Nem idejétmúlt dolog a horgoláspróba elvégzése. Kis többletmunka az elején, de sok felesleges munkától és fájdalmas bontástól kímélheted meg magad, ha megcsinálod.
Mit jelent a horgoláspróba?
Kiszemeltél egy mintát. Tetszik, és szeretnél egy ruhadarabot készíteni ezzel a mintával.
Megtaláltad a fonalat, tudod, mekkora tűt kell használnod.
Ég benned a tettvágy, és mihamarabb szeretnéd elkezdeni a horgolást. Na, ilyenkor egy kis türelmet kell magadra erőltetned, és meg kell horgolnod a próbadarabot.
Ne blicceld el, mert nem tudhatod, hogy az adott minta, fonal és tű hármasa hogyan fog viselkedni együtt.
Az is kiderülhet, hogy nem is tetszik a minta abból a fonalból, vagy, hogy túl nehéz horgolni, esetleg túl ritka vagy éppen túl sűrű lesz a végeredmény.
Persze, ha belefogsz, és kiderül, hogy másfélszer férsz bele a pulcsiba, vagy csak egy tíz éves gyerekre jó mérettel küzdesz, akkor utólag hiába sajnálkozol, bontanod kell.
Hogy is néz ki a horgoláspróba készítése?
A választott mintával készítesz egy kb. 15X15 cm nagyságú négyzetet. Amikor készen van, akkor lemérsz a négyzetben belül egy 10X10 cm-es részt. Hány pálca és hány sor adja ki a 10X10 cm-t. Az eredményt nem felejted el felírni!
Az igazán lelkesek ki is mossák, és formára igazítva meg is szárítják a próbadarabot, és ezután ismét mérnek.
Mi értelme van kétszer is megmérni?
Amikor először méred, akkor azt tudod meg, a készítés közben mekkora munkadarabot kell készítened,
a mosás-szárítás után viszont azt, mosás után mekkora lesz az elkészült darab. Ugye hordani is akarod, amit horgolsz? Tehát érthető, hogy a mosás utáni méret fontos. Kiderül ilyenkor a mérések összehasonlításával, hogy összemegy vagy kinyúlik a munkadarabod.
Tehát tudod, hány szem/pálca és hány sor a 10X10 cm. Ekkor nekiállsz számolni. Kiszámolod, hány pálcával kell majd dolgoznod, és persze arra is figyelsz, hogy a mintád valahány szemmel osztható-e.
Egyfelől a horgolt holmik rugalmasak, másfelől például egy kardigánnak nem szabad testresimuló méretűnek lennie. Tehát kényelmi bőséget is kalkulálsz.
Azért nem ennyire ijesztő ez az egész:-)
Lényeg, ha készítesz próbadarabot, akkor egy kis többletmunkával pontosabb képet kapsz arról, hogy hány láncszemmel kezdd el az új kedvencet, és nagy valószínűséggel akkorára horgolod, amekkorára szeretted volna horgolni.
Nekem ez alapvető már régóta, főként ameddig a Fürge Ujjak még megjelent. Abban sosem olyan volt a minta mint ahogy a képen :-)
VálaszTörlésIgaz én sosem mostam, lehet hogy kellene ahogy téged olvaslak.
Köszönöm a tanácsodat!