2025. július 14., hétfő

Ráhajtás vagy "aláhajtás"?

 Az amigurumik készítésekor olvashatunk először arról, hogy a rövidpálcát másképp kellene készíteni, mint ahogy eddig megszoktuk. 

Lehet, hogy már feltűnt, esetleg neked teljesen természetes, hogy az amigurumik egy részénél nem a megszokott rövidpálcát látjuk, ami két pici vonal egymás mellett, hanem egy X-et, mintha keresztszemes öltéssel hímzeték volna.


Rövidpálca két módszerrel

Ha már láttál ilyen keresztszemes pálcát, és esetleg nem tudod, hogya készül, akkor most erre is fény derül.

Az egésznek a trükkje az, hogy nem a hagyományos módon hajtunk rá a tűre. Hagyományos módon értem azt, amikor a tű alul, és szó szerint ráhajlik a fonal. Ha így horgolunk, akkor lesz a rövidpálcánk két kis függőleges vonal a színoldalon.

Amikor a ráhajtás módját megváltoztatjuk, vagyis a tűvel kinyúlunk, és "elkapjuk a fonalat", akkor beszélünk a címben említett aláhajtásról. Az az igazság, nem tudom, magyarul ezt hogy kellene "hivatalosan" nevezni, én néhány évvel ezelőttig nem is hallottam olyanról, hogy másként hajtunk rá a tűre. 

Angolul a "rendes" ráhajtás a yarn over, ehelyett alkalmazzák amiguruminál a yarn under módszert, amit én aláhajtásnak neveztem itt.

Van-e különbség attól függően, hogy melyik oldalról kerül a tűre a fonal? Igen, van. Érdemes kipróbálni a módszert. Mindenképpen körben horgolj, hogy olyan legyen a horgolásod képe, mint az amigurumiknál.

Eleinte nagyon furcsa, és szokatlan, hogy nem úgy mozog a kezünk, ahogy megszoktuk. Bele lehet jönni, akkor már nem is olyan nehéz. Az biztos, hogy ha a yarn under módszerrel horgoljuk a rövidpálcát, az szorosabb lesz.

Hasonlítsuk össze a kétféle módszert:

Ráhajtás (yarn over)Aláhajtás (yarn under)
Hagyományos módszer/„Helyes”Nem hagyományos módszer/„Helytelen”
Az öltések magasabbakAz öltések rövidebbek
Kicsit több fonalat használKicsit kevesebb fonalat használ
Lazább öltésekSzorosabb öltések (amigurumihoz előnyös)
Az öltések egyenes vonalkát mutatnakAz öltések „x” alakúak

Szóval, ha amigurumit horgolsz, és szeretnél érdekes "keresztszemes" öltéseket, akkor használd a hagyományos módszertől eltérő aláhajtást.



2025. július 7., hétfő

Négyszögletű kendők, sálak

 A háromszögletű és kerekded kendők után legyen szó a négyszögletes formákról is.

A horgolt négyszögletű kendők és sálak igazi kincsek a kézműves divat világában. Minden egyes darabban ott rejlik az alkotó kéz nyoma, a fonal melegsége és az időtlen stílus. Ezek a kiegészítők nemcsak melegek és praktikusak, hanem egyediek is – egy jól megválasztott minta vagy színkombináció pillanatok alatt karaktert ad bármilyen öltözéknek. Legyen szó tavaszi szellőről vagy őszi hűvös reggelekről, egy horgolt kendő mindig stílusos és szerethető társ.

A hosszú és keskeny négyszögletű a sál, ezekről nem kell túl sokat beszélni, hosszúságukat, szélességüket tetszés szerint alakíthatjuk ki. A hossza legalább annyi legyen, hogy "hagyományos módon", elöl keresztezve nyakba lehessen tenni. Ezek olyan hosszúságok, amik jól elférnek kabát alatt. Ha meg akarod kötni, akkor már hosszabbnak kell lennie. Ma leginkább hosszában félbehajtva, a nyitott végeket a hajtáson átbújtatva szokták viselni.

Stóla (széles, sál alakú női vállkendő)

Hossza akkora, hogy a hátunkra terítve, elöl legalább derékig leér, szélessége 30 cm feletti.

Ha horgoljuk, akkor a 30-40 cm szélesség elegendő, hiszen a kézikötő fonalak sokkal vastagabbak, mint a szövött textileké, ezért nem akarjuk több rétegűre hajtani.


Stóla formája 

Mi az előnye, ha stólát horgolsz?

Ha kezdő vagy, ezt a formát könnyebben tudod horgolni, arra kell figyelned, hogy a sorok ugyanolyan hosszúak legyene, a hosszabbk oldal egyenes legyen.

Ehhez célszerű olyan mintát használni, ami nem akar szélesedni.

A legegyszerűbb, ha egy vagy kétráhajtásos pálcákkal horgolod. Színátmenetes fonalból horgolva az egyszerű pácák is mutatósak lesznek.

Horgolt stóla