Menü

2020. szeptember 1., kedd

Tippek kezdő horgolóknak - mire van szükséged

Amikor az ember valami újat akar tanulni, az elején nem tudja, mit is kell beszereznie ahhoz, hogy el tudja kezdeni. Ha a horgolásról beszélünk, akkor is így van ez. Azt mindenki tudja, kell valamilyen fonal és olyan izé, amivel dolgoznak. (Igen, van, akinek a horgolótű megnevezés sem egyértelmű.)

Ha már régóta ismerünk egy bizonyos területet, bármi is legyen az, sok dolgot tudunk róla, és sokszor nem is jut eszünkbe, hogy az, ami nekünk teljesen egyértelmű, mások számára egyáltalán nem az.

Aki most kezd horgolni, annak minden új, szóval kedves tapasztalt horgolók, itt most semmi világmegváltó újdonságot nem fogtok olvasni. Hogy miért maradj mégis? Ki tudja, mikor kér meg valaki, segíts neki a horgolás megtanulásában, vagy arra, segíts valakinek ajándékot venni, aki most tanul horgolni.

A horgoláshoz két dolog mindenképpen szükséges.
Fonal és horgolótű.

Mindkettőben elképesztően nagy választékot találsz a boltokban. Jó, hát az "igazi" boltokban nem annyira, de a neten böngészve mindenképp.

Tippek fonalválasztáshoz


Annak ellenére, hogy a közhiedelem szerint (még ma is) horgolni horgolócérnával kell, ami nagyon vékony, kezdő horgolóként válassz vastagabb fonalat. Legalább olyat, amihez 4 mm-es tűt javasol a gyártó. Hogy ezt meg honnan tudhatnád?
Minden fonal szalagján sok információ van. Ezek között megtalálod az ajánlott tűméreteket. 

 mosási kresz

 ajánlott tűméret és méretpróba

Piktogramok segítenek ebben, kis kötőtű, horgolótűt kell keresni. Ha nem ismernéd fel, ami nem csoda, mert néha olyan picik a képek, hogy csak egyenes vonalaknak tűnnek, akkor azt figyeld, hol látsz mm feliratot. Az a szám, ami előtte van, az ajánlott tűméret.

A horgolás tanulásához világos színű fonal a legjobb. Nem kell hófehérnek lennie, de a szép piros sem világos szín! Valamilyen pasztell árnyalatot keress. Azért van erre szükség, hogy jól lásd a munkát. Az erős színű fonalaknál nem lehet annyira látni a szemeket.

A fonal legyen akril, az jól bírja a kiképzést. Ha nem érted még, miért kellene bírnia bármit is, majd meglátod, amikor gyakorolsz.

A fonal lehetőleg ne legyen szöszös, a hosszabb szálakba könnyen beleakad a tű. Olyan fonalat válassz, ami "egyben van" ezen azt értem, ha megnézed a fonalat, egy szálnak tűnik, nem sok vékony kis szál egy csokorban. Ez szintén azért fontos, hogy a tű ne akadjon olyan könnyen a fonalba.

Még egy fontos dolog. A fonalat az olcsóbb, "hétköznapi" fonalak közül válaszd ki. Teljesen felesleges a tanuláshoz 1000 Ft-os fonalat venned. Egy gombolyag 50 grammos középvastag, világos színű akril bőven elég. Itt direkt nem írok fonalneveket, mert rengeteg ilyen fonal kapható.  Minden gyártó kínálatában van ez a típus. Általában 50 gramm 130-135 méter hosszú. Ez utóbbi is segítség a szükséges vastagság megtalálásához.

Tippek horgolótűhöz


Szükséged van egy horgolótűre is. Az elején - amikor még nem tudod, mi is lesz ebből a horgolásból, tetszik-e, akarsz-e majd később is foglalkozni vele, - nem érdemes sokféle horgolótűt venned.
Ugyanígy, nem érdemes  a kapható legdrágábbat megvenned. Az ergonomikus horgolótűt is inkább később próbáld ki, ugyanis a különböző cégek ergonomikus tűi egészen más kiképzésűek, és nem biztos, hogy a te horgolási stílusodnak megfelel az, amit elsőre választanál.

Ha a fonalhoz veszed a tűt, akkor az ajánlott tűméretnél kisebbet semmiképp ne válassz, azt tanácsolom,inkább az ajánlott méretnél 0,5 vagy 1 mm-rel nagyobbat vegyél. A kezdő horgolók általában nagyon szorosan horgolnak, ezért kell kicsit nagyobb tű.

Mire van még szükség?

  • Olló, a fonal elvágásához, ez minden háztartásban van.
  • Vastag, tompa hegyű, nagy lyukú varrótű. Ez az, amit régen merkelőtűként ismertünk. Ma tapestry needle néven hivatkoznak rá. A lényeg, hogy nagy lyuk legyen rajta, hogy a fonalat be tudd fűzni, és ne legyen hosszú, vékony hegye, mert az beleakad a fonal szálai közé.

Kezdéshez ennyi elegendő is.
Egy gombolyag fonallal  meg lehet tanulni és gyakorolni lehet a legfontosabb öltéseket.

Ami még kell, és nem is gondolnál rá

Készíts ki papírt, füzetet a jegyzeteknek. Igen, érdemes bizonyos dolgokat leírni magadnak, mégpedig úgy, hogy később is megértsd. Akár egy horgolás tanfolyamon vagy, akár videót nézve tanulsz, írd le, amit csinálsz. A munkafolyamatot, a lépéseket, vagy akár egy bizonyos öltés elkészítését.

A következő részben olyan tippeket olvashatsz, amik már a horgolásról szólnak.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése