2025. július 14., hétfő

Ráhajtás vagy "aláhajtás"?

 Az amigurumik készítésekor olvashatunk először arról, hogy a rövidpálcát másképp kellene készíteni, mint ahogy eddig megszoktuk. 

Lehet, hogy már feltűnt, esetleg neked teljesen természetes, hogy az amigurumik egy részénél nem a megszokott rövidpálcát látjuk, ami két pici vonal egymás mellett, hanem egy X-et, mintha keresztszemes öltéssel hímzeték volna.


Rövidpálca két módszerrel

Ha már láttál ilyen keresztszemes pálcát, és esetleg nem tudod, hogya készül, akkor most erre is fény derül.

Az egésznek a trükkje az, hogy nem a hagyományos módon hajtunk rá a tűre. Hagyományos módon értem azt, amikor a tű alul, és szó szerint ráhajlik a fonal. Ha így horgolunk, akkor lesz a rövidpálcánk két kis függőleges vonal a színoldalon.

Amikor a ráhajtás módját megváltoztatjuk, vagyis a tűvel kinyúlunk, és "elkapjuk a fonalat", akkor beszélünk a címben említett aláhajtásról. Az az igazság, nem tudom, magyarul ezt hogy kellene "hivatalosan" nevezni, én néhány évvel ezelőttig nem is hallottam olyanról, hogy másként hajtunk rá a tűre. 

Angolul a "rendes" ráhajtás a yarn over, ehelyett alkalmazzák amiguruminál a yarn under módszert, amit én aláhajtásnak neveztem itt.

Van-e különbség attól függően, hogy melyik oldalról kerül a tűre a fonal? Igen, van. Érdemes kipróbálni a módszert. Mindenképpen körben horgolj, hogy olyan legyen a horgolásod képe, mint az amigurumiknál.

Eleinte nagyon furcsa, és szokatlan, hogy nem úgy mozog a kezünk, ahogy megszoktuk. Bele lehet jönni, akkor már nem is olyan nehéz. Az biztos, hogy ha a yarn under módszerrel horgoljuk a rövidpálcát, az szorosabb lesz.

Hasonlítsuk össze a kétféle módszert:

Ráhajtás (yarn over)Aláhajtás (yarn under)
Hagyományos módszer/„Helyes”Nem hagyományos módszer/„Helytelen”
Az öltések magasabbakAz öltések rövidebbek
Kicsit több fonalat használKicsit kevesebb fonalat használ
Lazább öltésekSzorosabb öltések (amigurumihoz előnyös)
Az öltések egyenes vonalkát mutatnakAz öltések „x” alakúak

Szóval, ha amigurumit horgolsz, és szeretnél érdekes "keresztszemes" öltéseket, akkor használd a hagyományos módszertől eltérő aláhajtást.



2025. július 7., hétfő

Négyszögletű kendők, sálak

 A háromszögletű és kerekded kendők után legyen szó a négyszögletes formákról is.

A horgolt négyszögletű kendők és sálak igazi kincsek a kézműves divat világában. Minden egyes darabban ott rejlik az alkotó kéz nyoma, a fonal melegsége és az időtlen stílus. Ezek a kiegészítők nemcsak melegek és praktikusak, hanem egyediek is – egy jól megválasztott minta vagy színkombináció pillanatok alatt karaktert ad bármilyen öltözéknek. Legyen szó tavaszi szellőről vagy őszi hűvös reggelekről, egy horgolt kendő mindig stílusos és szerethető társ.

A hosszú és keskeny négyszögletű a sál, ezekről nem kell túl sokat beszélni, hosszúságukat, szélességüket tetszés szerint alakíthatjuk ki. A hossza legalább annyi legyen, hogy "hagyományos módon", elöl keresztezve nyakba lehessen tenni. Ezek olyan hosszúságok, amik jól elférnek kabát alatt. Ha meg akarod kötni, akkor már hosszabbnak kell lennie. Ma leginkább hosszában félbehajtva, a nyitott végeket a hajtáson átbújtatva szokták viselni.

Stóla (széles, sál alakú női vállkendő)

Hossza akkora, hogy a hátunkra terítve, elöl legalább derékig leér, szélessége 30 cm feletti.

Ha horgoljuk, akkor a 30-40 cm szélesség elegendő, hiszen a kézikötő fonalak sokkal vastagabbak, mint a szövött textileké, ezért nem akarjuk több rétegűre hajtani.


Stóla formája 

Mi az előnye, ha stólát horgolsz?

Ha kezdő vagy, ezt a formát könnyebben tudod horgolni, arra kell figyelned, hogy a sorok ugyanolyan hosszúak legyene, a hosszabbk oldal egyenes legyen.

Ehhez célszerű olyan mintát használni, ami nem akar szélesedni.

A legegyszerűbb, ha egy vagy kétráhajtásos pálcákkal horgolod. Színátmenetes fonalból horgolva az egyszerű pácák is mutatósak lesznek.

Horgolt stóla






 

2025. június 29., vasárnap

Horgolási ötletek nagy melegre

 Mit horgoljunk ilyen melegben? – 6 könnyű ötlet nyárra

Be kell vallani: a kánikulában néha a horgolótűt is nehéz kézbe venni. A vastag fonalak, a hosszú projektek ilyenkor kevésbé csábítanak – nem csoda, ha sok kézimunka ilyenkor pihenni tér.

De a nyár nem csak a pihenésé lehet: van néhány projekt, amihez kifejezetten jólesik a lassú ritmus, a könnyű fonal és a szellős minta. Horgolni melegben is lehet – csak máshogy.

Mire érdemes figyelni?

  • Alapanyag: pamut, bambusz, len – ezek jól szellőznek, nem tapadnak, és nem is melegszenek fel annyira, mint a gyapjú.
  • Technika: érdemes nagyobb tűvel dolgozni és laza mintát választani.
  • Projektméret: kis, gyors darabokat válassz.

És akkor mit horgoljunk?

1. Hálós bevásárlótáska - Könnyű, hasznos, gyorsan elkészül.

Horgolt szatyor
 

Strandra is vihető, piacra is jó, ráadásul mindenki megdicséri, aki látja. Pamutfonalból ideális, és akár maradékokból is megoldható.

2. Nyári top vagy ujjatlan felső

Horgolt felső strandra

Ez lehet két egyforma négyzet összehorgolva. Egy jól választott minta és egy könnyű pamutfonal segít, hogy a végeredmény légies és hordható legyen.

3. Poháralátét, edényfogó vagy mini konyhai kiegészítők

Horgolt poháralátétek

Ha rövid, egyszerű projekteket keresel, ezek tökéletesek. Hasznosak, dekoratívak, és kevesebb, mint egy gombóc fonalból kijönnek.

4. Kalap vagy napellenző

Nagyimintás horgolt kalap

Igen, horgolt kalap! Vannak szuper minták, különösen keményebb pamutból vagy kenderfonalból. Árnyékol, csinos, és még horgolni is élvezet.

5. Horgolt strandkendő, vállkendő

Horgolt nyári kendő Díva fonalból

Egy nagyobb háromszög forma, laza, áttört mintával – tökéletes strandra, vagy hűvösebb nyári estékre. A munka ismétlődő, meditációs jellegű, de nem unalmas.

6. Dekoráció – terítő, párnahuzat, zászlófüzér

Horgolt kisterítők

Ha nem szeretnél ruhadarabot horgolni, a lakásdekor is jó nyári projekt. Vékony pamutból készült horgolt terítő vagy kis zászlófüzér még a legminimalistább otthonba is nyári hangulatot visz.

A nyár nem csak a „takarómentes” időszak – lehet a kreatív, kísérletező, könnyed projektek ideje is. Ilyenkor nem kell sietni, nem kell nagy dolgokban gondolkodni.

Elég egy gombolyag fonal, egy hideg limonádé, meg egy kis árnyék. A többi jön magától.


És te mit horgolsz ebben a melegben? Írd meg kommentben, vagy mutasd meg – hadd inspiráljuk egymást akkor is, ha kicsit lelassult a világ.

2025. május 25., vasárnap

Ötletek horgoláshoz, kevés fonalból

 Apróságok, amik örömet okoznak


Vannak napok, amikor semmi komolyba nem vágnánk bele, mégis jólesne alkotni valamit – ilyenkor jön el az apró, gyorsan elkészíthető horgolások ideje. Ezek az egyszerű, de szerethető projektek nemcsak elűzik az unalmat, hanem sikerélményt, kikapcsolódást és akár egy kis vidámságot is adnak a napunkhoz. 

 Az alábbiakban olyan ötleteket gyűjtöttem össze, amikhez elég egy kis fonal, néhány szabad perc – és persze a lelkesedésed.

1. Bögrealátét/poháralátét – gyors, hasznos és dekoratív

Egy csésze kávé vagy tea mellé tökéletes: a horgolt bögrealátét nem csak praktikus, de remek alkalom arra is, hogy különféle mintákat kipróbálj. Kör, négyzet, virág – a lehetőségek száma végtelen.

Poháralátétek

2. Horgolt virágok – dísz mindenhez

Egy-egy horgolt virág feldobhat egy ajándékot, díszítheti a lakást, vagy egyszerűen csak ott lehet a polcon egy kis jókedv-forrásként. Ha többet is készítesz, összeállíthatod őket füzérré, táskadíszt készíthetsz belőle, díszpárnára varrhatod, vagy akár egy koszorúra is ragaszthatod.


3. Kulcstartók és táskadíszek – apró ajándék saját kezűleg

Ha szereted a praktikus apróságokat, próbáld ki a horgolt kulcstartókat! Lehet egy kis szív, egy négyzetes mini mandala, vagy akár egy miniatűr állatfigura. Ráadásul ezek nagyszerű ajándékok is!

Horgolt apróságok


4. Kiegészítők – hajgumik, karkötők

Egy kis színes fonalból pillanatok alatt készülhet valami egyedi, amit viselni is tudsz. Egy horgolt hajgumi például nagyon mutatós lehet egy kontyban, és még maradék fonalból is megvan.

5. Könyvjelzők – a könyvmoly horgolók kedvence

Egy szép könyvjelző mindig jól jön – főleg, ha saját kézzel készítetted! Akár lapos csipkemintás darabot, akár egy cuki kis figurát horgolsz, vagy egy egyszerű kis szívet, garantáltan mosolyt csal az arcodra minden egyes olvasásnál.

6. Kísérleti darabok – tanulás, gyakorlás, inspiráció

Ha új öltést, mintát vagy fonalat szeretnél kipróbálni, de nincs kedved egy egész sálat készíteni, akkor horgolj egy "swatch-ot" – egy kis próbadarabot. Ezeket később akár össze is varrhatod egy patchwork takaróvá! Ha pamutfonalból készíted, használhatod a konyhában edényfogóként, vagy alátétnek is.

7. Mini amigurumik – ha van kedved aprólékoskodni

Az amigurumik, vagyis horgolt kis figurák a legaranyosabb horgolások közé tartoznak. Egy egyszerű szív, egy mosolygós kis polip vagy egy mini nyuszi – ezek sokszor meglepően gyorsan elkészülnek, és nagyon jó gyakorlás a formák kialakítására.

Polipok



+1 tipp: Használd fel a maradék fonalaidat!

Ezek az apró projektek tökéletesek arra, hogy felhasználd a fiók mélyén lapuló maradék fonalakat. Ráadásul segítenek abban is, hogy kevesebb legyen a fonalpazarlás, és egyre szebb dolgokat hozz létre újrahasznosítva.





2025. május 23., péntek

Hogyan születik meg egy saját horgolt minta?

Avagy a Tavaszi Szellő kendő története


Sokszor kérdezik tőlem: „Ez a minta honnan van?” És amikor azt válaszolom, hogy ezt én találtam ki, meglepődnek. Pedig így van: a Tavaszi Szellő kendő az első teljesen saját mintám, ami nemcsak a kezem munkája, hanem a szívemé is.

A kezdő gondolat: egy érzés, nem egy rajz volt


Nem volt konkrét tervem. Nem ültem le grafitceruzával és kockás papírral (bár ez sem lenne ritka). Egyszerűen csak ott volt a vágy, hogy alkossak valamit légieset, könnyedet, mégis melegséget adót. Egy kendőt, ami olyan, mint egy friss tavaszi szellő: gyengéd, finoman mozdul, de van benne erő.

A minta formálódása


Próbaöltések, visszabontás, újrapróbálás… a minták nem mindig elsőre születnek. A Tavaszi Szellő csipkemintája is így jött világra: lassan, türelemmel, figyeléssel.
Sokszor csak egy hiba mutatja meg, milyen irányba lenne jobb menni. És néha a véletlenek a legjobb tervezőtársak. 😉

Színátmenet, mint hangulatfesték

Ehhez a mintához színátmenetes fonalat választottam, mert azt akartam, hogy ne csak a minta, hanem az árnyalatok változása is meséljen.
A finom átmenetek mintha mozgásba hoznák a kendőt, még ha csak nyugodtan pihen a válladon.
Tipp: ha csipkét horgolsz ilyen fonallal, érdemes hagyni, hogy a színek „dolgozzanak” – nem kell túlzsúfolt minta mellé.

Te is alkothatsz saját mintát


Nem kell profi tervezőnek lenned, hogy valami sajátot hozz létre. Kezdhetsz egy egyszerű háromszöggel, pár ismétlődő sorral, és figyeld, hogyan reagál a fonal.
Ne félj a bontástól – az is része a folyamatnak. A horgolásban az a legszebb, hogy mindig újrakezdheted, és minden öltés tanít valamire.

Mit jelent nekem a Tavaszi Szellő?


Ez a kendő nemcsak egy darab textil, az időm, a kísérletezéseim, a jóleső visszajelzések öröme.
Amikor valaki elkészíti, vagy viseli, azt érzem: valamit sikerült átadnom abból a szépségből, amit a horgolás jelent nekem.

Ha te is álmodozol saját mintáról, csak kezdd el. Egy szellő is kis fuvallattal indul – aztán egyszer csak kendő lesz belőle.

Ezzel a poszttal ünneplem a Tavaszi szellő kendő 10. születésnapját. :-)

A képeket itt mutatom, hátha kedvet kapsz a kendőhöz. :-)

Catania fonalból

A kendő rajza

Pamut-akril tortafonalból


Pamut-akril tortából

Cotton Gold Hobbi fonalból

Álomfonalaktól való fonalból

Sal Sim fonal

Van még több is. :-)
Ha szeretnél ilyen kendőt készen, írj bátran.

Nem csak én horgoltam meg, a Ravelryn is megtalálod: https://www.ravelry.com/patterns/library/tavaszi-szello-kendo

2025. április 22., kedd

Milyen fonalból horgoljak tárolót?

 Nagy divat manapság különféle tárolódobozokat horgolni. Felmerül a kérdés, milyen fonalat kell vagy érdemes használni. Sokan a pólófonalon kívül másból el sem tudják képzelni, pedig nem ez az egyetlen lehetőség.

Mit várunk el a tárolótól?

Kisméretű tároló pólófonalból

Legyen tartása, jól nézzen ki, és készüljön el gyorsan. 

A pólófonal remek választás, de tudnunk kell, hogy elérhetősége, színválasztéka korlátozott.

Ezen kívül nem mindenkinek lelkesedik a keze a pólófonalas horgolásért. Értsd: sokaknál okoz kézfájdalmat a fonallal való munka.

Semmi probléma, nem csak pólófonalból készülhetnek tárolók.

Találnunk kell megfelelő fonalat, amiből egy aránylag jó tartású dobozfélét tudunk horgolni. Milyen fonalról lehet szó?

A vékony fonalakat felejtsd el! A szuperpuha, légies fonalakat szintén. A közepesen vastag fonal dupla szála már jó lehet. A vastag fonalakkal igazán könnyű a dolgod. Vigyázz, a legvastagabb, 7-es kategóriájú fonalak véleményem szerint már túl vastagok.

Ha jó tartású kész darabot szeretnél, dolgozz az ajánlottnál kisebb méretű tűvel. A dupla szálas munkánál  próbáld a fonalhoz ajánlott tűméretet.

Doboznak nem kell drága fonal, nyugodtan válassz a vastagabb, jól sodrott akrilok közül. Például Alize Burcum. A vastag fonalak közül a Bravo Big, Lisa Big 7 mm-es tűvel horgolva jó eredményt ad.

Bravo Big fonal


Zsinórfonal is jó választás, csak ne legyen túl vastag. 

Zsinórfonal

Makraméfonalakból vannak 3-4 mm-es vatagságúak, ezekből szerintem egész jól néz ki a tároló. Persze van, aki az 5 mm-es fonalból horgolja, nekem az már túl vastag fonal. Úgy értem, nehéz horgolnom.

Kellemes a munka a Cotton Jersey fonallal, ami olyan, mintha pólófonal lenne, de nem az. Ezt a fonalat nem szabászati hulladékból készítik, ez fonal. Egy kis kötött cső, amiben belül töltet van. Nagyon szép lesz a végeredmény.


Cotton Jersey fonal

Szóval sokféle fonalból lehet választani, gondold végig, hol, mire akarod használni. (Tudom, valamit beletenni.) Vannak sima, és szöszösebb fonalak, akril, pamut, vagy keverékfonalak, rusztikusak vagy elegánsabbak. 

2025. március 24., hétfő

Buborék vagy kukorica öltés?

Ebben a posztban szeretném tisztázni a címber szereplő két öltés horgolását.

Kezdjük azzal, hogy megnevezzük angolul és magyarul a két öltést.

Buborék öltés angolul bobble stitch.

Buboréköltés

Kukorica (pattogatott kukorica) öltés angolul popcorn stitch. 

Popcorn öltés

A két öltés csak kicsit hasonlít egymásra meghorgolva. A két öltés megnevezése nem egymás szinonímája, ahogy a képeken látod, nem azonos a szimbólumuk. A buboréköltés tetején egyenes vonalat látsz, ez jelzi, egyszerre kell befejezni a pálcákat. A popcorn öltés tetején hajlik a vonal, tehát másképp kell az öltést készíteni, mint a buborékot. 

Ha neked ez eddig is egyértelmű volt, akkor semmi gond, én is csak azért foglalkozom a kérdéssel, mert segítettem valakinek egy projekt elkészítésében, a leírás szerint popcorn öltés következett, és mivel színváltás is éppen ott volt aktuális, gondoltam, elkészítem a popcorn öltést is. Az illető hevesen tiltakozott, nem jól csinálom, neki popcorn öltés kell, az nem az, amit én horgolok. Mert mit is horgoltam? Egy tőbe öltött 5 egyráhajtásos pálca, amit össze akartam húzni a tetején. Mondtam, ez a popcorn. Nem, az más. Megmutatta a videót is, amiben a popcorn öltést emlegetve, buborékot (bobble) horgoltak. (Ahogy kerestem a szimbólumokat, nekem is mutatott egy olyan képet a kereső, ahol a buborékot és a kukoricát vagylagosan említi a blog szerzője. Erről ennyit, ha te is megtalálod ezt a képet, végignézve biztos feltűnik, hogy kis zavar van a vagylagos elnevezéseknél)

Hogy ne érezd úgy, én csak okoskodok itt, erről a helyről letöltheted az alapvető horgolási szimbólumokat, ahol látható, a popcorn az nem bobble:

https://media.craftyarncouncil.com/files/CYCACrochetChartSymbols.pdf

Nos, emiatt éreztem úgy, jobb, ha tisztázzuk a kérdést.

A popcorn (kukorica) öltésről írtam egy posztot, amit itt találsz:

https://tanulj-horgolni.blogspot.com/2024/10/popcorn-oltes.html

A készítése elég részletesen le van írva.

A buborék (bobble) öltésről is írtam, azt itt olvashatod:

https://tanulj-horgolni.blogspot.com/2013/07/buborek-minta.html

A buborékminta itt is le van írva, elismerem, nem annyira részletesen, kis horgolástudás kell hozzá.

Összefoglalom a két öltés tudnivalóit.

Popcorn (kukorica) öltés horgolása

  1. Egy pálcába horgolj 5 darab egyráhajtásos pálcát. (Ez a kagyló öltés amúgy)
  2. Kicsit lazítsd meg a tűn levő hurkot, majd húz ki a hurokból a horgolótűt.
  3. Keresd meg az első egyráhajtásos pálca felső részét. (első az, amit először horgoltál) Szúrd be a tűt.
  4. Az utolsó pálcánál levő hurkot tedd rá a tűre, húzd szorosabbra a fonalat.
  5. A hurkot húzd át a szemen.
  6. Egy szoros láncszemmel rögzítsd.

Elkészült  a popcorn öltés.

Virágok popcorn öltéssel

Buborék (bobble) öltés horgolása

Haladóknak: öt darab egy helyre öltött, egyszerre befejezett pálcát horgolunk. 

Részletesen

Az összes öltést ugyanabba a pálcába kell ölteni.

  1. Egy ráhajtás, beleszúrunk a szembe, áthúzzuk a fonalat, 3 hurok van a tűn. Egy ráhajtás, két hurkon áthúzzuk a fonalat, 2 hurok marad a tűn, ezt ott hagyjuk
  2. Egy ráhajtás, beleszúrunk a szembe, áthúzzuk a fonalat, 4 hurok van a tűn. Egy ráhajtás, két hurkon áthúzzuk a fonalat, 3 hurok marad a tűn, ezt ott hagyjuk
  3. Egy ráhajtás, beleszúrunk a szembe, áthúzzuk a fonalat, 5 hurok van a tűn. Egy ráhajtás, két hurkon áthúzzuk a fonalat, 4 hurok marad a tűn, ezt ott hagyjuk
  4. Egy ráhajtás, beleszúrunk a szembe, áthúzzuk a fonalat, 6 hurok van a tűn. Egy ráhajtás, két hurkon áthúzzuk a fonalat, 5 hurok marad a tűn, ezt ott hagyjuk
  5. Egy ráhajtás, beleszúrunk a szembe, áthúzzuk a fonalat, 7 hurok van a tűn. Egy ráhajtás, két hurkon áthúzzuk a fonalat, 6 hurok van a tűn, egy ráhajtás, és mind a 6 hurkon áthúzzuk a fonalat.

Elkészült a buborék öltés.

Buboréköltés

Fontos!

A buboréköltés nem azon az oldalon mutatkozik, amelyiken horgoljuk, hanem a munka másik oldalán. Ezért, a buborékokat általában a munka fonák oldalán horgoljuk, így a buborékok a színoldalon látszanak.

A buboréköltés akkor lesz a leglátványosabb, ha rövidpálcás sorokban horgolod. Egyráhajtásos pálcás sorokban kis dudor lesz csak. A rövidpálcás sorban nem férnek el az egyráhajtásos pálcák, ezért lesznek szép nagyok.

Mostanában szokás a buborékot a színoldalon horgolni, ekkor a buborékot elkészülte után a színoldalra kell húznunk (lökdösni, taszigálni, mert nem tetszik neki ez a dolog annyira). Véleményem szerint még 1-2 buboréköltés esetében ez elmegy, de ha sok buboréköltést készítünk, elég macerás dolog.

Azt is látni kell, hogy a buboréköltés akkor, ha meghagyjuk olyannak, amilyen lenni akar, vagyis engedjük a másik oldalon kidudorodni, másképp fest, mintha visszahúzzuk a horgolásának oldalára. Személyes véleményem, hogy szebb akkor, ha hagyjuk ott érvényesülni, ahol az öltés lenni akar, vagyis a horgolásához képest másik oldalon.

A varrás nélküli amigurumik esetében a lábakat gyakran buboréköltéssel készítjük, ekkor a színoldalra kell húzni az öltést, hiszen kívül kell lennie, nem a figura belsejében. 

Ha nem érzed elég nagynak, markánsnak a buborékos lábat, próbált popcorn öltéssel!

Remélem, sikerült elég alaposan elmagyarázni a két öltést, készítésüket, a kettő közti különbséget.


Jó horgolást!

2025. március 18., kedd

Pirinyó szatyor/táska

Egy kihagyhatatlan projektet mutatok. :-) Ici-pici táska vagy szatyorka, ahogy tetszik.

Pici szatyor

Mérete: szélessége 6 cm, magassága 5 cm.

Rövidpálcákkal dolgozunk, és néhány láncszem lesz még. A köröket nem zárjuk, spirál alakban haladunk.

Vékonyabbb fonalat ajánlok hozzá, a Catania, vagy ehhez hasonló fonalak, illetve az ennél kicsit vastagabb, de már hármas vastagsági kategóriájú fonalakból mutat jól. 

Horgolótű mérete 3 - 3,5 mm attól függően mennyire horgolsz lazán.

A pici szatyor horgolása

  • Varázskörbe 8 rövidpálca. Ha nem tudod, mi az a varázskör, vagy nem tudod elkészíteni, akkor kezdd csúszócsomóval és két láncszemmel, a tűtől távolabbi láncszembe horgold a 8 rövidpálcát.
  • A második körben minden pálcára 2 rövidpálca. (16 pálca)
  • A harmadik körben az egyik pálcára 1 pálca, a következőre két pálcát horgolunk, ezt ismételjük körben. (24 pálca)
  • A negyediktől a tizedik körig minden pálcára egy pálcát horgolunk.
  • Az utolsó körben készítjük el a szatyor fülét is. 
  • 4 rövidpálca, 4 láncszem, 3 pálca kimarad, a következő 9-be rövidpálca, 4 láncszem, 3 pálca kimarad, a következő 5-be rövidpálca. Egy hamispálcát készítünk és a szálat elvágva a munkát befejezzük, szálvégeket eldolgozzuk.

Készíthetsz láthatatlan körzárást is.

Az utolsó szem meghorgolása után a szálat elvágjuk, kb 10 cm-t hagyva, és kihúzzuk az öltés közepén.

A fonalat tűbe fűzzük, majd az első szemet kihagyva a kör második pálcájának felső részénél hátulról előre öltünk, követve a pálca felső részét, majd visszatérünk a kiindulóponthoz, ahol leöltünk, a fonák oldal felé.

Egy láncszemet varrtunk, úgy kell kinéznie a varrt öltésnek, mint a pálcák teteje. A szálat meghúzzuk, hogy feszes, szép öltést lássunk. Vigyázz, nem szabad nagyon szorosra húzni.

Amikor az öltés pontosan olyan méretű, mint a többi, akkor a munka fonák oldalán azonnal el is dolgozzuk a szálvéget


2025. március 8., szombat

Amigurumi figurák mérete

Nem mindenki, de a nagy többség tudja, mi az az amigurumi. A cuki kis horgolt figurák, melyeket a gyerekek csak egyszerűen plüssnek neveznek.

Általában az amigurumi figurák kicsik, de ha nagyok, az azért van, mert sok munkával, sok-sok kört horgolva nagyra horgolják.

Az újabb trend az, hogy nemes egyszerűeséggel kihasználják a vastag fonalak adta lehetőséget. Vagyis, a vastag, puha mikropoliészter fonalakból horgolják az amigurumit, aminek következtében sokkal, de sokkal nagyobb figurákat lehet ugyanannyi munkával horgolni. 

A 125 méter/50 grammos fonalból 2-3 mm-es tűvel dolgozunk. Ilyen fonal pl. a Catania is.

Tehát sok munka, fáradó kezek, és elkészül a kicsi figuránk. 

Béka Lisa és Catania fonalból

Ha viszont a 68 méter/100 grammos Velluto fonalból 4 mm-es tűvel dolgozunk, egy nagyságrenddel nagyobb figuránk lesz.

Sokan szeretik a nagyobb, 30-40 cm-es figurákat, nos, ezeket sokkal hamarabb, kevesebb munkával tudjuk elkészíteni, ha vastag fonallal dolgozunk, pl. Vellutoval.

Béka plüssfonalból

Mostanában sok kis szorongatni való figurát horgoltam. Többféle vastagságú fonalból, és persze azonos fonalból többet is. Időnként a fonalhoz való tűmérettel dolgoztam, máskor meg rendes amigurumizóként vékonyabb tűvel, mint amit a fonalhoz ajánlanak.

Horgoltam Baby Best, My Baby, Lisa, Northern, Bravo Quick and Easy és Soft Baby Steps fonalból is.

A figurákban közös az, hogy hány sorból és szemből állnak. Mondhattam volna azt is, mindet ugyanannak a leírásnak alapján horgoltam.

Szóval, ha nem szeretsz a vékony pamutfonallal dolgozni, mert lazán horgolsz, mint én, és emiatt külön erőkifejtésre van szükséged, hogy a kellő szorosságot tudd hozni, akkor próbáld ki az amigurumit vastagabb akrilfonalból. A középvastag kötőfonalak is jók, vagy az igazán vastag mikropoliészter pihe-puha fonalak.

Ez utóbbiakról azért tudnod kell, hogy nem egy álom  velük dolgozni, mert a fonal kinézete egészen más, mint egy mercerezett pamutfonalé. A plüsfonalnak van egy "vezetőszála", amin, mintha üvegmosó lenne, puha szálak ülnek. Amikor horgolsz, sokszor nem is látod a szemet.

A plüssfonalak is különböző vastagságúak, és sajnos vannak olyanok is amik nagyon könnyen szakadnak. Egyet tudok, a Velluto nem ilyen, azzal jól lehet dolgozni. 

Béka Velluto fonalból (másik minta, mint a többi)

A plüssfonalnál kicsit máshogy kell készíteni a varázskört (magic ring). Nem szabad a megszokott nagy körrel kezdeni, már kezdéskor legyen aránylag kicsi, de azért férjenek el benne a pálcák. A kis kört csak kis mértékben kell összehúzni, így kevesebb esélyed van elszakítani. A plüssfonal "kapaszkodik", szóval nem olyan egyszerű a kört összehúzni, és a bontás is óvatosságot ígér.

Az eredmény viszont kárpótol, puha, nagyméretű figuránk lesz. 

Íme a teljes békacsalád.

Békák különböző vastagságú fonalakból