Menü

2023. október 21., szombat

Horgolt kendő kezdőknek

Kendőt horgolni jó! Már többször leírtam ezt, és azért, hogy aki eddig nem mert belevágni, kedvet kapjon, hoztam egy nagyon egyszerű kendőt.

Horgolt kendő kezdőknek

Mit kell tudni hozzá? Láncszemet és egyráhajtásos pálcát. 

A minta egy soros, ami azt jelenti, minden sorban ugyanaz a minta.

A kendő méretét könnyű változtatni, kisebb kendőhöz kevesebb sort, nagyobbhoz több sort kell horgolni. Arra figyelj, hogy minél hosszabb egy sor, annál több fonalat eszik, ami azt jelenti, ha egy gombolyag fonalból X sort tudsz horgolni, a következő gombolyagból ennél jóval kevesebbet.

A bemutatott kendő Schachenmayr Soft&Easy color fonalból készült. Egy gombolyagos, a gombolyag 100 gramm.

A kendő mérete: szárnyfesztáv 120 cm, magasság 53 cm.

Ez a méret fektetve, blokkolás és nyújtás nélkül értendő. Felvéve azonnal nagyobb.

Néhány szót a tűméretről. Egy kendő akkor szép, ha puha, lágy, ha van esése. Ezt úgy tudjuk elérni, hogy a fonalhoz ajánlott tűméretnél nagyobb méretű horgolótűvel dolgozunk. Ehhez a fonalhoz 4 mm-es horgolótűt ajánlanak. Én a kendőt 7 mm-es tűvel horgoltam. 

A kendőt gyorsan meg lehet horgolni, hiszen minden sor egyráhajtásos pálcákból áll, a sorok elején, végén és közepén szaporítunk. 

Egyszerű öltés, színes fonal

A színes fonalnak köszönhetően fel sem tűnik, hogy csupa egyráhajtásos pálcát látunk, a színekre figyelünk. A horgolás is szórakoztatóbb, várja az ember a következő színt, figyeli, vajon hány sor jön ki egy színből, később meg azt, vajon egy szín elég lesz-e egy sorra. 

Megjegyzések

  • A kendőt oda-vissza haladó sorokkal horgoljuk.
  • A sorok elején a 3 láncszemet pálcának tekintjük. A sorok elején az előző sor utolsó pálcájára öltjük az első egyráhajtásos pálcát. 
  • A sorok végén az utolsó két pálcát az előző sor láncszemei közül a legfelsőbe öltjük.

A kendő horgolása

4 láncszem.

1. sor: 3 egyráhajtásos pálca az első (tűtől legtávolabbi) láncszembe, 3 láncszem, 4 egyráhajtásos pálca ugyanebbe a szembe. (Összesen 8 pálcánk van.)

2. sor: 3 láncszem, az első pálcára 1 egyráhajtásos pálca, az egyráhajtásos pálcákra 1-1 egyráhajtásos pálca. A 3 láncszemes ívbe 1 egyráhajtásos pálca, 3 láncszem, 1 egyráhajtásos pálca. Az utolsó előtti pálcáig minden pálcára 1 egyráhajtásos pálca, az utolsó két pálcát a forduló láncszemekből a legfelsőbe öltjük.

A 3. sortól kezdve a 2. sort ismételjük.

Az én kendőm 28 soros, ennyi telt ki a 10 dkg fonalból.

Amikor látod, hogy már kevés fonalad van, csak akkor kezdj bele a következő sorba, ha úgy tűnik elég lesz az egész sorra. 

Ha még egy gombolyagot rászánsz, nagyobb kendőd lesz, és esetleg feldobhatod rojtokkal is. Rövidebb vagy hosszabb rojtok lehetnek. Ha rojtoznám, és úgy válogatnám össze a rojthoz a szálakat, hogy mindegyik rojt többszínű legyen. A rövid rojtokat sűrűn helyezném el, a hosszúakat jó ritkán.

Választhatod azt is, hogy a háta közepére teszel egy dundi bojtot. 



2023. október 18., szerda

Babatakaró c2c mintával

 A corner to corner technikában az a legjobb, hogy egyszerre csak apró részeket horgolunk, elmaradnak a végeláthatatlannak tűnő sorok. Persze ez csak a látszat, hiszen még hosszabb soraink is vannak, mint amilyen hosszú a takaró, de ezért kárpótolnak a sokkal rövidebb sorok.

Corner to corner minta

Ha még nem hallottál erről a technikáról: azt jelenti, saroktól sarokig horgolunk. Vagyis a munkát mondjuk a jobb alsó saroknál kezdjük, és haladunk átlósan addig, ameddig el nem érjük a bal felső sarkot. A munka elején és végén rövidek a sorok, nagyon látványos a haladás, aztán a hosszabb soroknál lelassulunk, de amikor már az utolsó részhez érünk, ismét gyors a munka.

A sorokat apró kis négyszögekből alakítjuk ki, egyszerre csak ezen a 3 láncszem magasítás plusz 3 egyráhajtásos pálca egységen dolgozunk. 

Leírva kicsit bonyolultnak tűnik, de ha elolvasod ezt és ezt, akkor talán könnyebb lesz elképzelni.

Az pedig nem kétséges, hogy egyszer ki kell próbálni!

Ezzel a technikával készíthetünk sálat, stólát, háromszögletű kendőt (ez a legkönnyebb), és persze párnát, takarót is. 

Babatakaró C2C-vel horgolva

Az itt látható babatakaró kb 85 cm X 85 cm. Alize Baby Best fonalból készült, 40 dkg, 4 mm-es tűvel.

Szinte az összes fonal elfogyott, pár méter maradt csak. A színkódja 450. Szerintem ez a legszebb törtfehér/vajszín az Alize-nél. Nagyon hasonlít a 62-es árnyalatra, olyannyira, hogy egyszer sikerült meggyőznöm magam, hogy ezt azzal horgolom. 8 hosszú sor és 10 óra elteltével konstatáltam, hogy itt bizony van színeltérés. Amikor a gombolyagot a takaróhoz tettem, azonosnak tűnt. Persze ez este volt energiatakarékos izzók fényében. Másnap a nappali fényben azonnal kiugrott az eltérés. 

Mi a tanulság? Ne győzd meg magad arról, hogy valami másként van, mint ahogy tudod, valamint az, hogy mindig írd fel, milyen fonal, milyen színkódú változatát használod, mekkora tűvel. Én ezt mindig mindenkinek elmondom, én persze nem mindig tartom be, így most kb 2 órányi munkát kellett lebontani. 

A takaró széle kapott egy kis körítést, egy sor egyráhajtásos pálca, majd fordulás után egy sor rövidpálca, ismét fordulás, az utolsó sorban rövidpálcák, és minden 6. szemre egy rövidpálca, két láncszem, egy rövidpálca került. 

A takaró széle

Amikor ilyen mintájú valamit horgolsz körbe, vigyázz, hogy minden kis négyszöghöz ugyanannyi pálcát horgolj. Az első oldallal nincs gond, de lesz olyan oldal, ahol a pálcák másként állnak, ott érdemes odafigyelni, mert annyira nem adja magát.

Hogyan készül a takaró?

A C2C minta úgy néz ki, hogy 6 láncszem, a tűtől számított 4. Láncszembe 1 egyráhajtásos pálca, majd a maradék két láncszembe is 1-1 pálca. Ez egy kis négyzet.

A folytatásban az előbb leírt módon készítjük a kis négyzeteket a sorok elején.

Az összekapcsolás mindig a láncszemívbe történik, utána 3 láncszem, és 3 egyráhajtásos pálca ugyanebbe a láncszemívbe.

Tehát az egyik saroknál egy kis négyzettel kezdünk, és minden sor elején egy újabb négyzettel kezdjük a sort. Így minden sorban eggyel több négyzetünk lesz. Ezt a szaporítást addig folytatjuk, ameddig el nem érjük a kívánt szélességet. Jelen esetben egy négyzet alakú takaróról van szó, tehát addig szaporítottam, ameddig a háromszög két rövidebb oldala el nem érte a kb 80 cm-t. Ettől kezdve minden sor elején fogyasztottam, a sorok végén pedig nem horgoltam az utolsó négyzet tetejére.

Amikor elfogytak a négyzetek, a fentebb már leírt módon meghorgoltam a 3 soros szegélyt.

Felteheted a kérdést, a méretnél miért csak kb-t írok? Ez a minta elég rugalmas, és ha kicsit meghúzod, akkor nagyobbnak méred az oldalak hosszát.

Ha most ismerkedsz a technikával, és esetleg fentebb nem kattintottál át a javasolt helyekre, akkor itt tedd meg.

https://tanulj-horgolni.blogspot.com/2015/09/corner-to-corner-technika.html

https://tanulj-horgolni.blogspot.com/2015/10/corner-to-corner-technika-negyszogek.html

https://tanulj-horgolni.blogspot.com/2018/09/a-corner-to-corner-technikarol.html

Ez a takaró egyszínű, de csíkozhatod is, illetve használhatsz színátmenetes fonalat. A munka irányából következően a csíkok harántirányúak lesznek!

Sokféle grafikát találhatsz a c2c technikához, ekkor különböző formákat tudsz kialakítani a kis négyszögekkel. Ezek elkészítése nehezebb, nagy odafigyelést kíván, de igazán különleges lesz az elkészült párna, takaró.

Itt láthatod a macis takarómat. :-) https://tanulj-horgolni.blogspot.com/2017/01/macis-takaro.html 

Elsőre talán bonyolultnak tűnik a c2c, de később rájön az ember, hogy ugyanazt a kis négyszöget ismétli, a szaporítás, fogyasztás mikéntje is azonos mindig. Így kiderül, nem is olyan nehéz ez.

Próbáld ki!

Jó horgolást!


2023. október 15., vasárnap

Nyakmelegítő rózsaszínben

 Rózsaszín színes fonalból készült a nyakmelegítő, ami az egygombolyagos projektek sorába tartozik. Ha a fonal ismerős lenne, az nem a véletlen műve. A Rózsaszín hálómintás sál és ez a nyakmelegítő ugyanabból a 100 grammos fonalból készült. 

Rózsaszín nyakmelegítő

A nyakmelegítő oda-vissza haladó sorokban készült, a végén varrtam össze a sál két végét. 

A sál mérete: 19 cm széles, és 66 cm hosszú.

A nyakmelegítő 19 cm magas és körben 66 cm.

Mintája egyszerű, 1 soros, ez az egy sor ismétlődik a munka során végig. A minta két elemet tartalmaz, egy tőbe öltve 2 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca az egyik, a másik 2 egyráhajtásos pálca.

A kezdése nem láncszemsor, hanem a következő: 4 láncszem, az elsőbe egyráhajtásos pálca, *3 láncszem, az egyráhajtásos pálca tetejére egyráhajtásos pálca. *-tól a szükséges méretig ismételve.

Anyaga: középvastag akrilfonal

Tűméret: 5 mm



A nyakmelegítő horgolása:

Kezdősor:  4 láncszem, az elsőbe egyráhajtásos pálca, *3 láncszem, az egyráhajtásos pálca tetejére egyráhajtásos pálca. *-tól a összesen 11-szer ismételve.

1. sor: az első kis köröcskébe hamispálcával belépünk, 3 láncszem, *a következő köröcskébe 2 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca, a következőbe 2 egyráhajtásos pálca, *-tól ismételjük az utolsó előtti köröcskéig, ahova 2 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca, míg az utolsóba 1 egyráhajtásos pálca kerül. 

2. sor: 3 láncszem magasítás, az egyláncszemes ívbe 2 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, 2 egyráhajtásos pálca, a következő 2 egyráhajtásos pálcára egyráhajtásos pálca. A sor végéig az egyláncszemes ívekbe a 2 pálca -1 láncszem - 2 pálca kerül, míg a különálló pálcákra egyráhajtásos pálca. A sor végén a magasítás legfelső láncszemébe egyráhajtásos pálca.

3-41. sor: A 2. sor mintáját ismételjük.

Itt jól látható a minta

Az utolsó sorban a munkát befejezzük, hosszú szálvéget hagyva a varráshoz, elvágjuk a fonalat. A sál két végét egymáshoz illesztve összevarrjuk.

2023. október 12., csütörtök

Egyszerű, hálómintás sál

 Egy újabb egygombolyagos projekt, ami kezdőknek sem jelent nehézséget. A sál lyukacsos, egész évben hordható. Többféle fonalból is jól mutat, nyárra vékony fonalból, átmeneti időre közepes vastagságúból, míg télre vastagabb vagy gyapjúfonalból ajánlom.

Rózsaszín hálómintás sál

A sál egyszerű mintáját a színes fonal feldobja, nem a mintát nézzük, hanem a színeket. 

Láncszemet, egyráhajtásos pálcát kell tudni ahhoz, hogy el tudd készíteni a sálat.

A sál hosszában van horgolva, ez azt jelenti, hogy egy hosszú láncszemsorral kezdtem, a sorok hosszúságát ellensúlyozza a tudat, hogy csak 9 sort kell horgolni. Legalábbis ez nekem erőt adott, mert nem szeretek méteres sorokat horgolni.  

Méretét tetszés szerint lehet változtatni, a sál hosszát a kezdő láncszemek számának növelésével vagy csökkentésével lehet alakítani, míg szélessége a meghorgolt sorok számától függ.

A rózsaszín hálómintás sál mintája: 1 egyráhajtásos pálca, 1 láncszem, egy láncszem kimarad, egy egyráhajtásos pálca, stb.

Hosszában horgolt lyukacsos sál

A sál

hossza: 125 cm

szélessége: 12 cm

Fonal: középvastag akrilfonal

Tűméret: 5 mm.

A rózsaszín hálómintás sál horgolása:

Kezdés 200 nem szoros láncszemmel. 

1. sor: A tűtől számított 6. láncszembe 1 egyráhajtásos pálca. *1 láncszem, egy láncszem kimarad, a következőbe 1 egyráhajtásos pálca. *-tól ismételjük a sor végéig.

2-9. sor: 3+1 láncszem a forduláshoz, az előző sor láncszemét kihagyjuk, 1 egyráhajtásos pálca a következő pálcára, *1 láncszem, az előző sor láncszemét kihagyjuk, 1 egyráhajtásos pálca a következő pálcára. *-tól ismételjük a sor végéig. Az utolsó pálcát a 2. láncszembe öltjük.

A munkát befejezzük, szálvégeket eldolgozzuk.

Ha hosszabb vagy rövidebb sálat akarsz, a kezdő láncszemek száma kettővel osztható + 5 láncszem az első hálószem kialakításához.

Rózsaszínes sál

A sál szélességét a sorok számával szabályozhatod.

Jó horgolást!

2023. október 11., szerda

Keskeny sál - nem csak kabát alá

 A keskeny sálak használhatók sálként (milyen meglepő) és "ékszerként" is. Persze az ékszer túlzás, arra akartam utalni, egy érdekes kiegészítő lehet a hétköznapi öltözködésben. 

Keskeny sál

Nyakadba tekerheted, kipróbálhatsz vele sokféle sálkötési módot. Tényleg, láttál már olyan videót, ahol különbözőképpen kötik meg a sálakat, kendőket? Ötletet kaphatsz, hogyan kösd meg a sálad.

Keskeny sálat készíthetsz vékony, nyári fonalból, közepes vastagságú és vastagabb fonalból is.

Ez a sál középvastag fonalból készült. (Red Heart Lisa) Az egygombolyagos projektek közé tartozik. Nekem egy gomboyagból ekkora lett. :-)

A sál szélessége 8 cm, hossza 2 méter.

5 mm-es horgolótűvel készült.

Kezdés

16 láncszemmel kezdjük.

1. sor: a tűtől számított 2. láncszemtől kezdve minden szembe 1 rövidpálca.

2. sor: 3 láncszem magasítás, egy egyráhajtásos pálca a következő pálcára, *egy láncszem, egy pálcát kihagyunk, egy egyráhajtásos pálca a következő pálcába. *-tól a sor végéig ismételjük.

3. sor: 3 láncszem magasítás, egy egyráhajtásos pálca a láncszemívbe, *egy láncszem, egy egyráhajtásos pálca a következő láncszemívbe. *-tól az utolsó láncszemívig ismételjük, egy láncszem, majd az előző sor magasításának tetejére egy egyráhajtásos pálcát öltünk.

A továbbiakban a harmadik sor mintáját ismételjük.

2023. október 2., hétfő

Horgolt táska pólófonalból

Ha szeretnél egy helyes kis táskát készíteni, ami ráadásul órák alatt el is készül, használj pólófonalat.

Ez a táska egy darabban készül, rövidpálcákkal. Semmi extra, a szokásos rövidpálca.

Kék pólófonalból horgolt táska

Nagy könnyebbség, hogy a táska láncot kapott fülnek, így ennek horgolásával sem kell foglalkozni. Persze, ha jobban kedveled a horgolt táskafület, akkor készíts hozzá azt. 

Kék horgolt táska

A táska kb 20 cm széles és 15 cm magas.

Hozzávalók

  • 1 gombolyag pólófonal, a vékonyabb fajtából
  • a fonalhoz illő méretű horgolótű
  • 4 mm-es horgolótű a szálak elolgozásához
  • 2 db fém karika
  • táskalánc karabínerrel a két végén
  • mágneses táskazár
  • olló

Elkészítése

12 láncszemmel kezdjük, a láncszemek mindkét oldalára horgolunk.

1. kör: a tűtől számított második láncszemtől kezdve 10 rövidpálca a a láncszemekbe. Az utolsó láncszembe 3 rövidpálca, közben már fordulunk is visszafelé. A következő 9 szembe 1-1 rövidpálca, az utolsó szembe 2 rövidpálca. A kört hamispálcával összekapcsoljuk.

2. kör: 1 láncszem, az első pálcára 2 rövidpálca, a következő 9 pálcára 1-1 rövidpálca, a következő 6 pálcára 2-2 rövidpálca, a következő 9  pálcára 1-1 rövidpálca, a következő 4 pálcára 2-2 rövidpálca. A kört hamispálcával összekapcsoljuk.

Ezzel a táska alja kész is van. Ha nagyobb táskát szeretnél, horgolj még egy kört.

A következő körben már nem szaporítunk, és a pálcák hátsó szálába öltve dolgozunk.

3. kör: 1 láncszem, minden pálcára 1 hátsó szálba öltött rövidpálca. A kört hamispálcával összekapcsoljuk.

4-13. kör: 1 láncszem, minden pálcára 1 rövidpálca. A kört hamispálcával összekapcsoljuk.

Mostantól a táska fedelét horgoljuk.

1. sor: 1 láncszem, a következő 12 pálcára 1-1 rövidpálca.

2-12. sor: 1 láncszem, minden pálcára 1 rövidpálca. A munkát befejezzük, a szálvéget eldolgozzuk.

A táska két oldalába helyezd a fém karikákat, ebbe fogod beakasztani a láncot.

A táska fedelének közepére láthatatlan/a fonallal azonos színű cérnával varrd fel a mágneses zár egyik oldalát, majd illesztve a táska megfelelő helyére a másik oldalát is.

Ha akarod, díszítheted a táskát bojttal, fém táskadíszekkel. 

Jó horgolást!