Az amigurumik készítésekor olvashatunk először arról, hogy a rövidpálcát másképp kellene készíteni, mint ahogy eddig megszoktuk.
Lehet, hogy már feltűnt, esetleg neked teljesen természetes, hogy az amigurumik egy részénél nem a megszokott rövidpálcát látjuk, ami két pici vonal egymás mellett, hanem egy X-et, mintha keresztszemes öltéssel hímzeték volna.
![]() |
Rövidpálca két módszerrel |
Ha már láttál ilyen keresztszemes pálcát, és esetleg nem tudod, hogya készül, akkor most erre is fény derül.
Az egésznek a trükkje az, hogy nem a hagyományos módon hajtunk rá a tűre. Hagyományos módon értem azt, amikor a tű alul, és szó szerint ráhajlik a fonal. Ha így horgolunk, akkor lesz a rövidpálcánk két kis függőleges vonal a színoldalon.
Amikor a ráhajtás módját megváltoztatjuk, vagyis a tűvel kinyúlunk, és "elkapjuk a fonalat", akkor beszélünk a címben említett aláhajtásról. Az az igazság, nem tudom, magyarul ezt hogy kellene "hivatalosan" nevezni, én néhány évvel ezelőttig nem is hallottam olyanról, hogy másként hajtunk rá a tűre.
Angolul a "rendes" ráhajtás a yarn over, ehelyett alkalmazzák amiguruminál a yarn under módszert, amit én aláhajtásnak neveztem itt.
Van-e különbség attól függően, hogy melyik oldalról kerül a tűre a fonal? Igen, van. Érdemes kipróbálni a módszert. Mindenképpen körben horgolj, hogy olyan legyen a horgolásod képe, mint az amigurumiknál.
Eleinte nagyon furcsa, és szokatlan, hogy nem úgy mozog a kezünk, ahogy megszoktuk. Bele lehet jönni, akkor már nem is olyan nehéz. Az biztos, hogy ha a yarn under módszerrel horgoljuk a rövidpálcát, az szorosabb lesz.
Hasonlítsuk össze a kétféle módszert:
Szóval, ha amigurumit horgolsz, és szeretnél érdekes "keresztszemes" öltéseket, akkor használd a hagyományos módszertől eltérő aláhajtást.