Az utóbbi években nagyon sokan azért tanulnak meg horgolni, hogy cukiságokat tudjanak készíteni.
Az amigurumi horgolása könnyű is, meg nem is. Az a része, hogy elegendő a rövidpálcákat ismerni jó, de sajnos nem csak horgolásból áll a dolog. Ha több darabból áll a figura, akkor bizony varrni is kell. Azzal a fonallal, amivel horgoltunk. Ez egy mercerezett pamut esetén nem is olyan egyszerű. A figurára való hímzés is okozhat nehézséget. De nem akarom elvenni senki kedvét az amigurumi készítésétől. :-)
Nézzük, mi is kell az amigurumihoz
- Fonal.
Ez sokféle lehet, sokan a pamutot, mások az akrilt részesítik előnyben, de horgolják gyapjúból is. - Horgolótű.
Célszerű olyan tűt találni, ami kicsit hegyes. A nagyon kerek fejű tűvel nehezebb a szemekbe szúrni. A tű mérete kisebb legyen, mint amit a gyártó a fonalhoz ajánl. - Tömőanyag.
Ma már kaphatók speciális tömőanyagok, amikkel párnákat töltenek meg, ezek jók az amigurumihoz is. Lehet olyan fonallal is tömni, amit eldolgozás után vágtunk le. Persze, ehhez gyűjteni kell a levágott szálvégeket. :-) - Biztonsági szem, orr. Sokféle méretben és színben kaphatók ilyen szemek és orrok. Attól biztonsági, hogy ha egyszer összepattintottuk, akkor már nem lehet szétszedni. (Igen tudom, vannak, akiknek sikerül.)
- Osztott hímző az arcok hímzéséhez.
- Olló
- Merkelőtű (tapestry needle)
Mit kell tudni
- Rövidpálcák horgolása
- Szaporítás
- Fogyasztás
- Biztonsági szem, orr elhelyezése
- Szálvégek eldolgozása, részek összevarrása
Amigurumi polipok |
A rövidpálcákkal nincs is gond, a gondok a kezdéssel kezdődnek.
Az a bizonyos Magic ring. Nem írom le a készítését, mert leírni nehéz, és elolvasva is sokkal bonyolultabbnak tűnik, mint amilyen. Ezen kívül ma már megszámlálhatatlan videót lehet találni a készítéséről. Egyre újabb technikákat találnak ki hozzá, elegendő egyet megtanulni,és már sínen vagyunk.
Tapasztalatom az, hogy vannak, akik a Magic ringet nem tudják megtanulni. Sikerül egyszer, aztán később már nem. Újra megtanuljuk, de legközelebb már nem megy. Te se keseredj el, ha nem tudod megtanulni, vagy ha nem sikerül jóra.
A másik módszer a kezdésre az, hogy csúszócsomót készítünk, két láncszem, a tűtől távolabbi láncszembe készítjük az első kör rövidpálcáit. Ezt is össze tudjuk húzni, ugyanolyan lesz, mint a Magic ring.
A szaporítás azt jelenti, egy szembe kettőt horgolunk.
Fogyasztás esetén két pálcából csinálunk egyet. Beleszúrunk az első szembe, áthúzzuk a fonalat, beleszúrunk a következő szembe, áthúzzuk a fonalat, majd egy ráhajtással a tűn levő 3 hurkon áthúzzuk a fonalat.
Biztonsági szemet, orrot a pálcák közé szúrjuk be, sosem a fonalba. Először célszerű kipróbálni, hogy fog kinézni. A leírásokban gyakran meg is adják, hogy melyik sorba, egymástól milyen távolságra legyenek, ekkor is érdemes megnézni először, hogy mutat. Egyszerű a dolog, a szemeket a megfelelő helyre szúrjuk, csak nem pattintjuk rá az alátétet. Ekkor még mozgatható, meg lehet nézni, mikor tetszik jobban. Amikor már megvan a végleges hely, rátehető a műanyag alátét. Óvatosan kell eljárni, mert nem könnyű rápattintani, és közben a szem a kezünket is megszúrhatja.
A biztonsági szemet, orrot még akkor kell elhelyezni, amikor nyitott a fej. A kész amigurumira biztonsági szemet nem lehet feltenni.
A kész darabok összevarrása előtt gombostűkkel tűzd a helyükre a részeket, és nézd meg, olyan-e, mint amilyennek lennie kell. Egy kis változtatás is sokat jelenthet a figura kinézetében. Amikor úgy tűnik, minden a helyén, saját szálával összevarrhatod. Ez az a rész, amit a leírások is nagyvonalúan kezelnek, többnyire csak leírják, varrd össze. A lényeg az, próbáld meg úgy odaöltögetni, hogy ne látszódjanak az öltések, és jó szorosan illeszkedjenek a részek.
A fej és a törzs összevarrása előtt érdemes még plusz tömőanyagot beletuszkolni a jószágba, így jobban fog állni a feje a nyakán.
Újabban több videóban láttam, hogy kis pálcát kasználnak a töméshez. A horgolótű nyele is megteszi, vagy egy hurkapálca, ceruza. A lényeg az, hogy így több anyagot tudsz a figurába tenni, ami azért jó, mert az idők során kicsit összeesik a tömőanyag, és puhulhat a figura.
A tömésnél arra vigyázni kell, hogy a páros testrészek ugyanakkorára legyenek tömve. Mindenképpen vigyázni kell arra is, ne tömjük túl a részeket. Itt arra gondolok, hogy ha nem elég szorosak a szemek, a tömőanyag ki tud jönni a lyukakon. Meg arra is, hogy olyan sok anyagot tömünk a figurába, amitől már eldeformálódnak a szemek, és lásd mint előbb.
Szálvégek eldolgozása
Szerintem az egészben ez a legjobb rész. Nem csak azért, mert ha idáig eljutunk, akkor már készen vagyunk. A szálvégek amennyiben a munka közben keletkeztek, belül maradnak, ezekkel nem kell foglalkozni, a tömőanyagot erősítik. Az a néhány szálvég, ami a varrás után marad, szintén a tömést fogja erősíteni. :-)
Hogyan dolgozzuk el az amigurumi figurák esetében a szálvégeket?
Tűbe fűzzük a szálat, és ott szúrunk be a figurába, ahol a szállal befejeztük a munkát. Átszúrunk amerre tetszik, a lényeg, két öltés között szúrjunk ki, valahol máshol, mint ahol beleszúrtuk a tűt. A fonalat áthúzzuk, ügyelve arra, hogy eltűnjön a figurában az a vég, ami a horgoláshoz kapcsolódik, de ne húzzuk be annyira, hogy eldeformáljuk a figurát. Most ismét beszúrunk abban a pontban, ahol az előbb kiszúrtunk, és egy másik helyen szúrunk ki, mint előbb. Szálat meghúzzuk, hogy eltűnjön a figurában az a vége, ami nem a tűbe van fűzve. Néhányszor megismételjük ezt az átöltést, amikor úgy érezzük, ennyi elég lesz, picit erősebben meghúzzuk a szálat, és a figuránál elvágjuk a szálat. A szálvég visszaugrik a figura belsejébe.
Még hátra van a sminkelés. Az arcpír leggyakrabban tényleg arcpirosítóval készül. Már csak ezért is lennie kell otthon. :-)