2024. október 26., szombat

Popcorn öltés

 Szereted a popcornt? Horgolj néhányat!

A popcorn öltés plasztikus, ha csak egy-egy sorban alkalmazod, akkor is látványos eredményt érsz el vele. (A popcorn nem csak a pattogatott kukoricát jelenti, hanem a kukoricaszemeket is, amiket ki lehet pattogtatni) 

Nem ördöngösség elkészíteni, csak egy kis extra művelet az egyráhajtásos pálcák mellett.

Popcorn öltés szimbóluma

A popcorn öltés szimbólumának magyarázata


Egy pontból kiinduló, egy pontba összefutó 5 vonal, derekán áthúzással, tetején ívvel.
Az öt vonal öt egyráhajtásos pálcát szimbolizál, onnan tudjuk, hogy egyráhajtásos, hogy a pálca közepén egy vonást látunk. Ahány vonás van a pálcán, annyi ráhajtásos pálcáról van szó.
Látjuk, hogy egy pontból indulnak a pálcák, ez azt jelenti, hogy ugyanabba a pálcába öltjük az öt egyráhajtásos pálcát. A pálcák tetején levő ív azt mondja, hogy teljesen kész pálcákat fogunk összefogni. 

Hogyan készül a popcorn öltés

  1. Egy pálcába horgolj 5 darab egyráhajtásos pálcát. (Ez a kagyló öltés amúgy)
  2. Kicsit lazítsd meg a tűn levő hurkot, majd húz ki a hurokból a horgolótűt.
  3. Keresd meg az első egyráhajtásos pálca felső részét. (első az, amit először horgoltál) Szúrd be a tűt.
  4. Az utolsó pálcánál levő hurkot tedd rá a tűre, húzd szorosabbra a fonalat.
  5. A hurkot húzd át a szemen.
  6. Egy szoros láncszemmel rögzítsd.

Elkészült  a popcorn öltés.

Néhány tudnivaló a popcorn öltéssel kapcsolatban

Ez egy olyan öltés, ami a színén és a visszáján egészen más képet mutat. Arra figyelj, hogy mindig a munka színén készítsd. 

Kör alakú, illetve oda-vissza haladó sorokkal készülő daraboknál is jól használható.

Több fonalat eszik, mint az öltések többsége.

A popcorn öltés helyigénye nagyobb, mint 1 egyráhajtásos pálca, ezért két popcorn öltés között kihagyunk néhány pálcát. 

Sapkáknál, takaróknál egy-egy sor is elegendő ahhoz, hogy érdekesebb legyen a kész darab.

A popcorn öltést 5 illetve 4 egyráhajtásos pálcával is horgolhatod.

Nyakmelegítő popcorn öltéssel

Virág popcorn öltéssel

 

2024. október 14., hétfő

Milyen formájú kendőt horgoljak?

 Kendőkről elég sok posztot találsz a blogon, többet kendő leírással együtt, másokat csak megmutattam. Van egy hosszabb poszt a kendőhorgolásról, azt is érdemes elolvasni.

https://tanulj-horgolni.blogspot.com/2019/01/tanacsok-kendok-horgolasahoz.html

Most a különböző formájú kendőket tekintem át.

Az utóbbi időben újabb formák jöttek divatba. Azt nem tudom, hordani mennyire divat. :-) Aki horgol, és szeret kendőt horgolni, biztos kipróbálja az újabb ötleteket is. Az aszimmetrikus kendőkről még nem írtam, mert pár éve még nem volt annyira ismert. Olyan kendőt/sálat? már régebben is horgoltunk, ami eleinte keskeny volt, majd bővült, a végén pedig visszatért az eredeti méretre. Ennek a neve: baktus.

Amit vállkendőnek nevezünk, háromszögletű, vagy egyik oldala ívelt. A négyszögletes nyakba vagy vállra valók neve sál, stóla. 

Háromszög

Háromszögletű kendők formája változatos. 

Háromszögletű kendő

 A fenti kendők két oldala egyenlő, a harmadik oldal hosszabb. El tudom mondani úgy is, hogy ezek egyenlőszárú háromszögek. 

A laposabb háromszögek akkor jók, ha nem akarsz túl nagy kendőt horgolni, de szeretnéd, ha elöl összeérne, ugyanakkor hátul nem lógne le túlságosan. Ezek azok, amiket sálként lehet hordani. Persze horgolhatjuk nagyobbra, akkor is jobban fog nőni a két szárnya, mint a magassága. 

Gyorsabban elkészül, mint az a fajta, amit az alsó rajzon látsz. Remek ajándék lehet olyan valakinek, aki szeret sálat hordani a nyakában. Érdemes olyan nagyra horgolni, hogy ha "fordítva" akarja hordani valaki, akkor a két szárnyat a nyakban előre lehessen hozni. Mi az, hogy fordítva hordani? Arra gondolok, amikor a sál két hosszabb végét megfogjuk, a kendőt elöl a nyakunkhoz igazítjuk, a két szárat hátra vezetjük, majd hátul keresztezve előre vezetjük. Ezt a két szárat szépen elrejthetjük a háromszög lelógó részében.

Kendő "fordítva" felvéve

A fenti képen nem egy kicsi, hanem egy igazi nagy kendőt látsz. :-)

Azok a kendők, amik már szinte egyenlő oldadú háromszögek, szerintem kevésbé hordhatók. Finomítsuk, aki magas és vékony, annak jó, mert nem csak hátközépig ér. Aki viszont alacsony és/vagy telt, annak nem túl kényelmes. A csúcsa leér hátul térdig, de elöl a két szárnyba erősen kell kapaszkodni, hogy összeérjen. Az nem túl kényelmes, ha a kendőt állandóan fogni kell, nehogy leessen a viselőjéről.

A háromszögek harmadik csoportja, az aszimmetrikus kendő. Van, amikor minden oldal egyenes, de gyakran az átfogó ívelt.


Aszimmetikus kendő formája

Hogyan lehet ezt hordani? Ugyanúgy, mint a "normál" háromszög alakú kendőt. Megfogjuk az átfogó két végén, és nyakunkba vetjük. Az egyik oldalon széles, a másikon keskeny lesz. 

De ha ennél többre vágysz, nézd meg ebben a cikkben, milyen viselési módokat mutatnak be. 

https://www.interweave.com/article/crochet/asymmetrical-shawls-10-styles/

Miért jó ez a típus? Gyorsan elkészül. :-) Mindenesetre gyorsabban, mint egy igazi nagy háromszög. 

Mi a hátránya? Az első néhány kendőnél erősen kell koncentrálni arra, hogy a sorok két vége eltérő. Az egyik oldalon kell szaporítani, a másik oldalon nem. 

Mi az előnye? Kezdéskor egészen rövid sorok vannak, és később sem olyan hosszúak, mint egy egyenlőszárú háromszögnél. Sálként is lehet hordani, simán elfér a kabát alatt, mert nem nagyon ér el a vállcsúcsig. (Jó, lehet olyan nagyra horgolni, hogy leérjen.)

A rajzon az egyszerű aszimmetrikus formát látni, de lehet ezt a fazont még cifrázni. A rajzra nem vállalkozom, csak elmondom. Azon az oldalon, ahol szaporítunk, néhány soronként fogyasztunk is. Ez nagyon egyszerű, 2-4-6 soronként egyszerűen nem horgoljuk végig a sort, hamarabb megfordulunk. Így a háromszög rövidebb befogója nem növekszik olyan gyorsan, a kendő hosszabb tud lenni. 

Persze, én is tudom, bármeddig lehet horgolni elvileg, gyakorlatilag van egy méret, amit elképzelünk, és egyes mintáknál a szaporítás miatt nagyon gyorsan nő a sorok hossza. 

Aszimmetrikus kendő

Tapasztalatból mondom, jobban jársz, ha ezeket a kendőket csipkemintával horgolod, már a V öltés is annak számít. Ha egyráhajtásos pálcákkal dolgozol végig, a sorok szélét nehezebb egyenesen tartani, pláne, ha időnként beiktatsz 1-1 lyukacsos sort.

Kerekded kendők

Elérkeztünk a félkör, sarló alakú kendőkhöz.

Íves kendőformák

Ezek is nagyon változatosak lehetnek. Itt is van hosszú, a közepén nem túl magas, körcikk, és szinte teljes kör is.

A körcikk forma felvéve olyan, mint egy kis pelerin, ez az, ami nem esik le az ember válláról. Ha elég kicsinek horgolod, sál is lehet. Ebben a formában nálam az első helyen még mindig a Doris Chan féle All Shawl van. Ha letöltöd a kendő leírását, először is megdöbbensz azon, hogy nem egy kétoldalas leírása van, hanem egy komoly e-book. A 2003-as verzió 20 oldalas. Nyugi, nem ennyire bonyolult a kendő, csak rengeteg hasznos dolog van a leírásban. Részletezi, milyen fonalból mekkora tűvel ajánlja, mennyi fonal kell hozzá, kb mekkora lesz. Aztán azt is meglátod, hogy ez az egy kendő tulajdonképpen sokféle kendő. Van kisebb, nagyobb, és még nagyobb. A legnagyobb már szinte kabát, jó vastag fonalból, és ez az egyetlen, amit normál egyráhajtásos pálcákkal kell horgolni. A befejezése is többféle lehet, egy igazi átváltozóművész. Ha megtanulod a szaporítását, akkor gyorsan megy, és hála a többféle méretnek, befejezésnek, egészen más lesz a végeredmény.

Ennek  kendőnek több posztot is szenteltem, ebben részletesen írok a készítéséről:
https://tanulj-horgolni.blogspot.com/2019/04/kendo-ami-nem-haromszog-es-gyorsan.html

All Shawl horgolt rojtokkal

A sarlóformák szerintem nagyobb figyelmet követelnek, gyakran trükkös részletekkel bírnak. 

Ehhez a típushoz nem tudok saját munkát mutatni, mert ilyen kendőt nem horgoltam. 

Négyszög

Négyszög alakú kendők, ezeket inkább sálnak nevezném, és egy külön posztban lesz szó róluk.

2024. október 9., szerda

Mustársárga, gyorsan elkészülő kendő

A horgolt sálak, kendők akkor is kellemesen melegítenek, ha lyukacsos a mintájuk. Ha ilyen mintát választunk, gyorsan elkészülünk a munkával. 
Last minute ajándéknak is ajánlom. 
10 dkg középvastag fonal, a fonalhoz illőnél jóval nagyobb méretű horgolótű kell hozzá.
A kendő mintája

Formája háromszög, kicsit lapított. Mérete akkora, hogy kabát alatt is lehessen hordani. 

Mintája egyszerű, egyráhajtásos pálca, láncszem váltakozása. Egy kis csavar azért van benne.
Az egyráhajtásos pálca hosszított, angolul extended double crochet néven ismert.

A különbség a normál egyráhajtásos pálcához képest az, hogy először csak 1 hurkon húzzuk át a fonalat, utána a szokásos két lépésben fejezzük be a pálcát.


Mustársárga kendő

Mustársárga kendő


Mérete: szélesség 115 cm, magassága 53 cm
Fonal: 10 dkg Red Heart Lisa
Horgolótű: 6 mm

Használt öltések:

  • láncszem
  • hosszított egyráhajtásos pálca
  • egyráhajtásos pálca

Mustársárga kendő horgolása


1. sor: Magic ringbe (varázskörbe) horgoljuk a következőket:
4 láncszem, 4 hosszított egyráhajtásos pálca, 2 láncszem, 5 hosszított egyráhajtásos pálca.

2. sor: 4 láncszem, 2 hosszított egyráhajtásos pálca az előző sor utolsó pálcájára, 1 láncszem, 1 hosszított egyráhajtásos pálca a következő pálcára, 1 láncszem, 1 pálcát kihagyunk, 1 hosszított egyráhajtásos pálca a következő pálcára, 1 láncszem, a kétláncszemes ívbe (2 hosszított egyráhajtásos pálca, 2 láncszem, 2 hosszított egyráhajtásos pálca), 1 láncszem, 1 pálcát kihagyunk, 1 hosszított egyráhajtásos pálca a következő pálcára, 1 láncszem, 1 pálcát kihagyunk, 1 hosszított egyráhajtásos pálca a következő pálcára, 1 láncszem, 3 hosszított egyráhajtásos pálca a az utolsó 2 pálca közé.

3. sor: 4 láncszem, 2 hosszított egyráhajtásos pálca az előző sor utolsó pálcájára, 1 láncszem, 1 pálcát kihagyunk, 1 hosszított egyráhajtásos pálca a következő pálcára, *1 láncszem, 1 hosszított egyráhajtásos pálca a következő pálcára, *-tól ismételjük a sor közepéig, 1 láncszem, a kétláncszemes ívbe (2 hosszított egyráhajtásos pálca, 2 láncszem, 2 hosszított egyráhajtásos pálca), 1 láncszem, 1 pálcát kihagyunk, 1 hosszított egyráhajtásos pálca a következő pálcára, *1 láncszem, 1 hosszított egyráhajtásos pálca a következő pálcára, *-tól ismételjük az utolsó 2 pálcáig, 1 láncszem, 3 hosszított egyráhajtásos pálca a az utolsó 2 pálca közé.

4-20. sor: a 3. sor mintáját ismételjük.

21. sor: 3 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca az előző sor utolsó pálcájára, 1 pálcát kihagyunk a következőre 2 egyráhajtásos pálca, 2 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca, *a következő 3 szemet kihagyjuk (láncszem, pálca, láncszem), a következő pálcára 2 egyráhajtásos pálca, 2 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca, *-tól ismételjük a sarokig, a sarokban 1 láncszem és két pálca marad ki, a kétláncszemes ívbe  (2 egyráhajtásos pálca, 2 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca), két pálca és 1 láncszem marad ki, a következő pálcára 2 egyráhajtásos pálca, 2 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca, *a következő 3 szemet kihagyjuk (láncszem, pálca, láncszem), a következő pálcára 2 egyráhajtásos pálca, 2 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca, *-tól ismételjük a sor végéig, 3 egyráhajtásos pálca a az utolsó 2 pálca közé.

A munkát befejezzük, szálvégeket eldolgozzuk.
Jó horgolást!


Így is hordható

2024. október 1., kedd

Horgolt konyhai textilek

Akár kezdő, akár haladó horgoló vagy, a konyhában használható dolgok készítése gyors sikerrel kecsegtet.

Kérdezheted, mit lehet horgolni a konyhába, ami gyorsan elkészíthető. 

Sorolom:

  • Edényalátét
  • Fedőfogó
  • Poháralátét
  • Szalvétagyűrű
  • Teríték alátét
  • Mosogatórongy
  • Bögre ruha

A fentiek közül a legnagyobb a teríték alátét, a többi igazán gyorsan elkészíthető.

Miért kedveltek ezek a projektek?

Kicsik, gyorsan elkészíthetők, kevés fonal kell hozzájuk, alkalmat adnak a gyakorlásra. A gyors siker és a gyakorlás a legfontosabb szempont. A gyors sikert nem kell ecsetelni. Last minute ajándékra bármikor szükség lehet.

Gyakorlás. Kezdő horgolóknak az alapvető pálcák gyakorlása miatt, később egy új minta vagy öltés megtanulásához, gyakorlásához.

Sokszor látunk egy új mintát, amit szeretnénk kipróbálni. Hogyan kell horgolni, hogy fog kinézni, stb.

Milyen fonalat használunk?

Leggyakrabban 100% pamutot, de egy részük készülhet valamilyen műszálból vagy kevert szálból is. Ha forró dolgokkal kerül kapcsolatba, mindenképpen a pamut ajánlott. Tányéralátét, poháralátét, szalvétagyűrű nem igényli a tiszta pamutot.

Milyen vastag fonalból?

Vékonyabb, 2-es, 3-as vastagságú fonalból. (Példa 2-es vastagságra: Catania fonal, vagy más 125 méter/50 gramm 100% pamut)

Milyen vastag tűvel?

A fonalhoz illő horgolótűvel. A fonal szalagján megtalálod. Cataniához 3-3,5 mm-es tűt szoktam használni. Nem lehet általánosan használható méretet mondani, hiszen függ attól, milyen mintát horgolsz, és te, személy szerint mennyire horgolsz szorosan (vagy lazán). Az alátétek szerintem akkor szépek, ha van tartásuk, a mosogatórongy könnyebben kezelhető, ha lazábban van horgolva, Cataniánál nálam ez 4 mm-es tűt jelent.

Horgolt poháralátétek



2024. április 4., csütörtök

Láthatatlan körzárás az utolsó körben

 A horgolás fejlődik. Változnak a technikák, ahogy telik az idő, mindig újabb és újabb ötletek vannak, amikkel a kész darab szebb lesz. Ezen a szebb dolgon elgondolkodtam, mielőtt leírtam, és azt mondom, igen, szebb. Főleg az avatott szemek számára. :-) Mindannyian tudjuk, hogy sok apróságot csak azok vesznek észre egy elkészült darabon, akik maguk is horgolnak. 

Az utóbbi években több apró "újítást" láttam, amik mind azt a célt szolgálják, hogy a kész alkotás profinak tűnjön. Ne látszódjon, hol kezdődik egy sor, ne látszódjon a munka befejezése, stb.

Az egyik új dolog a láthatatlan sorzárás. Az amigurumik és horgolt dobozok, táskák korában fontos, hogy főleg az utolsó sornál ne látszódjon az, hol kapcsoljuk össze a kört.

Ezt nevezik láthatatlan sor vagy körzárásnak.

Látható és láthatatlan körzárás

Azért láthatatlan, mert a zárást ugyanolyan kinézetű öltéssel készítjük, mint a többi szemet, tehát nincs hamispálcás zárás.

Leírni, elmagyarázni ezt is nehezebb, mint megmutatni.

Ebben a posztban az utolsó kör zárásáról írok. Sokszor nem szükséges minden kört ilyen módon zárni, például egy poháralátétnél elegendő, ha csak a szélén nem látni, hol végződik a kör. Arról nem beszélve, hogy ez a legegyszerűbb eset, táskáknál több módszer is van, amiket még nehezebb elmagyarázni.

A lényeg:

Az utolsó szem meghorgolása után a szálat elvágjuk, kb 10 cm-t hagyva, és kihúzzuk az öltés közepén.

A fonalat tűbe fűzzük, majd az első szemet kihagyva a kör második pálcájának felső részénél hátulról előre öltünk, követve a pálca felső részét, majd visszatérünk a kiindulóponthoz, ahol leöltünk, a fonák oldal felé. 

Egy láncszemet varrtunk, úgy kell kinéznie a varrt öltésnek, mint a pálcák teteje. A szálat meghúzzuk, hogy feszes, szép öltést lássunk. Vigyázz, nem szabad nagyon szorosra húzni. 

Amikor az öltés pontosan olyan méretű, mint a többi, akkor a munka fonák oldalán azonnal el is dolgozzuk a szálvéget.

Mikor használjuk?

Amikor nem akarjuk, hogy a kész munka szélén látszódjon a hamispálcás csatlakozás.

2024. március 28., csütörtök

Munka plüssfonallal

 Mi is az a plüssfonal? A bársonyos tapintású "szőrös" fonalról van szó, amit sokan zseniliának neveznek. A gyártók következetesen plüss vagy bársonyfonalnak nevezik a termékeket.


Zseniliából

A fonal különleges, van egy alap, amihez a bársonyos réteg van hozzákapcsolva. Ez az alap fonalanként eléggé eltérő, van, amelyik könnyen szakad, van, amelyik nem. A plüssréteg egyes fonalakról nagyon könnyen lejön, míg másokról nem. Van, amelyiket szinte nem is lehet bontani, annyira hullik a szőre. Mások kibírják azt, ha elrontottuk a munkát, és újra szeretnénk kezdeni.

Plüssfonalból (Alize Velluto)

A plüssfonalakat általában nehéz bontani, de legalábbis óvatosan kell vele bánni. Könnyebben szakad, mint más fonal, és sokszor a szőre is lejön az alapról. A varázskör összehúzása is nehézkes, az ember aggódik, nehogy elszakítsa.

Ha a kezdés nehézségein túljutottunk, hamar rájövünk, szinte semmit sem látunk. Mintát nem érdemes  horgolni, mert nem fog látszani. Gyakran fogalma sincs az embernek, hova is kellene ölteni, úgy szoktam mondani, nem látni, hol a szem, csak tapogatunk.

Talán az elején kellett volna írnom, hogy nem egyszerű kiválasztani azt, amit horgolni akarunk belőle. Erre mindenki rájön, ha ilyen fonallal dolgozik. 

Mostanában népszerű lett a plüssfonal amigurumik horgolásához is. Szó se róla, nagyon szép lesz a kész darab, igazi plüss lesz :-) 

Meghorgolhatod kedvenc figurádat, amennyiben nincs túl sok részlete. Azt fogod tapsztalni, hogy sokkal nagyobb lett, mint vékony fonalból.

Ha nem akarsz gigantikus méretű amigurumit horgolni, válassz olyan leírást, amit plüssfonalra írtak. Kisebb maci, nyuszi tizenvalahány sorból készen is lesz. 

Egy doboznyi amigurumi

A képen jól látható, a rózsaszín plüssnyúl mennyivel nagyobb, mint a szürke nyuszik. Egy minta alapján készültek! 

2024. február 23., péntek

Bordás horgolt minta - hogyan készül?

 Évek óta figyelem, ahogy egyre többféle horgolási módot találnak ki, mutatnak be, amivel a kész darab úgy néz ki, mintha kötötték volna. 

Egy újabb variációt mutatok be.

Eddig már több változattal találkoztunk, például a hátsó szálba öltött rövidpálca, ez az, ami oda-vissza haladó sorokkal működik. A félpálca harmadik szálba öltve a mackókötésre hasonlít.

Bordás horgolt minta

Ez a minta rövidpálcákkal készül, bordás minta lesz belőle, és körben horgolva lesz jó. Sapkának, nyakmelegítőnek tökéletes.

Nem mondom, hogy nagyon gyorsan haladunk a munkával, de szórakoztató mégis, ahogy látom, egyre jobban mutatja magát a minta. Főleg úgy, ahogy a mintában látható, batikmintás fonallal horgolva.

Mit kell tudni a minta horgolásához? Rövidpálcát készíteni, és ismerned kell a magyarul búzaszem öltésnek nevezett, angolul több néven is futó, pl. waistcoat stitch, knit look stitch, center post stitch.

Ez az öltés a rövidpálca egy variációja. Egy eltérés van a rövidpálca és a búzaszem öltés között, mégpedig az, hogy hova öltünk. 

A "rendes" rövidpálcánál a pálca tetejébe öltünk úgy, hogy a tű fölött két csíkot látunk. 

Itt a rövidpálca két kis oszlopa közé kell ölteni. Ez minden, csak nem kényelmes, gyors és könnyű.

Nem árt gyakorolni az öltést, mielőtt nekikállsz egy "igazi" darabhoz.

Akkor maga a minta következzen.

Páros számú láncszemmel kezdünk, a láncszemekből gyűrűt kapcsolunk. 

1. kör: minden láncszembe 1 rövidpálca.

A kört sem most, sem a későbbiekben nem kapcsoljuk össze, folyamatosan, spirál alakban horgolunk tovább.

2. kör: *a következő szemre hátsó szálba öltött rövidpálca, a következőre búzaszem öltés. *-tól ismételjük körben.

3. kör: *a hátsó szálas rövidpálcára hátsó szálas rövidpálca, a búzaszem öltésre búzaszem öltés. *-tól ismételjük a körben.

A továbbiakban a 3. kört ismételjük, de mondhatom úgy is, a harmadik kört folytatjuk addig, ameddig be nem fejezzük a munkát.





2024. február 12., hétfő

Horgolt szív

Gyorsan elkészülő, tényleg csak pár perces projekt.
Felhasználható ajándékkísérőként, karácsonyfadíszként, applikációként, stb.

Horgolt szivecskék

Egy soros szivecskénk sokféle fonalból elkészíthető, és nem csak piros színből.

Középvastag fonal 
2,5 mm-es tű (4 mm-es tűvel)

A szív mérete: 3,5 cm széles és 3 cm magas. (kb. 4*4 cm)

Varázskörrel kezdjük, az összes pálcát ebbe a körbe horgoljuk.
3 láncszem, 
3 kétráhajtásos pálca, 
3 egyráhajtásos pálca, 
1 láncszem, 
1 kétráhajtásos pálca, 
1 láncszem, 
3 egyráhajtásos pálca, 
3 kétráhajtásos pálca, 
3 láncszem,
hamispálca.

A munkát befejezzük, a varázskört összehúzzuk jó szorosra.
A szálvégeket eldolgozzuk, vagy a két szálvéget összekötve akasztót készítünk.



2024. február 5., hétfő

Horgolás régi könyvből ma - minta átalakítva

Régi minta új köntösben. Megtaláltam az egyik régi, horgolásokat bemutató könyvünket.

Végiglapoztam, és elolvastam a bevezetőt. Új horgolások a címe, 1964-ben adták ki. Megtudtam belőle, hogy akkor már modern bútorok kerültek a lakásokba, és a dolgozó nőknek kevés idejük van kézimunkázni, ezért egyszerű mintákat közölnek, amik jól mutatnak, és könnyű az elkészítésük is.

Ezért nagyrészt 60-as horgolócérnával dolgoztak a tervezők.
A minták valóban egyszerűbbek, szögletesebbek. Sok szalaghorgolás van a könyvben, és sok olyan minta, amiben szinte csupa üres kockát kell horgolni.

Ebben a könyvben találtam ezt a mintát, meg is horgoltam. Persze nem horgolócérnából, hanem rendes kötőfonalból.



Mintavirágok több méretben


Margaréta készült több variációban.
A leírásokról annyit, hogy aki nem tudott horgolni, az nem ebből a könyvből tanult meg, az biztos. Végtelenül egyszerű leírások, nem magyaráz túl semmit.

A virágok, amik a régi leírás alapján készültek:
  • A törtfehér virágot az eredeti leírás szerint horgoltam. 
    12 láncszemből gyűrűt kapcsolunk, 
    7 láncszem, 3 egyszerre befejezett háromráhajtásos pálca, 7 láncszemet leöltünk, majd ismételjük.
    Összesen hatszor.
  • A rózsaszín virág kétráhajtásos pálcákkal és 5 láncszemmel készült.
  • A piros virág 8 láncszemes gyűrűbe, kétráhajtásos pálcákkal, így 5 szirom fért el a körben.
  • A kis sárga virág egyráhajtásos pálcákból áll, 3 láncszemmel.
Miért jó ez a kis virág? Mert összesen két sor, ráadásul ebből az egyik a kezdő láncszemsor!

2024. január 5., péntek

Horgolótű tartó doboz

Ezt a posztot egy másik blogomból vettem át, mert szerintem jó ötlet, és itt többen olvassák. :-) Egy kicsit át is fogalmaztam, nem szó szerinti, de mindenkit megnyugtatok, az eredeti posztot is én írtam, ahogy a művet is én alkottam.

A horgolótűk hajlamosak az eltűnésre, mindenképpen jó, ha van egy olyan tartó, ahol nagy valószínűséggel megtaláljuk a keresett tűt.

A horgolótű tartó "alapja" egy konzervdoboz. A konzervdobozok nagy részének felső széle a tető eltávolítása után éles, ezért ki kell találni valamit, amivel használhatóvá tesszük. Tudom, az ügyesek szépen lekalapálják, ez nálam nem volt opció. (Amúgy próbáltam...)

Ha horgolni tudok, akkor miért is ne horgoljam körbe a dobozt? Igen, ezt a dobozt nem lehet mosni. Ez a hátránya, bár, ahogy elnézem, az elmúlt több mint 10 évben nem lett annyira koszos, hogy mosást igényelne. Most tehát azt is elárultam, hogy a 2010-es évek elején készült a tartó, és azóta is nagy sikert arat.

Egyráhajtásos pálcákkal készült, ezt a képeken a fonal miatt nem látni.

A dobozon kívül és a belsejében is van egy horgolt réteg, ezért a tartóból kettőt kell horgolni, a külső oldalára még egy réteg horgolás kerül, abból lesz a sok kis zseb.

Az elmúlt években az én horgolástudásom is fejlődött, vannak részek, amit ma másképp csinálnék. Az is igaz, hogy ma már a pólófonalak korában nincs is szükség a konzervdobozos erősítésre. :-)

Tekintsünk úgy erre a projektre, mint ami az újrahasznosítási jegyében készült. (Maradék fonalak felsolgozására alkalmas.)


Doboz a tűknek

Hozzávalók:
  • 1 db kiürült, tisztára mosott és megszárított fém konzervdoboz.
  • középvastag maradék fonal
  • 4-es horgolótű.
Elkészítése (2 db):

4 láncszemből kapcsolt gyűrűbe 12 egyráhajtásos pálcát horgolunk. (Körök elején az első pálcát 3 láncszem helyettesíti.)
A következő sorban minden pálcára 2 pálca kerül, a harmadik sorban 1 pálca fölött szaporítunk, a másik fölött nem.
Nekem ez a 3 sor le is fedte a dobozom alját. Ha még kell egy sor, akkor minden 3. pálca felett kell szaporítani.

A továbbiakban nem szaporítunk, és addig horgoljuk a kis zsákocskát, ameddig a doboz tetejéig ér.
Nekem a külső oldalt 1 sorral magasabbra kellett készíteni, mint a belsőt.

A külső oldalhoz az első nem szaporítós sorban fonalat csatlakoztattam, és készítettem még egy szaporítós sort az oldalrész első és második sora közti vízszintes részbe öltve. Szaporítás itt is 1 igen -1 nem volt, de aztán a sor felénél már nem mertem ezt követni, akkor 1 igen - 2 nem volt a szaporítás ritmusa.
Csak egy sorban szaporítottam, utána egyenesen horgoltam felfelé. Addig, hogy majdnem olyan magas legyen ez a szoknya, mint a dobozkülső.
Amikor a kellő magasság megvolt, a szálat elvágtam, eldolgoztam.

Zsebek az oldalán

Fonalat fűztem merkelőtűbe, és elkezdtem kialakítani a zsebeket. Lentről felfelé öltögettem, visszaöltéssel. (A színén egymás után vannak az öltések, de lent vezetem a szálat a következő öltés hosszáig, és fent visszafelé öltök, tehát lent egymáson vannak az öltések.)
Függőlegesen varrogattam a zsebeket egymás után. Fent a szálat a fonákján eldolgoztam. Tetszés szerinti méretű zsebeket lehet kialakítani, egyre kell vigyázni, hogy a bőséget egyenletesen oszlassuk el körben.

Amikor készen volt a varrás is, a dobozbelsőt belesimítottan a dobozba, vigyázva arra, hogy a horgolás színe látszódjon, tehát a fonákja a doboz felé néz!


Belül is horgolt!

A külső részt is ráhúztam a dobozra, és a két felső szélt együtt körbehorgoltam rövidpálcákkal.
Minden szembe 1-1 rövidpálca, a két rész ugyanannyi szemből áll, tehát csak arra kell figyelni, nehogy egyik oldalon kihagyjak egy pálcát, vagy kettőt horgoljak egy helyre.
A sor végére érve már tudtam, kap egy díszt is, vagyis elindultam visszafelé, és ráköltéssel is körbehorgoltam a felső szélt. A végén a szálat elvágtam, eldolgoztam.

Igazán jól használható, hasznos darab lett belőle.