2022. november 28., hétfő

V minta, a nagy átváltozóművész

 Kedvencem a V minta. Tapasztalatom szerint ez a minta nagyon sok fonalból jól néz ki. Vastag, vékony, egyszínű, színes fonal, mindegy, a V minta mutatós lesz.

Azt is el kell mondani, ez a minta gyorsan készül. Egy öltést kell megtanulni, a V-t. Minden sorban ezt ismételjük, az előző sor V-jének a tetejére horgoljuk, a láncszemívbe.

V minta

Ha kezdő vagy, akkor a következő módon egyszerűbb lesz követned.

V minta horgolása

1 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, 1 egyráhajtásos pálca, ugyanoda öltve. A következő sorban a V-k az előző sor V-jére készülnek, amit úgy is mondhatunk, hogy a V elkészülte után két pálcát kihagyunk, és a következő résbe horgoljuk a V-t.

Tehát a V-k egymás fölött vannak ezt könnyű ellenőrizni. Kezdő horgolóknak azt javaslom, minden sor végén nézzék meg, minden helyre öltöttek-e, ahova kellett, annyi V van a sorban, mint amennyinek lennie kell. Ha eltérés van, javítani kell. Sajnos ez gyakran azt jelenti, le kell bontani a horgolást a hibáig, és újra kell horgolni a sort. Hidd el, sokkal jobb, ha csak egy sort kell lebontanod, mintha 10 sor után fedezed fel, az utolsó 10 sorban rossz mintát horgoltál.

Ha megtanulod ezt a mintát, nagyon sok dolgot tudsz vele készíteni. Sapka, sál, stóla, kendő, nyakmelegítő, mellény, szatyor, stb.

Milyen fonalat használhatsz?

Ez az a minta, ami mindenféle fonalból jól mutat. Egészen vékony fonaltól egészen vastag fonalig alkalmazható. Természetes anyagból, akrilból egyaránt szép lesz.

Tűméret

Ruhadarab esetén célszerű az ajánlott méretnél maradni. Sál, stóla, kendő, nyakmelegítő esetén próbáld a szükségesnél nagyobb tűvel. Pl. középvastag fonal, amit 4,5-5 mm-es tűvel horgolnál, 6 mm-es tűt simán elbír. 

Ha nem riadsz vissza, próbáld a zoknifonalat 7-9 mm-es tűvel horgolni. Ekkor ne várd, hogy szép, katonás rendben álló V-ket horgolsz, ilyenkor egy kissé kusza eredményt kapsz, ami blokkolás után olyan mintázatot ad, amiről nem sokan mondják meg, hogy V minta. :-)


Itt néhány modellt látsz V mintával:













2022. június 29., szerda

Miért nem egyezik a leírásban szereplő méret azzal, amit én horgolok

Ebben a posztban egy fontos kérdést tárgyalok, ahogy a címben is látod. Miért is nem annyi az annyi nálam. Előre is elnézést, ez egy hosszú poszt, és még kép sincs benne.... :-)


Előbb vagy utóbb mindenki szeretne valami olyat horgolni, aminek a mérete adott kell legyen. Lehet ez terítő, táska, ruhadarab.

Sokan nem mernek belevágni ilyen projektbe, mert félnek, hogy nem sikerül pont akkora méretet készíteni valamiből, mint szeretnék.

Nem mindegy, miről is van szó, és mennyire fontos a tökéletesen pontos méret.
A horgolt daraboknál teljesen normális, hogy pár centiméter eltérés van a leírásban szereplő mérethez képest. Sőt!

Nem tudom, jártál-e már úgy, hogy horgoltál 3 egyforma darabot, amit egy gombolyagból, ugyanazzal a tűvel és mintával, egymás után horgoltál meg, és amikor lemérted, pár mm eltérés volt köztük. Én nem is egyszer. Van, amikor szorosabban horgolunk, van, amikor lazábban. Magamról tudom, ha sokat horgolok, egyre lazább lesz.

Tudjuk, van horgoláspróba, amit vagy megcsinálunk, vagy nem, mindenesetre, ha nem mindig egyformán szorosan dolgozunk, akkor ez is csak nagyjából mutatja az utat. :-)

Megoldás a horgoláspróba?


Szóval a horgoláspróba. Tedd a szívedre a kezed, hányszor horgoltad meg a horgoláspróbát? Utána blokkoltad, esetleg kimostad, és száradás után is lemérted? Az ekkor kapott eredményt hasonlítottad össze a leírással? Ha nem stimmelt, nekiálltál más méretű tűvel ismét elkészíteni, végigjátszottad a teljes procedúrát? Ha igen, tényleg csodállak.

Persze van, amikor én is készítek horgoláspróbát, de megvallom, 3-4 cm-nél magasabbat nem szoktam, mert inkább a szélesség az, aminek jónak kell lennie, a hosszúságon könnyebb változtatni.

Ha síkban horgolunk, oda-vissza haladó sorokkal, és nagyon egyszerű mintát alkalmazunk, pl egyráhajtásos pálcát minden sorban, akkor egész jól sikerül a méret tartása. Széltében.

A hosszánál itt sem biztos. Miért?
  1. A pálcák bizonyos magasságúak. 
  2. A horgolás rugalmas. 
Igen, ez a két fő ok.

Nézzük a pálca magasságát!

Mondjuk az egyráhajtásos pálcád 1,2 cm magas. Nem biztos, hogy egész számot kapsz, ha a szükséges hosszúságot elosztod a pálca magasságával.
Az sem biztos, hogy minden sorban hajszálra ugyanakkora pálcákat horgoltál.

A pontos utasításokat tartalmazó leírás


Ezért sem jó az olyan leírás, ahol elmondják, X sort kell horgolnod, és akkor ezt vagy azt kell csinálni. Nem biztos, hogy nálam X sor pont annyi, mint annál, aki a mintát leírta.

Ha a mintád 1 soros, vagyis ha minden sorban ugyanazt horgolod, akkor semmi gond, több vagy kevesebb sor és kész.

Ha a minta 5-6 sorból áll, akkor kicsit matekozni kell. Ha pl. felsőt horgolok, akkor egyszerűen eldöntöm, hosszabb legyen-e, mint az eredeti, vagy rövidebb. Pár cm-ről van szó ilyenkor is.

Ezért jók az olyan leírások, ahol kis szabásminta is van, centiméterekkel. Legalább látjuk, milyen formát horgolunk, és ellenőrizni tudjuk a méretet is.

Mit csinálj, ha nincs szabásminta?


Ha a fazon olyan "semmi különös", például egy teljesen hagyományos fazonú felsőt horgolsz, akkor jó ötlet egy méretben és fazonban megfelelő felsőt (legjobb a póló, ami nem nagyon nyúlik) használni szabásmintaként. Ha nagyjából tudod, hogyan kell, akkor érdemes papírra lerajzolni a szabásmintát. Ehhez tudod hasonlítani azt, amit éppen horgolsz.

Azért ez a gyakorlatban nem ennyire egyszerű.
Vigyázz, hogy ne nyújtsd a horgolt részeket, és pontosan ráfektesd a szabásmintára, vagy a szabásmintaként szolgáló ruhadarabra.
Tehát az alját az aljához igazítod, és finoman kisimítod, de vigyázol arra, ne húzd nagyobbra. Arra is ügyelj, hogy mindkét oldal azonos magasságban végződjön. (Szóval ne rángasd meg egyik oldalt sem.)

Ezzel együtt használd a centimétert is, és mérd le a készülő darabot. 1-2 cm itt sem számít, mert enged annyit a horgolás, és 1-2 cm plusz bőség sem olyan sok.

Hovű tűnik a pontos hossz?


A csipkemintás felsők, ruhák, szoknyák esetén viszont számolj azzal, hogy hosszában is nyúlni fog, nem csak keresztben. Amikor készül, úgy látja az ember, ha szélesebbre húzom, rövidebb lesz. Na ja. Az asztalon mindenképp. Amint felveszed, minden megváltozik.
Mondjuk úgy, egy kétdimenziós darabot felveszel, ami így azonnal 3 dimenzióba kerül. Egész más lesz. Lehet, nevetni fogsz, de hidd el, a gravitáció a horgolt felsődre is hat. A vállad tartja, a saját súlya viszont húzza lefelé. Pláne, ha rángatod is, hogy hosszabb legyen. :-)

Maradjunk abban, a gyakorlati tapasztalat szerint minden horgolt ruhadarab hosszabb lesz viselés közben.  A nyúlás vele jár, nem tudod elkerülni. Azt, hogy mennyit fog nyúlni,  nem tudom megmondani. Minél hosszabb a horgolt darab, annál többet fog nyúlni.
Tehát egy rövid top keveset, a tunika kicsit többet, és a ruha sokat.

Ha ruhát horgolnál magadnak, vagy bárki másnak, erre emlékezz! Valamilyen szinten ez jó hír, nem? Ha akarsz egy térd közeléig érő ruhát, nem kell pont térdig érőre horgolnod. Amikor már majdnem térdig ér, tedd vállfára a készülő ruhát, és hagyd lógni egy napot. Lehet, már hosszabb is lesz, mint tervezted. Próbáld fel, ugye a test felvesz valamennyit, ugyanakkor a nyúlásban is segít.

Ha földig érő ruhát horgolnál, akkor vigyázz, ne járj úgy, mint akinek néhány éve olvastam a tapasztalatát. Bokáig érő csipkemintás ruhát akart. Meg is horgolta. Fel is vette. Egy gond volt vele, hogy nem csak hogy földig ért, hanem még 20 cm-t húzott is maga után.

A méretváltozások számítása


Egy kis számolás. Ha egy textil 5% méretváltozást szenved el, akkor az 1 méter hosszon 5 cm, két méteren 10 cm. A méretváltozást ágyneműk esetében mindig feltüntetik, ahol persze ez nem növekedést, hanem zsugorodást jelent.

Ha ágyterítőt készítenél, akkor is erős méretnövekedéssel kell számolnod. Ne készíts akkora ágyterítőt, ami az ágy szélessége, plusz két oldalon annyi, hogy földig érjen. Ha varrod, ok, de ha kötöd vagy horgolod, akkor semmiképp!
Emlékszel? 5% két méteren már 10 cm. Az ágyterítő a saját súlyától mindenképpen nőni fog. Most a kész horgolás nagyságáról beszéltünk csak, de ugye nem feledkezel meg arról sem, hogy a minták víz hatására "kinyílnak", és máris nagyobb lesz az egész darab.

A négyzetekből horgolt daraboknál szokták ajánlani azt, hogy a kész négyzeteket összedolgozás előtt blokkoljuk, így azok egyforma méretűek lesznek. Blokkoláskor az "igazi" méretüket tudjuk elérni, és emiatt lehet, sokkal kevesebb négyzetet kell horgolnod, mint eredetileg tervezted.

Összefoglalva, sok oka lehet annak, hogy miért nem egyezik a leírásban szereplő méret a te saját horgolásoddal. A legjobb, ha a készülő darabot időnként méred, ellenőrzöd, ott jársz-e, ahol a leírás.

Nem az a lényeg, hogy A-tól Z-ig mindent pontosan megcsinálj, amit a leírásban olvastál, hanem az, hogy használható darabot készíts!:-)


2022. május 29., vasárnap

Pálcára vagy pálcák közé

Nem mindegy, hova öltjük a pálcákat. Az előző sor pálcájának tetejére, vagy két pálca közé.

A kép bal oldalán a pálcák egymás tetején vannak.
A kép jobb oldalán két pálca közé öltöttem, így a pálcák kicsit távolabb kerültek egymástól.



Egyráhajtásos pálcák a pálca tetejére, illetve két pálca közé öltve

Ha tömör felületet szeretnél, a pálcákat az előzők tetejére horgold. Ekkor gyorsabban is haladsz a munkával, úgy értem, jobban növekszik a horgolásod, mintha a pálcák közé öltenél. 

Ha például takarót horgolsz, és nem akarsz a mintával túl sokat foglalkozni, de mégis szeretnél valami csavart belevinni, akkor a pálcák közé öltés a legegyszerűbb mintázás. 

Az fontos, hogy ha egy sorban/projektben elhatároztad, hogy a pálcák tetetéje fogsz ölteni, akkor tartsd is ehhez magad, ne legyen véletlenül egy-két eltévedt pálca a sorban.

Próbáld ki te is, hogyan mutat az egyik, illetve a másik, nézd meg a horgolás képét, a textúrát. 

2022. március 15., kedd

Adminisztráljunk! - Horgolás és jegyzetelés

Ha elkap a horgolási láz, készülnek a szebbnél-szebb dolgok, és persze gyűlik a fonal. Egy idő után elveszted a fonalat...

Előbb-utóbb szükséged lesz arra, hogy átlásd, milyen fonalaid vannak, tudd, melyik árnyalatot használtad erre vagy arra, ha amigurumizol.

Nincs más hátra, legyen nyilvántartásod!

Hallom, ahogy felszisszentél, megőrült ez a nő, hát mi a fenének az?

Sok a fonal, sok az árnyalat, és egy idő után felejtünk, vagy összekeverünk dolgokat.
Pl a Catania fonal 2022-ben 100+15 árnyalatban kapható.

Catania pastel színek 2022


Sokszor nagyon kicsi az eltérés az árnyalatok között.
Meglátod a 3 majdnem egyforma lilát, és elbizonytalanodsz. Nem annyira vicces az, amikor utólag kiderül, hiába vettél 1-1 gombolyagot abból, amiről úgy gondoltad, hogy otthon is van, kiderül, hogy egy másik árnyalat kellett volna. A csúcs az, amikor rádöbbensz, nem is Catania az a fonal, amihez keresed az azonos árnyalatot. :-)

Tehát a nyilvántartásban leírod, egy projektnél melyik fonal mely árnyalatait használtad, mekkora tűvel dolgoztál, mennyi fonal fogyott.
Amiguruminál elég, ha csak annál jelzed a mennyiséget, amiből többre van szükség, mert a három öltésnyi szájhoz nagyon kevés fonal is elég, de a törzshöz lehet, hogy 1, de esetleg 3 gombolyag kellett.

Ha nagyon profi nyilvántartást készítesz, és minta alapján dolgoztál, akkor a minta készítőjét, nevét is felírhatod, saját gépeden is könnyebb így megtalálni a fájlt.

Sőt, azt mondom, ne bízz mindent a számítógépedre. Tudjuk, bármi előfordulhat, Elsősorban az, hogy fogalmad sincs, hol van az a bombabiztos, egyszerűen megjegyezhető nevű könyvtár/mappa, illetve fájl, amiben a fontos feljegyzéseket őrzöd. Én legalábbis így szoktam járni. Amikor elmentek egy új fájlt, úgy érzem, tök logikus a helye, értelemszerű az elhelyezése, a fájlnév meg pláne. A baj ott kezdődik, ha bármelyiket elfelejtem. Akkor jön a kétségbeesett keresés. Három meghajtó, mindenhol van kezimunka meg horgolas nevű mappa is. :-)

Szóval, nem gond,  ha a számítógépes nyilvántartás helyett PC módszert alkalmazol (papír, ceruza).
Végy egy füzetet, az se baj, ha kockás (négyzethálós) vagy vonalas, és abba írd bele a fontos információkat. Ennek az az előnye is megvan, hogy hozzátűzhetsz/beleragaszthatsz kis darabot a fonalból, persze a színkód, név se maradjon le a beírásból.


2022. március 2., szerda

Amit a nagyimintás kendő horgolásáról tudni kell

A horgolt kendő olyan valami, amit előbb-utóbb szinte minden horgoló ki akar próbálni. Számtalan minta létezik, vannak egyszerűek, nehezebbek és bonyolultak. A nagyimintás kendő az egyszerű mintájú kendők közé tartozik. Elegendő a láncszem és az egyráhajtásos pálca ismerete.  Bátran belevághat az, aki már tud egyenletesen horgolni.

Nagyimintás kendő

Mit kell tudni a nagyimintás kendőről?


Fonalválasztás


A jó hír az, hogy szinte minden fonalból jól mutat. Személy szerint én nagyon vékony pamutfonalból nem készíteném el, de már a Catania fonal olyan vastag, amiből szép lesz. 
Választhatsz akril, pamut, gyapjú vagy kevert fonalat.
Néhány ötlet arra, milyen fonalból horgold a nagyimintás kendőt:
https://www.fonalbolt.com/fonalak-kendohoz-salhoz


Milyen szín?


Amilyet szeretnél. Remek választás valamilyen színátmenetes fonal. A fonal elvégzi a csíkozást.

Milyen anyag?


Pamut, akril, gyapjú, ezek valamilyen keveréke. Bármelyik jó  lesz. A sima felületű fonalból készült kendőt tudod nyáron is hordani, a szöszöset inkább a hűvösebb időre ajánlom. Nyári kendőhöz pamut, pamutkeverék a legjobb szerintem, hidegebb időre akril, gyapjú-akril keverék. Ezek az én preferenciáim, mindenkinek más az ízlése.

Milyen tűméret?


A nagyimintás kendőhöz a fonalhoz előírtnál kicsit nagyobb tűt válassz. Csak kicsit nagyobbat! Az én vélenyem az, hogy ehhez a mintához jobb, ha csak kicsit nagyobb a tű, hogy laza legyen a kész munka, de ne legyen nagyon lyukacsos. Semmiképp ne használj a fonalhoz ajánlottnál vékonyabb tűt, mert akkor kemény, merev, páncélszerű lesz a kész kendőd.

A nagyimintás kendő horgolásáról


A minta nagyon egyszerű, könnyen megtanulható. Egy sort ismétlünk, vagyis a minta minden sorban azonos. Az elején van néhány sor, ami nem illik a sorba, de hamar elérjük azt a részt, amikor már valóban a mintát horgoljuk.
  • A sorok két végén és középen szaporítunk.
  • A minta "mutatja magát".
  • A nagyiminta három, egy helyre öltött egyráhajtásos pálcát jelent.
Ha lazábbra szeretnéd, a mintaegységek közé egy láncszemet is horgolj. Láncszem nélkül kicsit szorosabb a kendő.
A rajzon a láncszemekkel készülő variáció van. A rajzon a láncszemeken ülnek a 3 pálcás mintaegységek, amiket ívbe horgolunk, vagyis a láncszemek alá öltünk, nem a láncszemekbe!

Nagyimintás kendő rajza


A szaporítás


  • Sorok elején a magasítás után azonnal, az előző sor első két pálcája közé teszünk 3 pálcát, vagyis az első mintaegységet. 
  • A sorok végén az utolsó pálca (az előző sor magasítása) elé tesszük az utolsó mintaegységet, majd 1 láncszem után még egy pálcát.
  • Középen: a kendő közepén, minden sorban egy mintaegység, 2 láncszem, egy mintaegység kerül azonos helyre, vagyis az előző sor közepén levő 2 láncszemes ívbe.
Ha minden sorban így horgolsz, garantáltan nőni fog a kendőd.
Ha tudsz figyelni még arra is, hogy a sorok kezdetén 4 vagy 5 láncszemet horgolj, és a sorok végén az utolsó pálca kétráhajtásos legyen, akkor a kendőd laposabb lesz, vagyis a szárnyai jobban nőnek, mint középen a magassága.

A kendő mérete


Az, hogy mekkora kendőd horgolsz, tőled függ. Nincs olyan szabály, amit be kellene tartani. Lehet kisebb, nagyobb és egész nagy kendőt horgolni. :-)

Arra figyelj, hogy a célra alkalmas méretű legyen, tehát ha felveszed, elöl összeérjen annyira, hogy ha elengeded a két végét, helyén marad. Ez a legkisebb használható méret.

Addig horgolod, ameddig a fonalad, a kedved, az időd engedi.

Az én véleményem az, hogy túlzottan nagyot sem érdemes horgolni. Számomra a túlzottan nagy azt jelenti, hogy hátul majdnem térdig leér a csúcsa.

Nagyimintás kendő pamutfonalból, szélén csipkével


A kendő befejezése


A nagyimintás kendőt többféleképpen fejezhetjük be.

  • Az utolsó sor végén a szálat elvágjuk, a munkát befejezzük, szálvégeket eldolgozzuk.
  • Az utolsó nagyimintás sor után szélcsipkét készítünk.
  • Az utolsó sor végén a munkát befejezzük, majd rojtot teszünk a kendőre.
Az első variáció is pont olyan jó, mind a többi, és ha még nem vagy gyakorlott a horgolásban, ez számodra a legegyszerűbb megoldás.

A szélcsipke lehet keskenyebb vagy szélesebb, egyre kell figyelni, elég legyen a fonalunk. Sokféle szélcsipkét (edge) találhatsz a neten, olyat keress, ahol a sarkot is lerajzolták, bemutatták. 
Ha olyan szélmintát választasz, ami csak egyenes sor, a sarkot magadnak kell kitalálni. Ez némi gondolkodást, rajzolgatást, néhányszori horgolást-bontást jelent.

2022. február 2., szerda

Sorvégek körben horgoláskor

Ha kört horgolunk, minden sorban szaporítani kell. Amint abbahagyjuk a szaporítást, a kör elkezd zsák formájúvá válni. Mondhatjuk úgy is, sapkásodni.
Kört horgolni és körben horgolni nem egészen ugyanazt jelenti. Ha kört horgolok, akkor az a cél, hogy lapos köröket tudjak készíteni. (Pl. poháralátét)
A körben horgolásnál nem oda-vissza haladó sorokat készítek, hanem összekapcsolt "sort", amit körnek nevezünk. (Pl. sapka, tároló, szatyor)
A szaporítás nélkül körben készülő darabokra jó példa a nyakmelegítő. Ilyen esetekben csak a körök zárása az, ami problémát jelent.

Ha a sorokat nem kapcsoljuk össze

Van olyan eset, amikor a sor végének problémája nem is jelentkezik. Ha rövidpálcákkal dolgozunk, egyszerű a dolog. A köröket nem kapcsoljuk össze, hanem folyamatosan, spirálban horgolunk. Ekkor nincs probléma, mert nincs sorvég.
Azaz, ilyenkor egy másik probléma van, vajon hol tartok? Erre megoldás a szemjelölő használata.

Amikor szemjelölőt mondok, nem csak a boltban kapható szemjelölőkre gondolok. Sokféle házi megoldás is van a szemek megjelölésére.

Néhány ötlet
  • elütő színű fonal, melyet minden sorban feljebb hajtunk. A munka végeztével egyszerűen kihúzzuk.
  • hullámcsat
  • gemkapocs, színes gemkapocs
  • biztosítótű
Ne ijedj meg, ekkor is "elmászik" a sor vége, de legalább nem látni. :-)
H spirálban horgolunk, az utolsó 1-2 szembe hamispálcát öltünk, így eltüntetjük a magasságbeli különbséget.

Milyen pálcáknál használjuk?

Elsősorban a rövidpálcás horgolásnál dolgozunk folyamatosan, spirálban.

Félpálcákkal is működik a spirálban horgolás. Az utolsó szemeknél előbb rövidpálcára, majd hamispálcára váltunk. Csak 3-5 szemről beszélünk összesen.

Egyráhajtásos pálcáknál már nem ajánlott a spirálban horgolás, de megoldható. Itt már elég nagy a magasságbeli különbség, jól láthatóan ferdék a sorok.

Itt kezdődnek a problémák. Nem tudunk spirálban horgolni, minden kört zárni kell, soremelés és folytatjuk a munkát.

Körben horgolás, a sorok zárásával

Ha a "normál" módon dolgozol, akkor látni fogod a sorok végét. Az, hogy látjuk, egy dolog, ez még nem is annyira zavaró, de azt is látjuk, "elmászik". Ez is természetes dolog, mert a pálcák nem tökéletesen egymás felett vannak. Ez az oka annak, hogy a sorvégek ferde vonalat adnak.

Többféle módszer van, amivel láthatatlanná, vagy kevésbé láthatóvá tudjuk tenni a sorok végét. Vagy elejét. Ha jobban megnézzük, inkább a sorok eleje az, ami feltűnő. A magasítás, vagyis a láncszemek a körök elején. Az is baj, ha laza, az is, ha szoros láncszemekkel dolgozunk. Nehéz megtalálni azt a feszességet, amikor szinte nem is látjuk a láncszemeket.

A sorok elejének "eltüntetése"

Néhány ötlet, amit érdemes kipróbálnod, és amelyik nálad a legszebb eredményt adja, azt használd a továbbiakban.
  • A láncszemek helyett egy pálcát horgolsz, a "semmibe". Álló pálca, láncszem nélküli sorkezdés néven tudsz rákeresni.
  • A sormagasítás 2 láncszem, a tövébe öltesz egy pálcát, emiatt a láncszemeket úgy veszed, mintha ott sem lennének, a sor végén a pálca tetejébe öltve zárod a kört.
  • A kör végén rövidpálcát öltesz az első pálcához, majd egy láncszem, és folytatod a munkát a következő körben.  

A sorvégek túlzottan jobbra tartanak szaporításkor

A körben horgolás másik problémája, hogy a szaporítós körökben sorvégek látványosan jobbra tartanak. Ennek oka az, hogy a sorok első szemébe szaporítanak. Ha csak a duplázós körben szaporítunk az első pálcára, a szaporítós sorokban a sorvég egyenes marad. 
Sok leírásban szerepel, hogy az első pálcára kell szaporítani minden körben. A leírásokat sokkal egyszerűbb így elkészíteni, mert nincs "kivétel", ami bonyolítja a mintát. 
Ha a szaporítások a kör utolsó szemére esnek, ez a szaporítás "visszatolja" a jobbra induló kezdő pálcát.

Az, hogy melyik módszerrel próbálja valaki láthatatlanná, vagy kevésbé láthatóvá tenni a körök végét, egyéni ízlés kérdése. Gondolj bele, a géppel kötött anyagból készült, szabott sapkákon is van varrás. :-)








2022. január 10., hétfő

Minták nehézségi besorolása a horgolásban

 Amikor az ember kezdő mondjuk a horgolásban, szeretne valami "igazit" készíteni, vágyik a sikerre. Célszerű olyan dolgot kinézni, amit el is tud készíteni.

Tudom, sokan kihívásnak tekintenek mindent, amibe belekezdenek, és úgy gondolják, az a jó, ha egy nehéz mintát meghorgolnak. Van, aki ezt meg is tudja valósítani, másoknak beletörik a bicskája, és elveszti a horgolás iránti érdeklődését. Persze van olyan is, akit az első sikertelenség nem tántorít el, és nem dobja el a horgolótűt.

Azért, hogy könnyebben el tudjunk igazodni a minták között, hogy fel tudjuk mérni, meg tudjuk-e horgolni a kinézett modellt, a mintákat különböző nehézségi fokozatokba sorolják. Ez nagyon jó dolog, de azért van egy kis probléma. 

Az, hogy ki mit minősít nehéznek vagy könnyűnek, egyéni elbírálás kérdése. Ha valaki már hosszú évek óta horgol, hajlamos könnyűnek gondolni egy darab elkészítését. A modellek besorolásához van némi segítség, de valljuk be, ezt nem biztos, hogy mindenki ismeri, aki leírást készít.

Sok leírást olvasok, mindig megnézem a nehézségi fokot, leggyakrabban kezdők számára keresek valami érdekes dolgot. Ötleteket kell adnom ahhoz, mit készítsenek. :-)

Az is igaz, én is a könnyű vagy közepes nehézségű mintaleírásokat kedvelem, már csak azért is, mert azok gyorsabban elkészíthetők, mint egy nagyon bonyolult mintájú vagy fazonú dolog. Szóval sok leírást olvasok, még többet csak végigfutok, és a tetszik-nem tetszik szűrőt alkalmazom. :-)

Azt vettem észre, nem egységes, ahogy a mintákat besorolják. A yarn council besorolása így szól:

Projektek alap öltésekkel. Tartalmazhat alapvető szaporításokat és fogyasztásokat.
Projektek egyszerű mintákkal, több szín alkalmazásával és/vagy formázással.
Mintás projektek több színnel, és/vagy formázással.
Bonyolult öltések, minták, színek alkalmazása, és/vagy formák kialakítása különféle technikák és öltések egyidejű alkalmazásával.

Ez a besorolás nem kötelező érvényű, nem is mindenki tud róla azok közül, akik modelleket terveznek, leírásokat készítenek. 

A csipkemintás modellek nem tartoznak a kezdőknek ajánlott vagy easy besorolásúak közé. Annak, aki már sok csipkemintát és/vagy kendőt horgolt, ezek a minták élvezetesek. Annak, akinek az is idegen, hogy háromszöget horgol, a csipkeminta is, a mintarajz olvasása is, nem hiszem, hogy könnyűnek tűnik a munka.

Az amigurumiknál vettem észre, hogy nagyobb, több varrást igénylő figurák az easy kategóriába vannak sorolva. Én mindig azt javaslom, először kisebb, varrást nem nagyon igénylő darab készüljön, utána érdemes hozzáfogni nagyobb, bonyolultabb figurához.

Azt javaslom, ha jelzik a munka nehézségét, saját tudásszintednek megfelelő projektet keress, sőt, akkor sem történik semmi, ha a legkönnyebbnek besoroltat választod. A lényeg: kedvvel dolgozz, ne azt érezd, egy lehetetlen feladatot KELL megoldanod.  

Jó horgolást!

2022. január 3., hétfő

Horgolj babatakarót!

 Miért pont babatakarót?

Ha kezdő vagy a horgolásban, sikerélményre vágysz. Nem mintha a haladóbbak nem, de a kezdő horgolóknak különösen fontos, hogy elkészüljön az, amit terveznek. A babatakarók aránylag nagyok, ez igaz, de sokkal kisebbek, mint a felnőttek szánt takarók, és sokkal egyszerűbbek, mint egy pulóver, mellény, vagy akár egy kendő. 

Hullámos takaró mintája

Mekkora az az aránylag nagy?

Ez egy igen jó kérdés, a babatakarók jellemzője az, hogy nincs konkrét méret, amit be "kell" tartani. Ahány helyen olvasol róluk, annyiféle mérettel találkozol. Én még nem láttam két egyforma táblázatot, ha takarók méretéről volt szó.

A 70 cm * 90 cm már elég jó, nem csak a nagyon piciknek lesz jó. Ennél kisebbek is vannak, Amerikában mindenféle elnevezéssel találunk kisebb-nagyobb takaróméreteket. Ha az említettnél kisebb takaróba mersz csak belevágni, akkor készíts akkorát, amit babakocsiban lehet használni. 

Ha ezt is nagynak érzed, javaslom a szundikendőként ismert, négyzet alakú kis kendőcskét. Ez az, amihez gyakran valamilyen állatfejet is hozzáhorgolnak.

Maradjunk a babatakarónál. Horgolhatsz kisméretű takarót magadnak is, amit csak a térdedre dobsz, ha fázol tévézés, olvasás közben. Mindegy minek nevezzük, horgolj kis méretű takarót. Az is lehet, kedvet kapsz a nagyobb méretekhez. :-)

Én sem hittem volna magamról, hogy belevágok egy takaró horgolásába. Aztán volt egy új fonal, amit ki akartam próbálni, és volt egy minta, amit szintén ki akartam próbálni. A takaró csíkos volt, a színek egyre jobban mutattak együtt, kíváncsi voltam, hogy fog kinézni a következő szín, meg aztán az azutáni, így végül is lett egy takaróm. Nem is volt olyan nagy munka, mint amennyire féltem tőle. A fonal "normális vastagságú" volt, 4,5 mm-es tűvel horgoltam. Nem azért lett kész aránylag hamar, mert nagyon vastag fonallal és tűvel készült. :-)

Itt olvashatsz erről a bizonyos takaróról. https://tanulj-horgolni.blogspot.com/2014/01/hullamos-takaro.html

A fonala a Northern, ami régebben kapható volt, aztán nem, utána pedig ismét gyártani kezdték, picit más néven. https://www.fonalbolt.com/Northern-fonalak-RH

Mennyi fonalra lesz szükség?

Szintén jó kérdés. Az előbb már említett takaróhoz fél kg fonal kellett. A takaró ennél könnyebb, de itt 5 színt használtam, a mintát pedig nem hagytam félbe. 

Kisebb takaróhoz kb. 30 dkg szükséges. Az, hogy mennyi fonallal számolj, több tényezőtől függ.

  • A tervezett takaró mérete
  • Fonal vastagsága
  • Minta

Vannak lazább és sűrűbb minták, kisebb és nagyobb takarók, vékonyabb és vastagabb, meg még vastagabb fonalak.

Ha szeretnél egy kész takarót, akkor a középvastag vagy vastag fonalakat ajánlom. Amikhez legalább 4 mm-es tű kell. 

Milyen alapanyagú fonal jó?

Ez attól függ, milyen takarót szeretnél. Ha nyárra tervezed, a pamutfonal jó választás. Ha hűvösebb időre, akkor akril, vagy valamilyen keverékfonal, pl akril-gyapjú. A gyapjúról tudnod kell, nem mindenki szereti, sokakat szúr. Az is igaz, vannak olyan gyapjútartalmú fonalak, melyek egyáltalán nem szúrnak, esetleg észre sem veszed, hogy gyapjú is van benne, annyira sima a felülete, és egyáltalán nem szúrós.

Milyen minta legyen?

A mintaválasztás talán a legnehezebb, és elég sok ideig tud tartani. A bőség zavarával küzd az ember, ha elmerül a minták tengerében. Egyszerű mintát javaslok, amit meg tudsz jegyezni. Nem jó, ha állandóan a leírást vagy rajzot kell bújni.



V-minta

Néhány egyszerű minta

  • egyráhajtásos pálcák
  • félpálcák
  • rövidpálcák
  • nagyiminta
  • V minta

Ha a fonalad színátmenetes, akkor az egyszerű pálcákkal is látványos takarót tudsz készíteni.

W minta színátmenetes fonalból


A takaró készítésének lépései

  • Fonal, tű kiválasztása
  • Mintaválasztás
  • A kezdő láncszemsor elkészítése
  • A minta első sorának horgolása
  • A minta horgolása a szükséges méretig
  • A fonal elvágása, munka befejezése
  • Opcionális: a takaró körbehorgolása
Csíkos babatakaró egyszerű mintával


Vannak minták, amiket jobb körbehorgolni, és vannak olyanok, amik önmagukban is jól mutatnak. 
Körbehorgoláshoz a takaró egyik színét, egyszínű esetén akár elütő színt is használhatsz.