Menü

2021. január 29., péntek

Szálak eldolgozása

Kicsit hangzatosabb címet akartam adni, valahogy úgy, amit mindenki szeretne elkerülni, vagy hasonló, aztán eszembe jutott, mi van, ha valaki kifejezetten szereti a száleldolgozást? :-)

Nem is tudom, miért nem írtam még erről a témáról. Hiszen minden munka végén el kell dolgozni a szálvégeket. Egyet egészen biztosan. Miért nem legalább kettőt?

Legyen ez az első, amit száleldolgozási tippként adok.
Amikor körben horgolok, az első kör horgolásakor a szálvéget mindig hozzáfogom a láncszemből alakított gyűrűhöz. Így azonnal el is dolgozom a szálvéget, és az első kör után, amikor kicsit szorosabbra húzom a kört, már el is lehet vágni.
El lehet vágni, én azért a biztonság kedvéért még egyszer körbevezetem a pálcák között, és utána vágom el. (Nem az első körökben, csak akkor, amikor befejeztem a munkát.)

Hogy is néz ki a száleldolgozás, ha kötünk, horgolunk?
Nem úgy, mint amikor mondjuk egy gombot felvarrunk. Ez a legfontosabb!

A kötött-horgolt holmik esetében a szálat nem csomózzuk! Tehát nem a varráskor megszokott módon fejezzük be a munkát, nem öltögetünk erre meg arra, nem készítünk hurkot és bele csomót, semmi ilyesmit nem szabad csinálni.

Ehelyett a fonalat finoman elvezetjük a pálcák között, a pálcák belsejében. Nem öltünk a fonalba!
(Maximum véletlenül.)

Amikor az utolsó öltéssel is készen vagyunk, elvágjuk a szálat, legalább 15-20 cm-t hagyva. Tompahegyű, vastag tűbe fűzzük a fonalat, és az egyik irányba indulva néhány centiméter hosszúságban a horgolás pálcái között elvezetjük. Ezután a másik irányba, visszafelé haladva ugyanúgy a pálcák között vezetjük a fonalat.
Egyre vigyázz! Amikor visszafordulsz, legalább egy szálon ölts át, ellenkező esetbe, ha ugyanazon az úton mész vissza, kibontod, amit az előbb varrtál.



Célszerű a horgolt darabot kicsit meghúzgálni, hogy amennyi bővülni akar, meg tudja tenni, ekkor az eldolgozott fonalat is meg kell igazítani, hogy ne feszüljön. Amikor nem látni, hol is van az eldolgozás útvonala, levághatod a szálvéget. Vigyázz, nehogy belevágj az elkészült munkádba.

Sok szálvéggel járó munkák esetében célszerű menet közben eldolgozni a szálakat. Milyen munkára gondolok?
Például a színes nagyinégyzetek. Ha soronként váltod a színeket, akkor rengeteg szálvéged lesz. Soronként kettő, ez egy négysoros négyzetnél már 8, ha ez a négyzet 10*10 cm, az 1 négyzetméteren 100 négyzetet jelent, 800 szálvéggel. Plusz az összedolgozás és keretezés.
Ha azt szeretnéd, el is készüljön a munka, akkor jobb, ha menet közben dolgozod el a szálakat. Ez egy négyzet meghorgolása után 8 szál, ami még nem olyan fenyegetően nagy szám.

Itt álljunk meg egy percre.
Sokan úgy horgolnak nagyinégyzetekből takarót, hogy először elkészítik az összes négyzetet, majd elütő színnel minden négyzetet körbehorgolnak, eközben összedolgozva a négyzeteket. Az ilyen takaróknál gyakran azt olvasni, hogy az elkészült négyzetek mindegyikét blokkolják, és csak utána dolgozzák össze.

A blokkolt daraboknál azt javasolják, a blokkolás után dolgozzuk el a szálvégeket, mert a horgolás a blokkolásnál fogja elérni a végleges méretét. Pl a kendők, stólák ilyenek, pláne, ha vékony fonalból, vastag tűvel dolgozunk.

Mások úgy készítik a nagyinégyzetes takarót, hogy a most készülő négyzetet az utolsó sorban máris összehorgolják a már elkészült takarórésszel. Ekkor természetesen nem blokkolnak egy négyzetet sem.

Ebből is láthatod, annyira nem egyértelmű, mikor fogod eldolgozni a szálakat.

Ha úgy döntesz, blokkolsz, egy alkalommal csak bizonyos mennyiséget tudsz kitűzni. Mondjuk egyszerre 15 négyzetet tudsz blokkolni, akkor a blokkolás után ezt a 15 négyzetet el is dolgozhatod.

Ha úgy ítéled meg, hogy mondjuk az akrilfonalból készült négyzetet nem érdemes blokkolni, amúgy sem horgoltad lazán, akkor a négyzet elkészülte után rögtön el is dolgozhatod a szálvégeket.

Takaróknál általában a menet közbeni száleldolgozás javasolt.

Ruhadarabokat blokkolni szoktak, méghozzá még összevarrás előtt, így a szálak eldolgozása a blokkolás után történik.

Akár menet közben, akár blokkolás után dolgozod el a szálakat, horgolás közben ügyelj arra, megfelelő hosszúságú szálvéged legyen. 2-3 cm-t nagyon nehéz eldolgozni, de félméteres szálakat sem kell hagyni. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése