindenféle dolog meghorgolható, lassan már arra is kell figyelni, ha egy tálon süteményt látunk, vagy egy tölcsér fagyit nyújtanak felénk, mert lehet, az is horgolva van. :-)
Mit akarunk készíteni? A legjobb fonal kiválasztásánál ez is fontos kérdés. Mihez legjobb? Másfajta fonal kell egy boleróhoz, egy poncsóhoz, egy zoknihoz vagy egy amigurumihoz.
Egy szép, drága fonalból nem akarsz szőnyeget horgolni, és a nagyon vastag fonalból sem akarsz csipketerítőt varázsolni. Nagyjából minden fonaltípusnak megvan a maga felhasználási területe. Ez persze nem jelenti azt, hogy nincsenek kivételek. Egyre jobb, ugye?
Próbáljunk kicsit rendet tenni.
Akrilfonal
Konyhanyelven a műszálas fonalakat egyszerűen akrilnak szoktuk nevezni. Poliészter, poliakril, poliamid, modal, dralon, lyocell mind valamilyen műszál. A modern műszálak nagyon hasonlítanak a természetes anyagokra.
Az akrilfonalak azok, amiket nagyon sok helyen használhatunk. Sokféle van, sokféle vastagságban, és van olyan, ami nem is tűnik akrilnak. Az akrilt sokféleképpen tudják kikészíteni, van olyan, ami kicsit szöszösebbnek tűnik, és van olyan, ami teljesen sima felületű, selymes. Hasonlíthat a pamutra, gyapjúra. Lehet, hogy sok apró szál van lazán összesodorva, lehet, hogy egy szorosabban csavart többágú fonalat látsz.
Fontos tulajdonságuk a tartósság, ezen kívül szín és formatartók. A vasalót a legtöbb akril nem kedveli.
Az akril jó ruhaneműkre, lakberendezési tárgyakhoz, kiegészítőkhöz, szinte mindenre. Vastagságát tekintve is az egészen vékonytól a nagyon vastagig minden fonalvastagságot megtalálsz.
Gyapjúfonal
A gyapjú természetes anyag, meleg, kellemes, finom. Finom csak akkor, ha
- nem vagy érzékeny rá,
- ha úgy van kikészítve.
Ezzel együtt, ha bírod a gyapjút, akkor egy nagyon kellemes anyaggal találkozol, ami a legtöbb esetben valamilyen más anyaggal van keverve.
A 100% gyapjú fonalnál nagyon fontos, mennyire tűri a mosást.
Van, amit lehet mosógépben is mosni, de ez nem általános.
A másik véglet az, amelyik a mosógépben remekül filcesedik. Ha nem úgy tervezted, hogy a kardigánodat az első mosás után a család valamelyik 1 éves gyermeke hordja tovább, akkor még a munka elkezdése előtt bizonyosodj meg arról, mosható-e.
Ha sikerült jól filcesedő fonalat venned, akkor készíts olyan dolgot belőle, ami sikerélménnel kecsegtet. Például táska, filcmamusz. Azt tudnod kell, hogy a filcesedés (nemezelődés) hatására az elkészült darab kb. harmadával kisebb lesz, mint eredetileg. Mintákkal nem is érdemes foglalkozni, úgyse fog látszani, de így legalább hamarabb elkészülsz a horgolással vagy kötéssel. :-)
Mit készíthetsz gyapjúfonalból?
Ruhaneműk, kiegészítők, takarók, szőnyeg. Mindegyikhez találsz megfelelő fonalat.
A kevert szálas gyapjú is alkalmas ruhaneműkre, kiegészítőkre, persze figyelni kell, hogy milyen vastagságú, szöszös-e, stb, és ez a tervezett darabhoz passzol-e. Az sem mindegy, mennyi a gyapjú a fonalban, és esetleg akrilon kívül még másfajta anyag is van benne. Esetleg a gyapjút pamuttal vagy selyemmel keverték. Bármi lehet! Elegáns a fonal, vagy éppen rusztikus hatású?
Sok kérdés, ugye?
A kevert szálas fonalak általában jól kezelhetők, az összetevők előnyös tulajdonságait ötvözik. A kisebb gyapjútartalom miatt kevésbé vagy egyáltalán nem szúrnak, formatartás, moshatóság előnyösen változik.
Pamutfonal
A pamutfonalak terén is nagy változatosságot látunk.
A 100% pamut fonalak is nagyon különbözőek lehetnek. Nem mindegy, hogyan készítették ki az alapanyagot.
A pamutfonalak egy része mercerezett. Ez egy fonalkakikészítési eljárás, melynek során a fonal kicsit keményebb, fényes, és nagyon erős lesz. Sokan nem szeretik a mercerezett fonalat, keménynek találják. Az én véleményem az, hogy igazán szép fonalak ezek.
Aránylag sokféle fonalat látok, így feltűnt az, hogy a mercerezett fonalak nem szöszösek, szépen sodrottak, fényesek. Igaz, hogy keményebb, mint a nem mercerezett, de egyrészt ez a keménység mosás után már sokkal kevésbé érezhető, másrészt a fonal nem szöszös, hanem teljesen sima, és ahogy többször írtam már, szép fénye van.
A nem mercerezett közepes vastagságú pamutoknál elég elterjedt kategória a "konyhai" pamut. Ezekből készítik az edényfogót, alátétet, mosogatóruhát. Ezekből én nem készítenék nyári felsőt, mert vastagabb is, mint ami még kellemes, másrészt fénytelen, matt felületű a végeredmény.
Bambusz
A bambuszfonal nagyon jó megnevezés, aztán az apró betűben olvasod, bambuszból kivont viszkóz. Igen, viszkóz a bambuszfonal, de a viszkóz is természetes anyagnak számít.
A bambuszfonalak általában szép fényesek, csúszósak, pláne ha vékonyak. Ha kicsi vastagabb (közepes vastagság), akkor már nem csúszósak. Kevés a 100% bambusz fonal, gyakran keverik pamuttal, vagy valamilyen műszállal, esetleg gyapjúval.
Szép dolgokat lehet készíteni a vékony bambuszfonalakból, sok munka lesz vele, az biztos. Kíméletes bánásmódot igényel a mosásnál is. A vékony bambuszfonalak egy része selymes felületű, szinte olyan, mintha selyem lenne. Tapintása hűvös, ezért nyáron nagyon kellemes viselet.
Len
A len vagy lennel kevert fonalak az utóbbi években kezdenek divatba jönni. Azt tudnod kell, hogy a len is szúrós. Ki lehet készíteni úgy, hogy ne szúrjon, ezért is keverik sokszor pamuttal, műszállal. A len általában összemegy mosáskor, amin a vasalás segít. Más kérdés, hogy a kézzel kötött vagy horgolt ruhadarabot lehet-e, mered-e vasalni. A lenből készült fonalak kinézete nagyon különböző lehet. Vannak normál fonalnak kinézők, de készítenek szalagfonalat is belőle. Öltözködésben most kezdenek tért hódítani a len alapú fonalak, de táskát, lakásdíszítő tárgyakat eddig is készítettek lenből.
Selyem
Hát igen, a selyem. Azért egy szép selyemfonal megdobogtatja az ember szívét, csak aztán esetleg rájön, mint én, jó-jó, de mit is kezdenék vele, hogyan tisztítanám, és hogy nézne ki utána.
A tiszta selyem fonal igencsak luxusfonal. Sokszor keverik a selymet más alapanyagokkal, pamuttal, viszkózzal, gyapjúval, akrillal. Gyakorlati tapasztalatom nincs selyemfonallal, én a csodálatukig jutottam el. :-)
Kender
A kenderből készült fonalakat dísztárgyak készítésére használjuk, nem igazán való ruházathoz. Sokszor vastag szálról van szó, ami szúrós is lehet. Lakásdíszekre nagyon jó, virágtartónak makramézva tökéletes.
A fonalak szalagján mindig megtalálod, milyen anyagból készült.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése