2015. december 15., kedd

Téli nyakmelegítő

A sálak, sapkák, meleg holmik ideje van most, ezért a gyorsan elkészülő, ajándéknak is kiváló nyakmelegítőkből mostanában többet is bemutatok.

Suprlana Maxi horgolt nyakmelegítő
Superlana Maxi nyakmelegítő

A sapkákat a http://horgolj-sapkat.blogspot.com/ oldalon lehet megtalálni, miután mondjuk úgy, innen száműztem a sapkás posztokat. :-)

Ez a nyakmelegítő Superlana Maxi fonalból készült, ami egy nagyon vastag fonal. Hasonlít  Boston fonalra, már amennyiben ez számodra jelent valamit. Annál azért szöszösebb, és kicsit más a fogása, de abban megegyeznek, hogy mindkettő sok apró szálból van lazán összesodorva, és mindkettőben van gyapjú is, ami ráadásul nem szúr.

Ez a fonal horgolva és kötve is jól néz ki. Ha horgolod, akkor a nyakmelegítő elkészítése egy órát se vesz igénybe, ha kezdő vagy, illetve unod kicsit, és elmélázol közben, akkor 2 órát.

Az egész nyakmelegítő 5 sor!

Két furfang van benne. Az első az, hogy a láncszemek úgynevezett hátsó szálába öltünk, ez az, amit akkor látsz, amikor megfordítod a láncszemsort. Vízszintesen kidudorodó rész. Ide kell ölteni az első sor pálcáit. Ez nem túl kellemes és nem túl haladó művelet, cserébe viszont a láncszemsorod a "talpán" fog állni.

A másik a hátsó szálba öltött egyráhajtásos pálca. Itt körben horgoljuk, ezért alakulnak ki a kis vízszintes vonalkák. Amikor horgolod a pálcákat, nem úgy öltesz a pálcába, hogy a tű felett két csíkot láss, hanem a pálcádra felülről rátekintve a tőled távolabb eső részébe. Most csak egy csík van a tű fölött. Itt vigyáznod kell, ne húzd meg nagyon a fonalat.

Ha  a fenti két dolog rendben van, akkor már nincs más hátra, mint a horgolás.
Ha a "back bump"-ba vagyis a láncszemsor hátsó oldalába való beleöltés nem megy, használd az ismert módszert! A hátsó szálba öltés adja a mintát, ha csak sima pálcákat használsz, akkor a kis vonalkák nem lesznek a sáladban, ettől még persze jó lesz, csak nem ez a minta. :-)



Jó munkát, és várom a kész nyakmelegítők képét!

2015. december 14., hétfő

Gyors nyakmelegítő

Divatos a túlméretezett, a vastag fonalból készült holmi, és jó az is, ha hamar elkészülünk egy darabbal.

Ha divatos és gyorsan elkészülő kiegészítőt akarsz, akkor ez a nyakmelegítő nagyon jó ötlet erre.
Vastag nyakmelegítő

Az úgy kezdődött, hogy egy fonalat ki akartam próbálni, és megvettem ezt a kék színű fonalat. A fonalak színe különböző színű fényben más és más, így ezt az árnyalatot néha egész jónak látom, máskor meg eléggé erősnek. (rikítónak)

Készült már ez-az belőle, szerintem nem rossz a szín, de jó lenne kicsit tompítani.
Horgoltam régebben egy babatakarót, amit igazából a kíváncsiság miatt készítettem, több szál összefogásával, vastag tűvel.

Színes és türkisz fonal is maradt. Ez a mostani meg kék, egész jól összeillettek.

Miért is jó több szállal horgolni?

A több szállal történő horgolás a maradékok eltüntetésére is alkalmas.
Vékony, közepesen vastag fonallal helyettesítheted a nagyon vastag fonalat.
Izgalmas színek alakulnak ki, ha több színű fonalat használsz.

15-20 mm-es horgolótű kell hozzá. A leírása nem túl bonyolult.

Tetszés szerinti hosszúságú láncszemsort körré kapcsolunk össze, majd minden láncszembe egy rövidpálcát horgolunk. Ha számodra az a jobb, akkor a sorokat összekapcsolod, majd soremelés után folytatod, de nyugodtan horgolhatod spirálban. Minden rövidpálcára egy rövidpálca.
A sál szélessége tetszés szerinti, de ez elég vastag, így a keskenyebb is bőven elég.
Ahogy látod, ez a nyakmelegítő 4 egész sorból áll. Tényleg hamar készen van!
A munkát befejezed, a szálvégeket eldolgozod, és máris villoghatsz benne, vagy máris teheted az ajándékos zacskóba! :-)

Vastag horgolt sál teljes hossza


Jó horgolást!



2015. december 12., szombat

Rózsaszín kukoricás nyakmelegítő

Vagyis pink popcorn cowl :-)

Rózsaszín nyakmelegítő popcorn mintával
Az idén a túlméretezett a divat. Viszont nem mindenki szeret két számmal nagyobb cuccokban flangálni. Arról nem beszélve, hogy nem is előnyös, ha az ember nem csont sovány. (Remélem elég finoman fejeztem ki magam.)

Ez a kis nyakmelegítő a popcorn vagyis kukorica mintának köszönhetően kicsit többnek mutatja magát. Ahol a kis kukoricaszemek vannak, vastagabb, de ez csak két sor, a többi része normál, a fonalnak megfelelő vastagságú.

A nyakmelegítőt több szempontot figyelembe véve alakítottam ki.
Legyen egyszerű, de mégis legyen benne valami, ami túlmutat az egyráhajtásos pálcákon.
Legyen gyorsan elkészíthető, olyan last minute ajándéknak is alkalmas darab.
Legyen olyan, amit könnyen lehet alakítani, ha hosszabbra szeretnénk horgolni.
Legyen ez is lehetőleg egygombolyagos projekt. (összejött)

A leírás




Jó horgolást!
Mutasd meg a saját nyakmelegítődet.

2015. november 21., szombat

Vastag, meleg mellény

A Bravo Big fonal nagyon vastag. 10-es tűt ajánlanak hozzá, de akkor bizony elég kemény valami lesz belőle. Ezért én 12 mm-es tűvel horgoltam.

A minta

Az új fonalak szalagja más, mint a tavalyi vagy azelőttieké, és ott láttam meg, hogy ezt a fonalat újabban már pulóverre is ajánlják. 800 gramm kell közepes méretű pulóverre.

Ennyit azért nem akartam rááldozni, és szükségem sincs ilyen vastag pulóverre, viszont jól jönne egy hosszú, meleg mellény, hogy ne fázzak a számítógép előtt ülve.

Horgolt mellény

Nem akartam sokat dolgozni vele, ezért úgy gondoltam, ebből a vastag fonalból valami szellős minta kell.

Így a V minta mellett döntöttem. Gyorsan haladtam, szórakoztató volt ezzel a vastag fonallal dolgozni.

Még egy kis bontás is belefért, mert túl hosszú lett a háta, és akkor az eltervezett 3 gombolyag (600 gramm) nem lett volna elég.
A mellény háta

Sikerült úgy összevarrni az oldalát, hogy alig lehet észrevenni.

3 óriásgombolyagból lett egy nagyon jó meleg mellényem!

2015. október 12., hétfő

Mire is jó a mosogatórongy?

A mosogatórongy mosogatásra való, mint tudjuk, de a kérdés az, milyen mosogatórongyról beszélünk. Nálunk nem annyira divat minden elképzelhető és elképzelhetetlen tárgyat horgolással elkészíteni, de nem mindenhol van ez így.

Nem mosogatórongy, hanem mintakipróbálás

Amerikában például lelkesen horgolnak és kötnek mosogatórongyot. Jaj, az a szép drága fonal.... Ugye? :-)

Azzal szoktam magam vigasztalni/biztatni, ott vannak olyan pamutfonalak, amiket direkt a konyhai eszközök, használati tárgyak készítésére fejlesztettek ki. Vagyis náluk kapni konyhai pamutfonalat is.

Miért horgolnak és kötnek mosogatórongyot? Két (három) dolog miatt.


  1. A rengeteg szivacs, amit a konyhákban elhasználnak, veszélyes hulladékként önti el környezetünket.
  2. Remek alkalom új minták, technikák megtanulására.
  3. Ajándéktárgy, de vigyázz, mert amikor legközelebb nálad jár, akitől kaptál mosogatórongyot horgolva vagy kötve, ellenőrizni fogja, használod-e!

Most nem kívánok több szót vesztegetni az első pontra, vagyis arra, mosogatórongyként milyen lehet, a lényeg a kisméretű, gyakorló mintadarabon van.

Ezért jó dolog a mosogatórongy! :-) Jelzem,külön irodalma van, a lábosalátétekkel, fedőfogókkal együtt. Nem tudom, eszedbe jutott valaha is fedőfogót horgolni? Nekem soha.

Az ötlet maga nem rossz, mármint az, hogy horgoljunk egy új mintával egy kisebb darabot. Több mintát kipróbálva több kisebb négyszögünk lesz, amivel kezdhetünk valamit.

Itt kétszáz mintát találsz, amit direkt mosogatórongyra találtak ki. Ezt akkor ajánlom, ha tényleg horgolnál ilyet. http://allcrafts.net/crochet/dishcloths.htm 

Itt nem tudom mennyit, mert 12 oldalon keresztül linkek vannak: http://www.crochetpatterncentral.com/directory/dishcloths.php

Ha viszont a mintákat szeretnéd kipróbálni, és úgy gondolod, ezekből a kisebb négyzetekből összeállítanál egy takarót, akkor válogass össze olyan mintákat, melyeket már régen szeretnél kipróbálni, és azonos méretű négyzeteket horgolj. Egy minta, egy négyzet. A fonal összetétele és vastagsága egyforma legyen!

Mosogatórongyos képeket nem tudok mutatni, mert én nem horgoltam ilyet, de a mintakipróbálás érdekel! :-)

És téged?

2015. október 10., szombat

Corner to corner technika - négyszögek

A múltkor írtam a corner to corner technikáról, és egy háromszög alakú kendőt is mutattam.

Elkészült a képes tutorial a négyszögek készítéséhez.

Csíkos sál corner to cornerrel


Az első bejegyzést itt találod:
 http://tanulj-horgolni.blogspot.hu/2015/09/corner-to-corner-technika.html

Most is csak röviden. Ha mindkét oldalon mindig a 6 láncszemmel folytatjuk a munkát, háromszög alakot kapunk. Ez nem minden esetben felel meg. Valahogyan meg kell oldani azt, hogy a kész darab bizonyos szélességű legyen, és a végén ne maradjon egy kis lecsapott sarok se.

Ezért, a corner to corner technikával horgolt pl sálnál a következő munkafolyamatok lesznek:


  1. Elkezdjük a horgolást, mindkét oldalon újabb és újabb mintaegységet horgolva
  2. Elérjük a tervezett szélességet, ekkor az egyik oldalon szaporítunk, a másikon már nem, itt hamispálcákkal jutunk el az első mintaegység láncszemívéig.
  3. Elérjük a tervezett hosszúságot, ekkor a szaporítást abbahagyva, immár mindkét oldalon hamispálcákkal jutunk el a sor elején az előző sor első mintaegységének láncszemívéig.


Amikor a záró résznél vagyunk, vagyis a maradék helyeket töltjük fel, egyre rövidebb sorokkal dolgozunk.

Ahogy a képen is látod, ha színátmenetes fonallal dolgozol, a csíkok nem vízszintesen vagy függőlegesen, hanem átlósan alakulnak ki.
Ugyanígy, ha több színű fonallal csíkozol, szintén harántirányú csíkozásod lesz.



2015. szeptember 23., szerda

Corner to corner - dragonfly kendő

A múltkor megmutattam a corner to corner technikát. Nekem nagyon tetszik, főleg, ha ilyen nem túl nagy kendőt horgolok belőle.
Az a kendő is az egygombolyagosok táborát növeli. Unforgettable dragonfly színben. 6 mm-es tűvel horgoltam.
A kendő hátulról nézve

A mintában annyi az eltérés, hogy nem 3 db egyráhajtásos pálca alkotja a kis négyzetet, hanem kettő, köztük egy láncszemmel.

Ezt a leírás V-nek mondja, de mivel az előző sor soremelésének láncszemei alá öltünk, nem a szemekbe, a V kevésbé érzékelhető. A sor végén a V után még egy pálca van.

Csak szaporítós sorokat kell tudnunk horgolni a corner to cornerből!

A mintát itt találtam.

A kendő szemből:

Unforgettable kendő szemből

Ez egy kis kendő, amit kabát alatt lehet hordani.
Ha már használtad az Unforgettable fonalat, és elkészíted ezt a kendőt is, meglepődve tapasztalod, hogy a minta miatt ez sokkal vastagabb, mint amikor másfajta mintát horgoltál.



2015. szeptember 19., szombat

Corner to corner technika

Nem annyira új dolog ez a saroktól sarokig való horgolás, de úgy gondolom, érdemes beszélni róla.
A blogbejegyzés helyett letölthető pdf-et készítettem róla, így most csak röviden beszélek róla.

Corner to corner technikával horgolt kendő

A hosszú oda-vissza haladó sorok horgolása unalmas, legalábbis nekem az, tudom, vannak, akik kifejezetten szereti a takaró méretű sorokat.

Ha te sem imádod a méter hosszú sorok horgolását, akkor érdemes megismerkedned a corner to corner-rel.

Lényege, hogy az egyik sarokban kezdjük a munkát, minden sorban egyre hosszabb a horgolásunk. Attól függően, mi készül, a továbbiakban eltérő módon dolgozunk.

Ha kendőt horgolunk, akkor folytatjuk a horgolást addig, amíg elfogy a fonalunk/megunjuk, vagy épp elég nagy lesz a kendőnk.

Ha négyzet alakú dolgot horgolunk, akkor a négyzet átlóját elérve, egyre rövidebb sorokkal folytatjuk, amíg 1 kis kockánk nem marad.

Ha téglalapot horgolunk, akkor a szélességet elérve már csak a hosszúságot növeljük, majd amikor a megfelelő hosszt is elértük, a fogyasztással folytatjuk.


Ebben a tutorialban az alapokat mutatom meg, csak a szaporítás található meg benne. Ezzel kendőt már tudsz készíteni.

A négyzet, téglalap horgolását a következő tutorial tartalmazza.
A bejegyzést itt találod: http://tanulj-horgolni.blogspot.hu/2015/10/corner-to-corner-technika-negyszogek.html

2015. augusztus 21., péntek

Fonal és tűméret

A fonalak címkéjén szerepel az ajánlott tűméret. Általában érdemes ezt figyelni, és az ajánlásnak megfelelő méretű tűvel dolgozni.

Vastag fonal, 10 mm-es tű

Vannak kivételek.

Például elég gyakran találkozom olyan ajánlással, amit első ránézésre is furcsállok. Nem tudom, milyen lenne a kész mű, ha olyan vastagságú tűt használnék. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy sajnos nem minden fonalgyártónál írnak olyan számokat a fonal szalagjára, amik az igazán jó eredmény elérését segítenék.

Ugye vagy kisebb vagy nagyobb szám lehet. Ez eddig világos. :-)

Mi van, ha az ajánlottnál vékonyabb tűvel dolgozol?
Igen, majd kiderül, hisz az előbb azt írtam, lehet, nem is jó az ajánlott méret.

Ezért nem is így fogalmazok.

Általánosságban elmondható, hogy minden fonalat többféle méretű tűvel is horgolhatunk.
Az, hogy melyik méretet választjuk majd a munkához, több dologtól függ

A tű méretét meghatározó tényezők:
  • Fonal vastagsága
  • Fonal összetétele
  • Készíteni kívánt dolog fajtája
    • ruhanemű
    • játék
    • sál, kendő
  • Milyen eredményt szeretnénk elérni
    • tömör, szorosan horgolt 
    • normál, jó tartású
    • laza, jó esésű
Tehát a cél, a végeredmény milyensége dönti el, milyen tűt választunk. Ha a gyártó reális méreteket adott meg, és "normál" darabot szeretnénk, akkor az ajánlott tűmérettel dolgozunk.

De például kendő, sál, stóla esetén nagyobb tűt kell választani, akár 3-4 mérettel nagyobbat, mint az ajánlás.

Ha például középvastag fonalból az ajánlott 4 mm-es tűvel horgolsz egy sbs kendőt, szép lesz, de rengeteg fonalat fogyaszt, vagyis jó nehéz lesz, és elég kemény, sűrű.

Ha elhiszed, hogy lehet azt a fonalat csipkének 6 mm-es tűvel is horgolni, nem csak hogy kevesebb fonalad fogy, a kendőd könnyedebb is lesz.

Ha azt akarod, hogy ne nyúljon meg valami, akkor az ajánlott tűméretet használd! Ha direkt jó lenne, hogy nőjön, akkor nagyobb tűt válassz, és ha az a cél, hogy szoros, jó tartású legyen a kész darab, akkor vékonyabb tűvel dolgozz.
Ez utóbbi eset például, ha kalapot horgolsz, és szeretnéd, ha szépen állna, vagy ha amigurumit készítesz.

Mostanában divat a vastag fonal. Itt különösen vigyázz, nehogy kőkemény legyen a végeredmény. Vastag fonalból is tudsz jó esésű sálat készíteni, ha vastag tűt használsz, gondolj csak a karon kötésre. :-)

2015. július 31., péntek

Sál, vagy félkész vállkendő?

A közismert egygombolyagos mániám miatt kerestem valamit, amihez elegendő egy gombolyag fonal, és nem háromszögletű kendő vagy sapka, valamint aminek van rá esélye, hogy valaha is használatba kerüljön nálam.

Kezdődött úgy, hogy volt egy gombolyag Unforgettable polo (3956) színű fonalam. Ez 250 méter. A kisfonalas képeken ez az árnyalat nem volt valami nyerő, a teljes gombolyagoson már sokkal jobban mutatott. Életben viszont jött a felismerés, ez az én fonalam, nekem találták ki a színeit!

Unforgettable fonal polo árnyalata

A hosszabban színátmenetes fonalaknál az ember gombolyagban nehezen tudja elképzelni a végeredményt, ezért is kell "próbadarabot" készítenem. Az ilyen projektek viszont egygombolyagosak, hiszen a cél a szemléltetés, nem pedig az, hogy jó sok időt töltsek az elkészítésével.

Nézelődtem, és találtam egy kendősálat vagy minek nevezzem. Pont Unforgettable fonalból készült, csak éppen az echo árnyalatból, és szintén egygombolyagos.
A sál annyira egyszerű, hogy magamtól is készíthettem volna ilyet, de innen inspirálódtam.

A majdnem vállkendő, de inkább sál

Tehát milyen is ez a valami?
Egy nem túl hosszú sál, amit hosszában horgolunk.
A mintája a V, vagyis egy egyráhajtásos pálca, egy láncszem, egy egyráhajtásos pálca egy láncszembe öltve, a későbbiekben az előző sor egyláncszemes íveibe.
A láncszemsoron minden harmadikba horgoljuk a V-t.

A sorok elején és végén szaporítunk.
Az első sorban a negyedik láncszembe öltjük az első V-t, az utolsóba az utolsót.
A második sorban a soremelő 3 láncszem után az első láncszemívbe kerül az első V, a sor végén pedig az előző sor 3 láncszemes emelése által alkotott ívbe. (Az utolsó V után.)
A második sort ismételjük unásig/fonalelfogyásig vagy addig, amíg elérjük a kívánt szélességet.

Ha megnézed a linken a sálat, rajz mutatja a formáját, ami egy trapéz. Az alja a rövidebb, felfelé szaporítunk.

A sál hossza tetszés szerinti, én a mintában szereplő 94 láncszemmel kezdtem, és 17 sort horgoltam összesen.

Egy gombolyagból kicsivel hosszabb sál is kijön, ugyanis nem fogyott el a 100 gramm.
6 mm-es tűvel horgoltam, az új "szupertűt" használtam. Ennek olyan az anyaga, amire egyáltalán nem tapad rá a fonal.

Miért jó ez a fazon?
Valljuk be, vállkendőt ritkán hordunk, bár szeretjük horgolni. Ha kabát alatt viseljük, jó nagy bumszli lesz a nyakunkban a sok fonal miatt. A sál túl egyszerű lenne, ez a kis csel, ami miatt a sál vége "szabott" lesz, érdekessé teszi a sálat. Szélessége miatt vállmelegítőnek is jó.

A sálkendő hátulról
Ha szélesebbre horgolod, stólaként lehet hordani. Ebben a méretben remekül elfér a kabát alatt, nem lesz a nyakadban 8 réteg anyag.

Próbáld ki! :-)

2015. július 6., hétfő

Már megint egy Tavaszi szellő

A nyár végéig elvagyok ezzel a tavaszi szellővel, úgy érzem!

Meg kellett horgolnom Bella fonalból is. Miért? Évek óta volt itthon ebből a fonalból, színenként 1-1 gombolyag. Azt tudtam, felsőt nem készítek belőle, mert az  nekem büntetés lenne.

A Tavaszi Szellőt pedig ki akartam próbálni Bella fonalból is.

Kendőminta


Nagyon jó volt horgolni a fonalat. 4,5 mm-es tűvel tudtam horgolni, bár a fonalra 1-3 mm volt írva, igaz, az "rendes" horgoláshoz.

A kendő 120 grammos, 3 gombolyagból készült. A világoskékből 1, a középkékből 2 gombolyagot használtam. Mindhárom gombolyagból maradt. :-) Nem akartam a sor közepén kifogyni a fonalból...

Kék Bella Tavaszi szellő kendő

Ha jobban megnézed, látod a keskeny világoskék csíkot. Ha azt nem horgolom meg, akkor "jó" sorral fejezem be a kendőt.
Az utána következő rész a harmadik gombolyag. szorgalmasan horgoltam, aztán megmértem, és úgy éreztem, ennyi már elég lesz. :-)

Nem mondom, tényleg nagy lett.
Blokkolás után 200 cm a fesztávolsága és 80 cm a magassága.

Ha beledolgozol 3 gombolyagot, igazán hatalmas lesz, vagy mondjuk úgy, magasabb termetre is szép kendőt tudsz horgolni.

A kendőről többet itt olvashatsz

Ha megtetszett a kendő, és szívesen meghorgolnád, itt találod a kendőhorgoló csomagokat.


2015. május 12., kedd

Hogyan horgolják a kendőt?

Na de hogyan lesz ez ilyen? Hogy csináltad? Honnan kezdődik?
Ezek gyakori kérdések, amikor megmutatok egy kendőt valakinek. Nem csak kezdők kérdeznek ilyeneket, hiszen nem biztos, hogy valaki már horgolt kendőt. Nem kell szégyenkezned, ha 10-20, akárhány év kézimunkázással a hátad mögött még nem került szóba az, hogy kendő.

Horgolt kendő

A kendőformákat már bemutattam, legalábbis a leggyakoribb formákat, hiszen egészen különleges formákat láthatunk.
A háromszög egész egyszerű forma, ha belegondolunk.

Laposabb és magasabb háromszög

A háromszög alakú kendők sem egyformák, a szaporítás mértékétől függ, mennyire lesz lapos a háromszög. Elárulom, hogy ezek a jobb formájúak, mert különben nagyon hosszú lesz hátul a kendő, mire elöl össze tudod fogni.

A kezdés lehet a felső és az alsó részen is.
Mindkét esetben először rövidebb sorokat horgolsz, majd egyre hosszabbakat.

Én a nyakból szeretem kezdeni a kendőt, mert a rövidebb soroknál még gyorsabban haladok, és látványosan növekszik a kendő.
Kendő lehet kisebb is, ha még nem horgoltál eddig kendőt, inkább egy nyakbavaló méretűvel kezdj. Ilyenkor pláne jó, ha a kendőd elnyújtott háromszög alakú, aránylag hamar megnő akkorára, amekkora már használható.

A szaporításról


A kendőket minden esetben úgy horgoljuk, hogy valahol szaporítunk. A fenti két kendőforma esetén Ha lentről kezdjük, akkor a két oldalon, minden sorban szaporítunk.
Ha a tarkónál kezdjük, vagyis a felső oldal közepén, akkor a szélén, és a közepén is.

A szaporítás mértéke határozza meg, mennyire lesz lapos a kendőd.
Minél többet szaporítasz a két szélén, annál laposabb lesz. A közepén nem nagyon tudod növelni a szaporítás mértékét, csúnyán hullámos lesz.

Mekkora tűvel horgoljuk  a kendőt?


Attól függően, mi a célod, a fonalhoz illő méretűvel, de gyakrabban a fonalhoz illő méretnél 1-3 mm-rel nagyobb tűvel.
Ha a fonalhoz való tűmérettel dolgozol, a kendő nem tud nyúlni.
Ha a fonalhoz illő tűnél jóval nagyobb méretű tűvel dolgozol, a munka laza lesz, és a blokkolás során szépen meg fog nőni a kendő. Ekkor fogja elérni igazi méretét, és a minta is ekkor lesz igazán látványos.

Milyen fonalból horgolunk kendőt?


A fonalak terén igazán nagy a változatosság. Kendőmintától függ, milyen fonal illik hozzá. Van olyan kendő, az All shawl például, amihez csipkevékonyságú fonal nem alkalmas, de vastag fonalból nagyon jól mutat.
Csipkemintás kendőt viszont inkább vékony fonalból érdemes horgolni, kötni.
A középvastag fonalak általában alkalmasak, de bátran használd a 6-7 mm-es tűt!

A Tahiti fonalból készült kendőt 4 mm-es tűvel horgoltam.

Kendő Tahiti fonalból
 A bejegyzést itt találod a Tahiti kendőről.

A képen látható kendő nem hatalmas darab, vállat éppen takaró. Elegendő hozzá egy gombolyag fonal. Miért írom ezt?
Gyakran van olyan, hogy látunk egy gyönyörű fonalat, de úgy érezzük, ez a fonal annyira vékony, hogy ezzel nem tudunk mit kezdeni. Ráadásul ezek a gyönyörű fonalak általában nem is a hétköznapi viseletek készítésére szolgáló fonalak árában vannak, hanem sokkal drágábbak.
Jó tudni, hogy fonaltól függően 1-2 gombolyag elegendő egy kisebb (vagy nagyobb) kendőre.
Ez nem olyan nagy anyagi befektetés, még ha a fonal ára amúgy túlmegy a tűréshatárodon.
Ha arra gondolsz, igen, 1500-3000 Ft körüli összegből ki tudok hozni egy egyedi kiegészítőt, vagy egy egyedi ajándékot, máris másképp néz ki.

A kendőket horgolhatod egyszínű és színátmenetes fonalból is. Vannak olyan minták, amik jól mutatnak röviden átmenetes fonalakból is, és vannak, amelyek nem. A hosszan színátmenetes fonalakból gyönyörű darabok készülnek.

Horgolás oktatás


Ha nem tudod elkezdeni a kendőt, hiába a leírást, rajz, mégsem tudod elképzelni, akkor gyere, konzultáljunk róla! :-) A horgolás tanfolyam lehet egy alkalmas is, amikor megtanuljuk, hogyan horgolod a kendőt. Hogyan és hol szaporítasz, megbeszéljük azokat a részeket, amiket nem értesz, és ha hoztad az "igazi" fonalad, akkor elkezdjük a kendőt. Gyakran az első néhány sor bonyolultabb, de utána már csak néhány sor ismétlődik. Ha ezen a néhány soron túlesünk, és egy-két ismétlést elkészítünk, már könnyen tudod folytatni.
Írj hozzászólásban. A kendőhorgoló személyes oktatás 120 perces, 7.000 Ft-ba kerül.
A kendőhorgolást akkor próbáld ki, ha már a pálcákkal tisztában vagy, szépen tudod horgolni ezeket. A minta olvasását megbeszéljük az órán.

2015. április 25., szombat

Kendőtörténet

Nem akartam a Tavaszi Szellő kendő bemutatkozását teljesen szétoffolni, ezért külön cikkben írom le.

Az úgy volt/van, hogy szeretek kendőt horgolni. Persze akkor, ha gyorsan elkészül. Ha heteken át horgolom, elmegy a kedvem tőle. Van olyan minta, amiből 2-3 sornál többet egyszerre nincs kedvem horgolni. Ezen kívül, létezik az a fonal, nem is egy, ami remekül alkalmas arra, hogy elvegye a kendőhorgolási kedvet. Például azért, mert nagyon vékony, és nagyon sok munka árán lesz a kendő akkora, amikor már abba lehet hagyni a horgolását. :-)

Pár éve volt divat az SBS kendő vagyis a South Bay Shawlet, ami aztán Mother of the Bride kendő néven is kiadásra került. Ez a Lionbrandnál található kendő. Rajzos, ezért szeretik. Igazából annyira nem egyszerű, én csak papírból tudom horgolni, különben elrontom. Valahogy nem tudom megtanulni a mintáját. Ez egy dolog vele, de hogy 7 pálca van ott, az nekem sok volt. Túl tömör lett a kendő. Ezért újítottam egy kicsit, és lazán 5-re csökkentettem a pálcák számát.

Rettentően büszke voltam, milyen jót találtam ki. Aztán felvilágosítottak, hogy szép Elise kendőt horgoltam. Na, ekkor néztem meg ezt a kendőt, és láttam, tényleg olyan.

Elise kendő Soft Mohair fonalból

Erről a kendőügyről írtam is, itt: http://tanulj-horgolni.blogspot.hu/2012/11/kendo-erdekes-szinekben.html

Na, most kapaszkodj meg, túl több Elise kendőn, pár hete olvastam  valahol, hogy valaki panszkodott, elrontotta a kétráhajtásos pálcát az Elise kendőben. Mit? Hogy? Hol? Rohantam nézni a mintát, és képzeld, most láttam, hogy ott bizony elbújt egy kétráhajtásos pálca. Szóval akkor most lehet, mégis van egy saját verzióm? :-)

Az viszont igaz, hogy a kétráhajtásost nekem már anno mondta valaki, de akkor azt én úgy értelmeztem, minden pálca kétráhajtásos, és ilyen kendőt is horgoltam. :-)

Ezt a kendőt itt mutattam félkészen: http://tanulj-horgolni.blogspot.hu/2012/08/minta-kicsit-maskepp.html

Kétráhajtásos pálcákkal

Szóval voltak már előjelek, hogy egyszer csak összejön nekem az, hogy egy olyan kendőt variálok össze, találok ki, amire azonnal nem vágják rá, mi a neve...

Mindig a ritkább mintákat keresem, laza legyen és szellős, hiszen nem kabát helyett kell, inkább dísznek, kabát alá, vagy csak dicsekedni. :-) Persze, ajándékba is jó, de azt hiszem te is tudod, meg kell nézni, kinek adunk horgolt cuccot. Mondjuk úgy, akiket ismerek, vagy elkészítik maguknak, vagy nem tetszik nekik a horgolás maga, vagy szerintük ez értéktelen vacak, és sokkal jobb a boltban venni valami jó, minőségi gyári akármit. :-)

Így jutottam el a kendőminta tervezésig, amit változatlanul nagyképű kifejezésnek tartok.
A tervezés nálam az, hogy lerajzolok egy mintát, bár ezt nem tudom, hogy kéne érteni, de úgy képzelem, van egy rajz, és utána azt "lehorgolom". Nos, ez nem így készült.

Elkezdtem próbálgatni különféle variációkat, 4-5 sorokat horgoltam, és mindig eszembe jutott valami új. Itt vagy ott kéne változtatni rajta. Ezeket a változtatásokat meghorgoltam a következő próbán. Ami nem tetszett lebontottam. 5-6 lépésben alakult a minta véglegessé.

Meghorgoltam egyszer, még egyszer, és tetszik! :-)
Horgolom Bamboo Fine-ból, sosem lesz kész, jaj, és horgolom nagyon vékony mohairből is, Precious nevű Red Heart fonalból is. Majd megmutatom.

Ennyi a kendő története. Eddig. :-)

2015. április 20., hétfő

Tavaszi szellő kendő bemutatkozása

Annyi kendőminta van a neten, minek még egy? Ez más, ez az enyém! :-)
Igen, én terveztem. Mondjuk rajzoltam, és találtam ki. A tervezést nem érzem megfelelőnek, mert ez inkább a tapasztalat irányából indulva alakult rajz.

Tavaszi szellő kendő Catania fonalból

A kendőmintákkal az szokott a bajom lenni, hogy túl sokat kell horgolni. A gyors sikert szeretem, nem szeretem, amikor heteket szüttyögök egy kendőn, pláne, ha utána nem is tetszik.

Ezért nálam minden minta úgy végzi, hogy kissé átalakul. Általában a pálcák számát szoktam csökkenteni, és pár éve nagyon büszke voltam magamra, milyen jól kitaláltam a mintát, aztán mondták mások, ez melyik minta. :-)

Tavaszi szellő kendő Unforgettable fonalból

Tehát az volt a kiinduló helyzet, kellene egy olyan kendőminta, amit nagyon kevés fonalból is értékelhető méretű kendővé lehet tenni.

Ha könnyű, szellős, nyári kendőt akarok, akkor az ne legyen 20-30 dkg. Gondolom ez elfogadható. :-) A nyári kendőkre én 1 gombolyagot szánok, vékony fonalból ez se kis munka.

Több kísérlet után alakult ki a minta. A minta szellős, ez a része a névnek meg is van fejtve. Miért tavaszi? Na vajon miért? :-) Egy könnyű csipkekendő számára, amit ráadásul tavasszal teszek közzé mi lenne jobb név?
Így tehát az új kendő neve: Tavaszi szellő kendő.

A teljes Tavaszi szellő kendő

Milyen a kendő? Laposan elnyúló háromszög, tehát jobban szélesedik, mint ahogy a háromszög magassága nő. Ennek előnye az, hogy nem ér le a térdedig hátul, mire elöl össze tudod fogni.

A minta könnyen megjegyezhető, két sor ismétlődik.
Az első két sor persze egészen más, tehát a 3.-4. sor az, amit ismétlünk. Meddig? Ameddig elég nagynak nem érzed, vagy nagyon meg nem unod, vagy ameddig tart a fonalad.
Az utolsó sora olyan legyen, amiben a 4 pálca, köztük láncszemmel mintarész található. (6. sor)

Blokkold, ha úgy szereted, de ha csak a nyakadba akarod tenni, ez el is maradhat.

Egyszínű fonalból is szép, de a színátmeneteseket szereti igazán. (Bamboo Fine, Angora Gold Batik, Catania, Díva, Alize Bella)
Egy hosszan színátmenetes fonalból igazi szépség lesz. (Tahiti)

Igen, egy kendő, amit meghorgolhatsz Catania fonalból is. Nem, nem lesz kemény, mert 5 mm-es tűvel horgolod! Nem, nem gond, hogy nyúlik, ez a cél!

A kendő rajzán erősen látszik, hogy nem vagyok grafikus, sőt a számítógépes rajzolás sem erősségem.

Tavaszi szellő kendő rajza


A képet le tudod tölteni, és ki tudod nyomtatni. Az eredeti rajz is A/4-es papíron van, azt szkenneltem be.

A kis karikák a láncszemeket jelentik, a vonal egy áthúzással az egyráhajtásos pálca, két vonallal a hasán pedig kétráhajtásos. Az x a rövidpálca. Kezdésnél a kis pont a körré kapcsolást jelzi.
Kétráhajtásos pálca csak a sorok végén van.

Amikor láncszemívekbe öltünk, akkor nem kell a láncszemekbe próbálni bökni, mit nem kell, nem szabad! Ha láncszemívbe öltesz, mindig a "nagy lukba" ölts, úgy szoktuk mondani, aláöltünk a láncszemívnek. Tehát nem keresed meg mondjuk a 3, láncszemet, hogy abba ölts, hanem egyszerűen az ív alá öltesz, és oda teszed mondjuk a rövidpálcát.
Miért jó ez? Azért, mert a láncszemív alá öltött pálcák szépen el tudnak igazodni, amikor kész a kendőd, vagy akár munka közben is, kicsit meghúzgálod erre és arra a kendőt, és az esetleg még kicsit csámpásan álló pálcák a helyükre kerülnek.

Utóbb vettem észre, az egyráhajtásos pálcákon hol erre, hol arra dől a vonal, ezt tekintsd sajtóhibának, a lényeg, egyszer van áthúzva=egyráhajtásos pálca.

2015. április 10., péntek

V és W. Miről van szó?

Most, amikor horgoljuk a felsőt, felmerült ez a kérdés. Milyen W, mi az?

Egyszerű a válasz, a horgolásminta V vagy W betűre hasonlít.

V minta

A szimpla V minta így néz ki: 1 pálca - 1 láncszem - 1 pálca.

Ez egy variációja, és lehet kisebb-nagyobb pálca. Van olyan minta, ahol rövidpálcákat horgolunk, és van, ahol kétráhajtásost.

Ha "bővebbre" szeretnéd, akkor tehetsz közé két láncszemet is.
Ha pedig kis csinosra, akkor nem is kell a láncszem, egymás mellett egy tőben két pálca, a következő sorban pedig a két pálca közé öltöd a két pálcát.

A W ugyanez pepitában.

W minta, ráadásul kétráhajtásosban

A W minta így néz ki: 2 pálca - 1 láncszem - 2 pálca.

Az 1 láncszem írásakor megremegett a kezemben a billentyűzet (nem), mert lehet, jobb lenne itt már a 2 láncszemet javasolni. Van ahol 1, van, ahol 2 láncszemet készítünk.
Ez az 1 vagy 2 függ attól is, mennyire horgolsz lazán vagy szorosan, és milyen fonalvastagságot használsz, mekkora tűvel dolgozol.
Lehet, hogy az 1 láncszem simán elég, de előfordulhat, hogy nem fér el a 4 pálca az ívben.

Itt is igaz, hogy ha több láncszemet készítesz, szélesebb lesz a W.

Én még nem olvastam rövidpálcás W-t, de nem zárom ki, hogy van, aki ilyet horgolt már. Általában egyráhajtásos vagy kétráhajtásos pálcákkal horgoljuk.

A V és W mintát gyakran a kezdő láncszemsorra horgoljuk. Itt figyelni, számolni, kell. Nincs kőbe vésve, hány szemet hagyj ki, mert lehet, hogy az a cél, a kezdősorod ne feszüljön, de lehet, hogy direkt szaporítani akarsz az első sorban.

Ha egyik sem célod, akkor:

Szimpla V esetén minden harmadik láncszembe készítesz egy V-t.
Dupla V (W) esetén általában 3 láncszemet hagyunk ki, és a negyedikbe öltünk.


2015. április 8., szerda

Fotózás - avagy a tálalás - 1

Mindannyian tudjuk, hogy fontos a jó fénykép, meg hogy egy kép többet ér ezer szónál, bla-bla.

Azért bla-bla, mert ugye vannak képes tutorialok, meg mindenféle csodafotók, aztán mégsem mindig értjük, mit akarnak... :-)

Lényeg, ha van mit megmutatnunk a világnak, próbáljuk a lehetőségekhez képest a legjobb minőségben megtenni.

Szeretek fényképezni, nem mondom azt, hogy tökéletesen elsajátítottam a fotózás minden csínját-bínját, de vállalható képekkel szoktam jelentkezni. (Remélem, te is így látod.)

Ha úgy látod, mégsem, akkor gondolj arra, aki tudja, csinálja, aki nem, az meg tanítja. :-)

Most olyan tanácsokat olvashatsz, amiket könnyen be tudsz tartani, nem kell hozzájuk se profi gép, se előképzettség.

Ha szoktál kötni-horgolni, és szeretnéd másoknak is megmutatni a művet, akkor azt le kell fényképezned.

Néhány alapvető szabályt mindenképpen be kell tartanod, attól függetlenül, hogy milyen géppel fényképezel.
  1. Tartsd stabilan a fényképezőgépet. (Fényképezőgép alatt most bármilyen más eszközt is értek, amivel fényképezel.)
    Amikor exponálsz, a kezeddel ne kövesd a mozdulatot. Tehát, ha a fényképezőgéped tetején van a gomb, amit megnyomsz, ha exponálsz, akkor figyelj oda, hogy a gépet ne nyomd lejjebb, csak a gombot kell megnyomnod.
    Ha ezt megtanulod, már sokat tettél az éles képekért!
  2. Ha az a célod, hogy lássák, értelmezni tudják azt, amit lefényképeztél, akkor készítsd is olyanra a képet, hogy értelmezni lehessen.
    Elhiszem, hogy ma az a divat, hogy 30-45 fokos szögben elfordítják a fényképezőgépet, és úgy néznek ki a képek, mintha a kép sarkában állna a személy, akit fényképeznek, de mondd meg őszintén, amikor meg akarsz nézni a képen valamit, akkor te is elkezded tekergetni a nyakad, hogy álló helyzetben lásd a tárgyat?
  3. Nappal szemben nem fényképezünk! Természetesen a lámpa, fénycső, reflektor felé sem! Kivéve, ha pont azt akarod lefényképezni.
    Ha be akarsz mutatni valamit, akkor ne a tárgy mögül jöjjön a fény. Ha nem az a célod, hogy látni is lehessen a pulóvered mintáját, akkor persze más a helyzet.
  4. A legjobb idő a fotózásra az, amikor világos van, de szűrt napsütés. A ragyogó napsütésben nem lesznek olyan jók a képeid. Miért? Túl erős, éles fény esik rá, és nagy valószínűséggel lesznek olyan részei a képnek, amik "kiégnek", mások meg esetleg árnyékosak.
  5. Ha a gépeden van autofókusz, akkor használd is! Hagyd, hogy a gép beállítsa a fókuszt. Van, amikor nehezen megy neki, és egészen másra fókuszál, de azért vagy ott, hogy erre figyelj! 
A fentiek nem igényelnek semmilyen beruházást, igazából különleges ismereteket sem, és könnyen betarthatók.

2015. április 7., kedd

Horgolt felső színesben

Annyira megtetszett a már bemutatott Mystique tunic, hogy nagyon gyorsan el is kezdtem színes fonalból még egyet.
Burcum Batik 3514-es szín

A legkisebb méretet kezdtem horgolni, az ajánlott vastagságú fonalból, 6 mm-es tűvel.
A törzs részénél úgy tűnt, hogy ebben a fonalból több van, mint 6 mm-es tű :-) No és persze az is eszembe jutott, ha kicsit lazább lenne a felső, nekem is jó lenne.

Legalább felpróbálás céljából, ha túl feszesnek nyilvánítanám.

Az elgondolást tett is követte, és amikor már 5 sor készen volt a törzséből, megrántottam a szálat és lefejtettem. Ha igazi vagány lennék, persze az egészet újra kezdtem volna, de óvatos duhaj vagyok, és úgy gondoltam, a vállrész még hagyján, de a törzse az lehetne szélesebb is, és 7 mm-es tűvel biztos az is lesz.
Nem tévedtem.
Sőt, mint horgoláskor világossá vált számomra, a 7 mm-es tű jobban fekszik a Burcumnak, mint a 6 mm-es. Sokkal gyorsabban tudtam horgolni, nem pattant le a tűről a fonal.

Mystique Tunic Burcum Batik fonalból 
Burcum Batik fonalat itt találsz!

20 dkg fonal van a felsőben, ami persze még rövid, de segédemen egészen jól mutat.
Ha a színe fonal nem tetszik, próbálj meg a színétől elvonatkoztatni, és a formát nézni, no meg azt a jó hírt, hogy van olyan elérhető fonal, amiből 30 dkg felhasználásával el tudod készíteni akár magadnak, akár másnak a tunikát.

A tunika mintája olyan, hogy keresztben könnyen tud nyúlni, tehát ez a legkisebb méret, ami ha szövött anyag lenne, a fél felemre lenne elég (annál azért többre...), horgolva jó lesz. 100-110 cm-es mellbőség esetén is vállalható a legkisebb méret Burcum fonalból, 7 mm-es tűvel!

Ez a legkisebb méret hangsúlyozása azért fontos, mert itt a törzsrésznél 20 mintaegység van, ami miatt nem érzi úgy az ember, hogy egy örökkévalóság lesz a befejezésig eljutni.

2015. április 6., hétfő

Horgolt felső készen

Immáron eldolgozva a szálak, és segédemen fényképezve mutatom be a felsőt.

A kész felső

A teljes hosszát nem mutatom, mert akkor kiderülne, hol is fotóztam :-)
Lényeg az, hogy a torzó magasságához képest hosszabb lett a felső, és ha egyenes felületen van a bábu, akkor lent még jó 20 centiméternyi felső terül erre-arra.

A minta közelről:

A felső mintája
Nekem tetszik a végeredmény! :-)

2015. április 5., vasárnap

Horgolt felső - WIP

A horgolt felső már tavaly is érdekelt, és készült is egy.
Sajnos korlátozott lehetőségekkel, mert a legjobban egy egyszínű, hosszú ujjú pulóverrel mutat, ami lehetőleg valamilyen erősebb (sötét) színű legyen. Ja, és ne legyen a pulcsin díszítés. Nehéz eset. :-)

A kiszemelt áldozat:
Mystique tunika a Red Hearttól

Már tavaly megtetszett ez a felső, bár, hozzá kell tennem, hogy nem pont olyanra horgoltam, mint a leírás.

Nem lett hosszú, de még háromnegyedes ujjú sem.

Félkészen lengedezik a szélben :-)

Ennek rettentően egyszerű oka van, mégpedig a fonalhiány. Kac-kac, ugye? :-)
Pedig így van. Itt van ez a fonal, ami persze már nem kapható, és én tavaly télen horgoltam belőle egy kendőt, aminek nagyon tetszik a mintája, de nem fejeztem be, mint utóbb kiderült, kb. 20 cm hiányzott a körbehorgolásból, de én abban a hitben voltam, még több sor kell hozzá.
Megmértem, számolgattam. Az eredeti hosszú ujjú modell a méretemben 56 dkg fonal az eredetiből, amit persze nem lehet kapni.

28 dkg volt a kendő. Bátor tett volt belevágni, ugye?
Bíztam abban, hogy a fonal kicsit vékonyabb, és ezért az ujjatlan verziónak értékelhető hosszúságban ki kell jönnie. Az értékelhető hosszúságnak a legalább derékig leérőt neveztem meg.

Íme a teljes tunika, még nem teljesen készen

Örömmel jelentem, sikerült a tervet túlteljesíteni! Teljesen normális a hossza, sőt, ennél hosszabb már nem is kell, mert nem szerencsés ráülni egy horgolt felsőre.

Ja, hogy a WIP mit jelent? Work in Progress, vagyis azt, hogy épp most készül! :-)
A következő bejegyzésben megmutatom készen, nappali, normális fényben fényképezve, esetleg felvéve.

A mintát itt találod: http://www.redheart.com/free-patterns/mystique-tunic

Az eredeti fonala nem kapható Európában.
A modell nem kezdőknek való!

2015. március 29., vasárnap

Mintaolvasás, jaj

Megoszlanak a vélemények, hogy a horgolásminták olvasása könnyű avagy nehéz.

Ha megtanulod olvasni a rajzokat, akkor hihetetlenül könnyen és gyorsan meg tudsz horgolni egy ismeretlen mintát.

Régebben, amikor a rajz általános volt az újságokban, a leírás sokszor annyi volt, hogy a terítőt a rajz alapján meghorgoljuk. A rajz egy terítő esetében nem is a teljes kört mutatta, csak egy részét. Megoldható volt a feladat. :-)
Ebben az időben a leírások sem voltak annyira részletesek, mint manapság. Ha már nem vagy teljesen kezdő a horgolásban, akkor biztosan te is úgy érzed, sokszor a leírások túl szájbarágósak.
Ez főleg az angol nyelvű mintákra vonatkozik, illetve azokra, akik az angol (amerikai) mintaleírást követve készítik el saját leírásaikat.

Én is, amikor leírást készítek, igyekszem elég részletesen leírni minden sort, gondolva azokra, akik kezdők, és nem egyértelmű számukra egy-egy kifejezés.

A rajzok olvasása, értelmezése sem nehezebb, mint kibogozni egy több oldalas leírást.

Rajzok
A mintaolvasás lényege, hogy a jeleket felismerd. Meg kell tanulni, hogyan jelölik a leggyakoribb pálcákat egyéb műveleteket.

Ha az alapvető jeleket felismered, akkor is lehet, hogy nem tudod összekapcsolni magadban horgolássá. Lehet, hogy vannak kérdéseid, amiket nem tudsz feltenni a könyvnek, az internetnek, a Youtube-nak. Ilyenkor jól jön egy ismerős, aki tud segíteni.

Ha gondod van a minták olvasásával, és szeretnél kérdezni, a kérdésekre választ kapni, és jó lenne, ha valakivel legalább egy kicsi mintát ki tudnál próbálni, akkor jó helyen jársz. :-)

A horgolástanfolyam is tartalmaz mintaolvasás részt, de ha neked csak a minta olvasásával van gondod, akkor a horgolás tanfolyamot nevezhetjük mintaolvasás tanfolyamnak is. Egy 90 perces foglalkozáson rengeteg apróságot meg lehet beszélni, kérdezhetsz, válaszolok.

Írj bátran! :-)

A személyes, egyéni oktatás a fizetős szolgáltatások közé tartozik nálam.

Ha ingyenes segítséget szeretnél, akkor a blogomban, mások blogjaiban, kereshetsz választ, fórumokon, Facebook csoportokban tudsz kérdezni.

2015. március 24., kedd

Kendőhorgolás - kendőformák

Ha kendőről beszélünk, akkor valami olyanra gondolunk, amit a vállunkra tudunk teríteni. Formáját tekintve félkör, valamilyen háromszög lehet, a hosszú, téglalap alakú neve stóla.

Milyen formájú kendők vannak?


  • Félkör, illetve a félkörnél nagyobb körcikk.
  • Háromszög


A félkör alakú kendők jobban a vállra simulnak, kevésbé esnek le. Mint egy kis pelerint, úgy viseljük.

Kör formájú kendők sematikus rajza


A háromszög alakú kendők igazán változatos formájúak. Vannak olyanok, amik egészen nagyok azért, hogy elöl összeérjenek, és hátul jól leérnek, és vannak a laposabb háromszögek, melyek lehet, hogy csak hátközépig érnek, mégis elöl derék alatt ér véget.

Háromszög alakú kendők két nagy csoportja

A körcikk kialakításához egy sorban több helyen kell szaporítani. A szaporítások mindig egymás fölé kerülnek, ez általában jellemző a kendőkre.

A háromszög alakú kendők készítése nagyobb változatosságot mutat.

Top-down - vagyis fentről lefelé haladva, illetve bottom-up lentről felfelé horgolhatjuk.
A lent a háta közepén levő csúcsot jelenti, a fent pedig a nyaknál levő részt.

A lentről haladunk felfelé, akkor a kendő két szélén kell szaporítani.

Fentről lefelé nem olyan egyszerű a helyzet, mert horgolhatunk úgy is, hogy a kendő átlóját kezdjük horgolni, és lefelé haladva fogyasztunk, ameddig szinte teljesen el nem fogynak a pálcák.

A másik lehetőség, amikor a nyaknál kezdünk, rövid soraink vannak, amikben 3 helyen szaporítunk. A két szélén, és a sor közepén. Így a sorok egyre hosszabbak lesznek.

Melyik a jó módszer?

Nincs olyan, hogy jó vagy rossz módszer.
Minden esetben végig kell gondolni, milyen mintát szeretnél horgolni, és hogy tudod megoldani. Ha leírás alapján dolgozol, akkor eldőlt a kérdés.

2015. március 17., kedd

Kendőhorgolás - miért szeretjük?

Aki nem horgol, ritkán visel kendőt. Persze, ha kapott, vagy vett, akkor igen. :-) Azt akarom csak mondani, hogy mi, akik horgolunk, tudjuk, a kendők horgolása már-már szenvedély, akik meg nem horgolnak, gyakran azt sem tudják, hogy vannak bizony olyan nők, akik napjainkban is hordanak vállkendőt.
All shawl

Nem egyszer mondták már nekem, de hát az nem divat.
"Kendő? Azt az öreg nénik hordják, nem is hallottam, hogy ma valaki kendőt hord."
"Horgolt kendő? És van, aki felveszi?"

Ha már horgoltál kendőt, azt hiszem, nem újdonság számodra az ilyen és hasonló kérdés, megjegyzés.

De mi, akik horgolunk kendőt, tudjuk, hogy igen, sokan hordanak, lehet, a többség saját készítésűt, de sok ajándékba készült kendőről is tudunk! :-)

Maradjunk annyiban, a kendő horgolása külön műfaj a horgoláson belül.

Miért?

  • A kendő nagy előnye, hogy van egy minimális méret, amit én értékelhető méretnek szoktam mondani, ezt el kell érnie, ekkor már legalább nyakban hordható. Amikor elérted ezt a méretet, már csak a fonalmennyiségen, a rászánt időtől és a lelkesedésedtől függ, mekkora lesz.
  • A kendő horgolásához sokféle fonal használható.
  • Nem kell azzal foglalkozni, vajon jó lesz a hossza, hogyan alakítsam ki a karöltőt, hogyan fogom a nyakát eldolgozni, hogyan kell összevarrni az oldalát, bevarrni az ujját.
  • Olyan méretű tűvel dolgozunk, amire "normál" horgolás esetén nem is gondolnánk. 
  • Olyan vékony fonalakat dolgozunk fel sok esetben, amihez hozzá se fognánk, ha nem kendőről lenne szó.


Ezen kívül, miért jó egy kendőt elkészíteni?

  1. Ha van 1-2 gombolyag fonalad, ami összesen legalább 200 méter, már szép kendőd lehet. Ez gyakran 10 dkg fonalnak felel meg. 
  2. A kendő aránylag gyorsan készül, persze mintája válogatja.
  3. Sok minta olyan, hogy 2 sort kell ismételni, így könnyű megtanulni a mintát, és szinte automatikusan dolgozunk. De vigyázz! Ha nagyon elmélázol, könnyen elvéted a mintát!
  4. Ha szép színátmenetes fonalad van, már horgolás közben gyönyörködhetsz a színekben, és kíváncsian várod, milyen szín kerül elő a gombolyagból.
  5. Sikerélményed lesz, és büszkén viselheted saját készítésű kendődet.
  6. Remek ajándékot tudsz adni, olyat, ami teljesen egyedi.


Miután ennyit írtam a kendőhorgolás nagyszerű mivoltáról, rá is térhetek, amiért elkezdtem a bejegyzést. :-)

Van néhány "szabály", amit jó ha tudsz. Ezekről később írok, az alábbi témákról lesz szó:

  • Fonalválasztás
  • Fonalmennyiség
  • Horgolótűk
  • Minták
  • Kendőformák
  • Blokkolás



2015. március 14., szombat

Tuniszi horgolás - kezdősor és alapöltés

A tuniszi horgoláshoz nem jó a normál hosszúságú horgolótű, ezt már tisztáztuk. Ha van régebbi, vagy akár újabb alumínium horgolótűd, aminek nincs nyele, és legalább 15 cm hosszú, (a régiek ennél hosszabbak) akkor egy kisebb próbadarabon elkezdhetsz gyakorolni.
Tuniszi horgolótűt itt is találsz

Fontos tudni:
  • A tuniszi horgoláshoz vastagabb tűt használunk, mint ami a fonalhoz ajánlott. 1-2 mm-rel nagyobbat.
  • A tuniszi horgoláshoz úgynevezett tuniszi horgolótű szükséges, már ez is sokféle változatban létezik, a lényeg az, hogy hosszabb, mint amivel általában dolgozni szoktál.

Láncszemsorral kezdjük a tuniszi horgolást is, és az első odafelé haladó sorban felszedjük a szemeket. A visszafelé haladó sorban horgoljuk le ezeket.
Tehát a tuniszi horgolás egy sora tulajdonképpen két részből áll. Egy odafelé haladó sor, ekkor kerülnek a tűre a hurkok, és a visszafelé haladó sorból, amikor a tűn egyre kevesebb szem lesz, mire a sor végére (elejére) érsz, ismét csak egy hurok van a tűn.


A visszafelé haladó sornál az első hurkot egymagában horgolod le, mondhatjuk úgy is, készítesz egy láncszemet, (szélszemet), a lényeg az, hogy ez az első hurok laza legyen. Ha jól meghúzod, hogy szép feszes legyen, akkor nem lesz szép a tuniszi horgolásod.
A továbbiakban mindig kettesével horgolod le a hurkokat. Tehát egy ráhajtás, és két hurkon húzod át a tűt. A tűn egyre kevesebb szem lesz. A sor végére egy marad.


Amikor visszaértél a kezdéshez, ismét felszeded a hurkokat.
A munka során az odafelé és visszafelé haladó sorokat ismétled.

Vigyázz! A tuniszi horgolásnál nem forgatjuk a munkadarabot!

(Majd később látod, vannak mindenre kivételek, de mi most az alapöltést tanuljuk.)

2015. március 7., szombat

Kendő Tahiti fonalból

Tavalyról maradt egy gombolyag Tahiti fonal, bermuda árnyalatban.

A Tahiti színei

Nézegettem sokat, és néhány hete úgy döntöttem, mégis lesz belőle valami. Gondolkoztam, mire lenne elég ez az egy gombolyag, ami 50 gramm, és azt hiszem, nem meglepő, hogy a kendőt választottam.
A Tahiti kendőm mintája közelről

Gondoltam, akkora lesz, amekkora, mert biztosan értékelhető méret lesz, legalább akkora, amit nyakban lehet hordani.

A kendő mintája
A végeredmény nem is rossz! Ugye? :-)

A kendő színei nagyon szépek, az első zöld annyira nem tetszett, (ez a nyaknál levő rész) de egy idő után nagyon szép szín kezdett jönni. Ekkor lelkesebben horgoltam, mert kíváncsi voltam, milyen árnyalat következik.

Közben a kendő növögetett, szinte észrevétlenül.

Nincs blokkolva, lehet, nem is lesz, ennek ellenére egész szép lett:  fesztáv 134, magasság 57 cm.

Így is lehet viselni
Négyes horgolótűvel horgoltam.
Több képpel megnézheted itt is: http://ravel.me/Fonalboltcom/tk

Ha tetszik a kendő, szeretnél ilyet, de nem tudod meghorgolni, akkor írj!

2015. február 16., hétfő

Egyszerű, háromszög alakú kendő Unforgettable fonalból

Horgoltam egy egyszerű, háromszög alakú kendőt az Unforgettable fonal parrot árnyalatából.

Az egygombolyagos projektek közé tartozik. A kendő nem egy hatalmas darab lett, de vállkendőként használható.
A fonal színei miatt olyan farmeros kendőnek mondanám.
Az Unforgettable fonalról azt kell tudni, hogy minden gombolyag egészen más, és egy gombolyagon belül a színek nem ismétlődnek. Úgy értem, nem találsz egy olyan nagyobb szakaszt, ami ugyanúgy ismétlődne, a színek persze ismétlődnek, de nem olyan hosszúságban, ahogy elsőre előkerültek. Ezért is lehet, hogy minden munka egészen másképp néz ki belőle.

A kendő hátulról ilyen

Nyakba lehet vetni

Tényleg egyedi darabot lehet belőle készíteni.
A fonal színei

 A kendőt az alsó saroknál kezdtem, és minden sorban szaporítottam. Addig horgoltam, ameddig a fonal tartott. :-) Na, nem egészen, mert arra is hagytam kicsit, hogy az egész kendőt körbe tudjam horgolni.

Lehet, ki kell próbálni másik árnyalatból is. :-)

2015. február 15., vasárnap

Többszínű horgolt négyzet

A négyzetekről szóló előző posztban hangsúlyoztam, hogy az az egyszínű négyzet horgolásáról szól. Most írok a több színből készülő négyzetekről.

Miért kell erről külön írni?


  • A színváltások miatt.
  • A horgolásban levő eltérések miatt.


Színváltásról sok helyen, sokfélét olvashattál már eddig is, és ha egygombolyagosnál nagyobb dolgot horgoltál már, akkor tudod, van olyan, hogy egy másik szállal folytatjuk a munkát. Az új gombolyag hozzácsatlakoztatásáról is kötetnyi irodalom van, én a régi módszert használom, takács csomóval kötöm össze a két szálat, és igyekszem a szálvégeket belekötni/horgolni a munkába, a végén pedig láthatatlanul eldolgozom.

Tudom, ma nem ez a trendi, bonyolultabbnál-bonyolultabb módszereket találnak ki, mutatnak be, és tanítanak. Van olyan, amiről használat közben kiderül, mégsem tökéletes, mert szétcsúszik a fonal. Most nem is kell ezzel foglalkoznunk, mert a színes négyzetek horgolásánál egészen más módszer van.

Nem kell ilyen-olyan csomót megtanulnod, helyette jó, ha megtanulod azt, hogyan kell a "semmibe" elkezdeni a pálcát. Ez viszont legyen egy későbbi bejegyzés témája.

Mivel kezdőknek is érthető négyzetekről szóló okítást kértek többen, ezért a "hagyományos" módszert ismertetem.

A színes négyzetek horgolásának soronként/körönként váltunk színt.

A módszer:


Az első színnel elkészíted a láncszemebkől a kört, és az első sort. A körré kapcsolás után befejezed a munkát. ez ugye azt jelenti, elvágod a szálat, és a tűvel a hurkon áthúzod. Ez kész.
Megkeresed az új fonalat, és készítesz egy csúszócsomót. Kiválasztasz egy számodra szimpatikus sarkot, ami lehetőleg ne az legyen, ahol az előző színnel befejezted a munkát.
Itt a tűt beszúrod a láncszemív alá, a tűre teszed a kis hurkot és áthúzod a színére majd készítesz egy hamispálcát.  Ezzel rögzítetted az új fonalat a négyzetedhez. elkészíted a 3 láncszem magasítást,  és a leírás szerint elkészíted a második kört. Összekapcsolás után befejezed a munkát.
Jön a következő szín. Itt már nem csak sarokban kezdheted a munkát, a sor közepén is indíthatod az új kört. Az előzőek szerint jársz el itt is.

Tehát minden kör végén szálat elvágod, munkát befejezed. Új színnel valahol a körben, és lehetőleg nem mindig ugyanazon a helyen kezded az új kört.

Ez egy "hagyományos" módja annak, hogy több színnel horgolj négyzeteket.
Az első pálcára vonatkozóan és a befejezést illetően is vannak más megoldások. Szerintem ez a legegyszerűbb, itt kell a legkevesebb újdonságot megtanulni.

2015. február 14., szombat

Fekete-fehér kendő egy gombolyagból

Újabb egygombolyagos projekt, ami ajándéknak is kiváló. Kendő, nyaknál kezdve, és addig horgolva, ameddig tart az egy gombolyag.

Kendő fekete-fehér-szürkében


A kendő két szélén és középen szaporítottam.
A minta csak annyi, hogy van benne lyukacsos sor, és olyan is, ahol végig egyráhajtásos pálcákat horgoltam.

A fonal és a kendő
A kendő nyakba kötve