2023. április 14., péntek

Takaró órák alatt - Puffy fonalból

 Már többször írtam a Puffy fonalról. Ha még nem láttad, akkor elég nehéz elképzelni. Egy fonal, ami nagy hurkokból áll. Ezeket a hukokat fűzzük egymásba. A hurkok mérete kb 2,5 cm, így igazán gyorsan lehet haladni.


Kisebb takarót 3 gombolyag fonalból készíthetsz, 1 m * 1 m-es takaróhoz 5-6 gombolyag szükséges. Lehet, elegendő az 5 gombolyag, ez mintától is függ. Ha körben szegélyt is készítesz, mindenképpen 6 gombolyaggal számolj. 

A Puffy fonalból egy gombolyag 100 gramm, ami 9 méter fonalat jelent. Ez első hallásra túl kevésnek tűnik, ebből a mennyiségből kb. 1 méter hosszú, 20 cm széles sál lesz. Mondhatom úgy is, a takaró 1/5-e kijön egy gombolyagból.

Megjelenése óta folyamatosan újabb és újabb ötletek vannak a Puffy és a teljes Puffy fonalcsalád felhasználására. 

Most csak takaróról lesz szó. :-)

Imádok ezzel a fonallal dolgozni. Melyik másik fonalból készül el két délután egy takaró? Hogy miért ilyen sok idő? Igazából 5-6 óra elegendő, de nem szeretek egyszerre ilyen sokat kézimunkázni, mert ugye holnap is van nap, amikor szükségem van a kezemre. Így beosztom, és csak 3 gombolyagot dolgozok fel egy alkalommal.

A Puffy fonal mintáinál is a bőség zavarával küzd az ember. Annyi ötletet láttam már, annyiféle mintát, hogy nehéz kiválasztani, melyik lesz a legjobb. Sőt! Saját magunk is találhatunk ki mintát. 

A legegyszerűbb hurkolással is szép takarót készíthetsz. Lehet azonos színt, de a divatos color block hatás miatt több színt használni. A color block azt jeletni, nagyobb darabot készítesz egy színből, majd egy másik, aztán egy harmadik, stb. szín következik. Tehát nem csíkozunk, általában addig használunk egy színt, ameddig el nem fogy a gombolyag. Ezzel a módszerrel egyedi színösszeállítású darabokat tudsz készíteni. Csak kiválasztod az egymáshoz illő színeket, és hurkolsz.

A Puffy fonal eleinte csak babaszínekben volt, aztán sok-sok új, erőteljesebb szín is sorra került. A gyártó az utóbbi időben gyakran cseréli a színpalettát, így lehet, hogy egy régebben készült takaró színeit hiába keresed, de az sincs kizárva, hogy 1-2 év múlva a kifutott színek visszatérnek.



Hogyan készíts takarót Puffy fonalból?

Gondold el, mekkora takarót szeretnél, szerezd be hozzá a megfelelő mennyiségű fonalat. 1 négyzetméter 5-6 gombolyag. Saját tervedet számold át négyzetméterre, megtudod, mennyire lesz szükség.

Tű nem kell, csak egy ollót készíts elő.

A kezdés egyszerű. Mérj le annyi fonalat, amilyen széles takarót szeretnél. 50-60 hurokkal szoktak kezdeni. Kezdd el a hurkolást. Arra figyelj, hogy ne maradjon ki hurok, se az alapon, se a munkaszálon. 

A munkát nem kell forgatni. Egyszer balról jobbra, egyszer jobbról balra hurkolsz. Hidd el, érdekes tapasztalat lesz, melyik irányban esik jobban kezedre a munka.

A legegyszerűbb minta az, ami készen úgy néz ki, mintha sima kötés lenne, a hátoldala meg mint a fordított szemek. 

A "sima" szemeket így hurkold: A munka mögött halad a munkaszál (amivel dolgozni fogsz), megfogod a szálon levő következő hurkot, és a munka következő hurkán hátulról előre áthúzod. Így haladsz végig a soron. A sor végén az utolsó szemen áthúzod a hurkot, és máris a következő sor elején vagy, ahol az első hurkon áthúzod a szálon levő következő hurkot. A lényeg, a sor végén/elején egymás után kétszer kell az utolsó/első hurokkal foglalkozni. Ha tudsz kötni, akkor azt mondom, nincs szélszem. Minden szemet minden sorban hurkolsz.

A legegyszerűbb mintájú takarót ezzel a módszerrel készítheted el. Amikor készen vagy, az utolsó sorban a hukokat zárni kell. 



Tegyük fel, hogy az utolsó sort jobbról balra hurkoltad. Ekkor bal oldalon lóg a munkaszál vége. A hurkok leláncolását jobbról kell kezdeni. Az első hurkot fogod és áthúzod rajta a tőle balra levőt. Utána ezen a hurkon húzod át a tőle balra levő hurkot. Így folytatod a sor végéig, ahol a munkaszálat elvágod úgy, hogy 2-3 hurok a munkádon maradjon. Ezeket a hurkokat ollóval kinyitod, máris lesz egy hosszabb szálad. A leláncoláskor maradt hurkon a szálat áthúzod, rögzíted egy csomóval. A szálvéget a takaró hurkai közé elrejted. Másik lehetőség, hogy azonos színű cérnával a szálvéget a takaró fonák oldalán a hurkokhoz öltögeted.

A takarót körül is keretezheted, ekkor a takaró 3 oldalának megfelelő hosszúságú fonalnak a leláncolás előtt maradnia kell. Az oldalakon a szélső hurkokba kell hátulról előre befűzni a hurkokat. Egyik sorba egyet, a másikba kettőt. Azon az oldalon, ahol a munkát kezdted, minden hurokba egyet-egyet. A legkönnyebb úgy dolgozni, hogy mindig két csíkot kihagysz, és az utána levő résbe fűzöd be a hurkot.

A sarkoknál 2-2 hurkot fűzz be. Ha körbefűzted a hurkokkal a takarót, körben leláncolod azokat.

Az eldolgozás úgy, mint fentebb.  

Puffy fonalakat itt találsz: https://www.fonalbolt.com/Alize-Puffy-fonalcsalad






2023. április 9., vasárnap

A horgolótűkről

Annyiféle horgolótűt lehet kapni, hogy az ember csak kapkodja a fejét. Jó, de milyen tűt vegyek, milyen fonalhoz milyen tűt használjak?

A legnagyobbak :-)

A kérdés nem felesleges, mert nem csak a horgolótű mérete számít, hanem lehetnek más szempontok is.

A horgolótűket méretük alapján két nagy csoportra osztják.

  • Csipkehorgolótűk (acél horgolótűk)
  • Gyapjúhorgolótűk
A csipketűk vékonyak, a 2 mm és alatti tűk tartoznak ide.
Ezek is lehetnek nyelesek vagy nyél nélküliek. A nagyon vékony tűk csak nyéllel készülnek, gondolj bele, a 0,5 mm méretű tát kézbe se nagyon lehetne fogni.
A  legvastagabb, 2 mm-es acéltű már olyan, amit aránylag jól kézbe lehet fogni.

A gyapjúhorgolók 2 mm-es vastagságtól kezdődnek.

Nyél nélküli verzióban minden méret kapható. Tehát 2-20 mm közötti tartományban nyél nélküli horgolótűt biztos találsz.

A nyél puha vagy kemény műanyag, méretük egészen 15 mm-es vastagságig terjed.
Többféle ergonomikus tűt találunk a boltokban. 

Anyagukat tekintve a fonalhorgolók elég változatosak.
  • alumínium
  • bambusz
  • fa
  • műanyag
  • üveg
Az alumínium tűk gyakran teflonbevonatosak. Van nyeles és nyél nélküli változat is.
A bambusztűk mindig nyél nélküliek.
A fából készült tűk gyakran szinte művészi kidolgozásúak, érdekes formával.
Sokféle műanyag tű van, az egyszerű, nyél nélküli változattól kezdve az ergonomikus, csúszásgátló nyelűig.
Különlegesség az üveg horgolótű, azért ezt nem ajánlom.

Ha már elég tűt láttál, biztos feltűnt, nem mindnek egyforma a hegye. A szomorú hír az, hogy még esetleg az azonos méretű, egy gyártótól származóé sem mindig ugyanolyan.

Én két kategóriára tudtam osztani a horgolótűk hegyét:
az egyikkel tudok horgolni, a másikkal nem. :-)

Ez tényleg olyan dolog, ami egyénenként teljesen eltérő lehet. Én nem tudok horgolni a háromszög alakú, nem ívelt torkú tűvel. Egyszerűen lepattan róla a fonal.

Miért vannak, különböző hegyek és kiképzések? Igazából "hivatalos" választ nem tudok, szerintem azért, mert nem egyformán horgolnak a világban. Az ergonomikus kiképzésnél is fontos, hogy hova készült a termék, mert egészen más, ha marokra fogom a tűt, mintha tollként tartom a a kezemben.
Vannak tűk, amik a főleg Amerikában szokásos tollszárfogáshoz készülnek, a nyél úgy van csippentve (formázva), hogy ezzel a fogással legyen kényelmes.
Tehát az, hogy egy tű kinek kényelmes, attól is függ, milyen módon tartja a tűt.

Melyiket válaszd?
  • Ha kezdő horgoló vagy, és nem is biztos, hogy szeretni fogod a horgolást, vagy nem biztos, hogy hosszú távra tervezed ezt a hobbit, akkor válassz olcsóbb horgolótűt, nyéllel vagy anélkül.
  • Ha sokat horgolsz, érdemes ergonomikus tűt vásárolnod. Az ergonomikus tűket érdemes kipróbálni, mielőtt megveszed. Nem mindenkinek jön be a fogkefe formájú, hajlított forma, vagy a vastagabb nyelű változat.
A Prym, Addi, Milward, Clover, KnitPro, Tulip, Pony márkák a legismertebbek nálunk. Ezen kívül még sokféle tűt lehet kapni, egy biztos, a választékra nem lehet panasz.



2023. április 7., péntek

Kendő, ami nem háromszög és gyorsan elkészül - All Shawl

Az egyik kedvenc kendőmről van szó. Egyszerűen megunhatatlan számomra az All shawl. 
Az All shawl Doris Chan tervezése, és eddig több mint 1700 kendő elkészültét dokumentálták a Ravelryn.
Elmondhatjuk, hogy népszerű kendőről van szó.

All shawl barack színben

All Shawl színes zoknifonalból



A nagyszerűsége abban rejlik, hogy a 2-es vastagságútól a 6-os vastagságú fonalig, bátran választhatunk hozzá alapanyagot. Egyedül a nagyon vékony fonalakat nem ajánlja a tervező.
A 2-es vastagságú zoknifonalat 6 mm-es tűvel horgoljuk, így már nem is tűnik a munka olyan hosszadalmasnak.

A kendő két részből áll, először a hálós kendőtestet készítjük el, majd jön a 6 soros csipke. A csipke nem kötelező, vannak változatok csipke nélkül. Lehet rojtot tenni rá, sőt horgolni a rojtot.

A legkisebb, vállon kicsit túl érő kendők 13-14 sorból állnak, és a leghosszabb is csak 23 soros kendőtestet igényel. Persze a fonal itt már vastag.

A kendő formája nem háromszög, hanem félkörnél kicsit nagyobb körcikk. Így szépen kifekszik a vállon, nem esik le. Ezért lehet a kendő sokkal kisebb, mint egy háromszög, ahol olyan hosszúra kell horgolni az átfogót, hogy elöl össze tudjuk fogni. És mint tudjuk, akkor nem csak az átmérő, hanem a magasság is nő, és ha nem lapos háromszögről van szó, akkor bizony mire elöl meg tudjuk fogni a kendőt, már majdnem térdig lóg le hátul.
Az All Shawl esetén ilyen probléma nincs. Mint egy kis pelerin, úgy pihen a vállunkon. A legkisebb méretet kabát alatt, sálként is tudjuk hordani,hiszen nem nyúlik túl a vállon.
Nagyon szép alkalmi kendőket lehet horgolni ezzel a mintával.

Egy méretesebb All Shawl

Én általában kisebbeket szoktam horgolni, maximum könyékig érőt a télikabát helyetti kendőt kihagytam. :-)

A mintát könnyű megtanulni, hiszen a kendőtestnek mondjuk úgy, nincs is mintája. A hálós minta nagyon fifikás. Először az ember elcsodálkozik, hogy fog kinézni ez a  kendő, amikor a szemek vékony fonalból, 6 mm-es tűvel rettenet, ahogy kinéznek. Aztán kiderül, ez nem fog látszani, hiszen nem a pálcák tetejére öltünk, hanem két pálca közé. Ez a kis eltérés azt jelenti, hogy az előző sorban készült pálca elég nagy szemét lefogja a következő sor pálcája.

Azért nem annyira egyszerű ez a kendő, mert van néhány dolog, amit meg kell tanulnunk, ha még nem találkoztunk a speciális öltésekkel. Meg kell mondjam, én két dolgot is ennek a kendőnek köszönhetően tanultam meg, és azt is meg kell mondanom, akkor, amikor az első kendőt horgoltam, még nem nagyon használták egyik technikát sem. Azóta sok idő eltelt, és a horgolásban egyes technikák ismertebbé váltak, és ezzel együtt gyakran használttá is.

A kezdés. Hát  igen, itt van az első tanulni való. Ma már nem újdonság az, ha láncszem nélküli kezdésről beszélünk. Láncszem nélküli rövidpálcákkal kezdjük a kendőt, de az a szerencse, hogy nem túl sok pálcát kell horgolnunk, így az is, aki nem gyakorlott a műveletben,  hamar elkészül.

A rajzon látható, egészen fura jelek vannak. A jelmagyarázat meg is mondja, mi ez. Nem DC, hanem EDC készül. Extended Double Crochet. Ma már azt mondom, lehet, máskor is találkoztál ezzel a pálcával. Többféleképpen magyarázzák, hogyan készül.

Extended Double Crochet készítése

Egy ráhajtás, belebökünk a szembe, áthúzzuk a fonalat. (Eddig ismert) Egy ráhajtás, és most csak egy hurkon húzzuk át a fonalat, tehát a művelet után 3 hurok van a tűn. (Ez az újdonság.) Egy ráhajtás, két hurkon áthúzzuk a fonalat, egy ráhajtás, a maradék két hurkon áthúzzuk a fonalat. (Ez is ismert.)

Tehát az egyráhajtásos pálcát nem két, hanem 3 ütemben horgoljuk le. Először egy hurkon, majd 2-2 hurkon húzzuk át a fonalat. Ettől a pálca más lesz. Magasabb is, de más a képe is. A textúra is más lesz emiatt.

A kendőnél két pálca közé öltünk, nem a pálcák tetejére. Kivétel az első edc-s sor, amit a kezdősorra horgolunk, ott minden pálca tetejére 2-2 pálcát horgolunk.

Most már csak a szaporításról kell beszélni.
A két pálca közé öltés miatt ez egészen egyszerű a sor két végén. A magasítás után az első pálcaközbe öltve máris szaporítunk. A második edc-s sorban kell nagyon figyelni, és ott szaporítani, ahol az egy pálcára öltött 2 edc közti résbe öltünk. Itt is V látszik, tehát a V két szára közé szaporítunk. Még ez is hagyján, de a későbbiekben minden sorban nagyon figyelni kell arra, hol van a szaporítás. Mindig V két szára között. Sajnos könnyű elrontani. Szóval a kendő mintája nem bonyolult, de számolni azt kell. Minden sorban 1 pálcával több van 2 szaporítás között. Érdemes minden sor végén ellenőrizni, megvan-e az összes szaporítás.
A két szélén, plusz 6 helyen szaporítunk minden sorban.

A kendő horgolása gyorsan halad, én úgy szoktam mondani, az első 10 sort szinte észre sem venni, olyan gyorsan elkészül. Aztán kezdenek a sorok egyre hosszabbak lenni. Tudom, már előtte is növekedtek, de a 13. sor táján jön el az a pillanat nálam, amikor már kellemetlenül hosszú a sor. Ekkor elkezdek visszaszámolni. Már csak ennyi meg annyi sor kell, és készen leszek. :-)

Az első gombolyag meglepően sokáig kitart, a második 5 dekás gombolyag már sokkal gyorsabban elfogy. Az biztos, a 6 soros csipkére hagyni kell egy gombolyagot. Sokszor előfordul, hogy van valamennyi fonalunk, és abból készíteni akarunk valamit. Jó tudni, legalább 5 dekát hagyni kell a csipkére, ez a kendő kicsinek és kicsit nagyobbnak is szép, de nem lenne jó kifutni a fonalból, és bontani...

A kendőt sokszor elkészítettem, ezért tudom, mekkora munka. A közepes méretű kendőhöz kb. 8 óra munka szükséges. 
20-30 dkg fonallal kell számolni.
10 dekás kendők is készültek, Alize Cotton Gold fonalból, ez 330 méter/100 gramm. Itt figyelni kell, hány sor legyen a kendőtest, hogy a csipke is kiteljen a fonalból. Ezek a 10 dekás kendők nyakban hordható méretűek.

A letölthető leírás nagyon részletes. (20 oldal) Ezért is szeretem Doris Chan tervezéseit. Leírja a változatokat, milyen fonalból készültek, mekkora tűvel, mennyi fonalból. Még akkor is jó ez, ha nálunk ilyen fonalakat nem kapni, sőt már némelyiket máshol sem, mert időközben megszűnt a gyártása.
A fonalvastagság, tűméret, összetétel mégis nagy segítség. 

Rajz és leírás is van. Rajz a kendőtesthez és a csipkéhez. Leírás külön minden mérethez.
A pdf végén kérdésekre is választ ad, olyanokra, amiket lehet, fel sem tennél.
Magyarul, ötleteket ad ahhoz, hogyan variáld a kendőt. Az előzően már látott kendőkhöz újabb kendőképeket is csatol, szintén gondolatébresztőnek.

A Ravelryről tudod letölteni a pdf-et.