Menü

2022. január 10., hétfő

Minták nehézségi besorolása a horgolásban

 Amikor az ember kezdő mondjuk a horgolásban, szeretne valami "igazit" készíteni, vágyik a sikerre. Célszerű olyan dolgot kinézni, amit el is tud készíteni.

Tudom, sokan kihívásnak tekintenek mindent, amibe belekezdenek, és úgy gondolják, az a jó, ha egy nehéz mintát meghorgolnak. Van, aki ezt meg is tudja valósítani, másoknak beletörik a bicskája, és elveszti a horgolás iránti érdeklődését. Persze van olyan is, akit az első sikertelenség nem tántorít el, és nem dobja el a horgolótűt.

Azért, hogy könnyebben el tudjunk igazodni a minták között, hogy fel tudjuk mérni, meg tudjuk-e horgolni a kinézett modellt, a mintákat különböző nehézségi fokozatokba sorolják. Ez nagyon jó dolog, de azért van egy kis probléma. 

Az, hogy ki mit minősít nehéznek vagy könnyűnek, egyéni elbírálás kérdése. Ha valaki már hosszú évek óta horgol, hajlamos könnyűnek gondolni egy darab elkészítését. A modellek besorolásához van némi segítség, de valljuk be, ezt nem biztos, hogy mindenki ismeri, aki leírást készít.

Sok leírást olvasok, mindig megnézem a nehézségi fokot, leggyakrabban kezdők számára keresek valami érdekes dolgot. Ötleteket kell adnom ahhoz, mit készítsenek. :-)

Az is igaz, én is a könnyű vagy közepes nehézségű mintaleírásokat kedvelem, már csak azért is, mert azok gyorsabban elkészíthetők, mint egy nagyon bonyolult mintájú vagy fazonú dolog. Szóval sok leírást olvasok, még többet csak végigfutok, és a tetszik-nem tetszik szűrőt alkalmazom. :-)

Azt vettem észre, nem egységes, ahogy a mintákat besorolják. A yarn council besorolása így szól:

Projektek alap öltésekkel. Tartalmazhat alapvető szaporításokat és fogyasztásokat.
Projektek egyszerű mintákkal, több szín alkalmazásával és/vagy formázással.
Mintás projektek több színnel, és/vagy formázással.
Bonyolult öltések, minták, színek alkalmazása, és/vagy formák kialakítása különféle technikák és öltések egyidejű alkalmazásával.

Ez a besorolás nem kötelező érvényű, nem is mindenki tud róla azok közül, akik modelleket terveznek, leírásokat készítenek. 

A csipkemintás modellek nem tartoznak a kezdőknek ajánlott vagy easy besorolásúak közé. Annak, aki már sok csipkemintát és/vagy kendőt horgolt, ezek a minták élvezetesek. Annak, akinek az is idegen, hogy háromszöget horgol, a csipkeminta is, a mintarajz olvasása is, nem hiszem, hogy könnyűnek tűnik a munka.

Az amigurumiknál vettem észre, hogy nagyobb, több varrást igénylő figurák az easy kategóriába vannak sorolva. Én mindig azt javaslom, először kisebb, varrást nem nagyon igénylő darab készüljön, utána érdemes hozzáfogni nagyobb, bonyolultabb figurához.

Azt javaslom, ha jelzik a munka nehézségét, saját tudásszintednek megfelelő projektet keress, sőt, akkor sem történik semmi, ha a legkönnyebbnek besoroltat választod. A lényeg: kedvvel dolgozz, ne azt érezd, egy lehetetlen feladatot KELL megoldanod.  

Jó horgolást!

2022. január 3., hétfő

Horgolj babatakarót!

 Miért pont babatakarót?

Ha kezdő vagy a horgolásban, sikerélményre vágysz. Nem mintha a haladóbbak nem, de a kezdő horgolóknak különösen fontos, hogy elkészüljön az, amit terveznek. A babatakarók aránylag nagyok, ez igaz, de sokkal kisebbek, mint a felnőttek szánt takarók, és sokkal egyszerűbbek, mint egy pulóver, mellény, vagy akár egy kendő. 

Hullámos takaró mintája

Mekkora az az aránylag nagy?

Ez egy igen jó kérdés, a babatakarók jellemzője az, hogy nincs konkrét méret, amit be "kell" tartani. Ahány helyen olvasol róluk, annyiféle mérettel találkozol. Én még nem láttam két egyforma táblázatot, ha takarók méretéről volt szó.

A 70 cm * 90 cm már elég jó, nem csak a nagyon piciknek lesz jó. Ennél kisebbek is vannak, Amerikában mindenféle elnevezéssel találunk kisebb-nagyobb takaróméreteket. Ha az említettnél kisebb takaróba mersz csak belevágni, akkor készíts akkorát, amit babakocsiban lehet használni. 

Ha ezt is nagynak érzed, javaslom a szundikendőként ismert, négyzet alakú kis kendőcskét. Ez az, amihez gyakran valamilyen állatfejet is hozzáhorgolnak.

Maradjunk a babatakarónál. Horgolhatsz kisméretű takarót magadnak is, amit csak a térdedre dobsz, ha fázol tévézés, olvasás közben. Mindegy minek nevezzük, horgolj kis méretű takarót. Az is lehet, kedvet kapsz a nagyobb méretekhez. :-)

Én sem hittem volna magamról, hogy belevágok egy takaró horgolásába. Aztán volt egy új fonal, amit ki akartam próbálni, és volt egy minta, amit szintén ki akartam próbálni. A takaró csíkos volt, a színek egyre jobban mutattak együtt, kíváncsi voltam, hogy fog kinézni a következő szín, meg aztán az azutáni, így végül is lett egy takaróm. Nem is volt olyan nagy munka, mint amennyire féltem tőle. A fonal "normális vastagságú" volt, 4,5 mm-es tűvel horgoltam. Nem azért lett kész aránylag hamar, mert nagyon vastag fonallal és tűvel készült. :-)

Itt olvashatsz erről a bizonyos takaróról. https://tanulj-horgolni.blogspot.com/2014/01/hullamos-takaro.html

A fonala a Northern, ami régebben kapható volt, aztán nem, utána pedig ismét gyártani kezdték, picit más néven. https://www.fonalbolt.com/Northern-fonalak-RH

Mennyi fonalra lesz szükség?

Szintén jó kérdés. Az előbb már említett takaróhoz fél kg fonal kellett. A takaró ennél könnyebb, de itt 5 színt használtam, a mintát pedig nem hagytam félbe. 

Kisebb takaróhoz kb. 30 dkg szükséges. Az, hogy mennyi fonallal számolj, több tényezőtől függ.

  • A tervezett takaró mérete
  • Fonal vastagsága
  • Minta

Vannak lazább és sűrűbb minták, kisebb és nagyobb takarók, vékonyabb és vastagabb, meg még vastagabb fonalak.

Ha szeretnél egy kész takarót, akkor a középvastag vagy vastag fonalakat ajánlom. Amikhez legalább 4 mm-es tű kell. 

Milyen alapanyagú fonal jó?

Ez attól függ, milyen takarót szeretnél. Ha nyárra tervezed, a pamutfonal jó választás. Ha hűvösebb időre, akkor akril, vagy valamilyen keverékfonal, pl akril-gyapjú. A gyapjúról tudnod kell, nem mindenki szereti, sokakat szúr. Az is igaz, vannak olyan gyapjútartalmú fonalak, melyek egyáltalán nem szúrnak, esetleg észre sem veszed, hogy gyapjú is van benne, annyira sima a felülete, és egyáltalán nem szúrós.

Milyen minta legyen?

A mintaválasztás talán a legnehezebb, és elég sok ideig tud tartani. A bőség zavarával küzd az ember, ha elmerül a minták tengerében. Egyszerű mintát javaslok, amit meg tudsz jegyezni. Nem jó, ha állandóan a leírást vagy rajzot kell bújni.



V-minta

Néhány egyszerű minta

  • egyráhajtásos pálcák
  • félpálcák
  • rövidpálcák
  • nagyiminta
  • V minta

Ha a fonalad színátmenetes, akkor az egyszerű pálcákkal is látványos takarót tudsz készíteni.

W minta színátmenetes fonalból


A takaró készítésének lépései

  • Fonal, tű kiválasztása
  • Mintaválasztás
  • A kezdő láncszemsor elkészítése
  • A minta első sorának horgolása
  • A minta horgolása a szükséges méretig
  • A fonal elvágása, munka befejezése
  • Opcionális: a takaró körbehorgolása
Csíkos babatakaró egyszerű mintával


Vannak minták, amiket jobb körbehorgolni, és vannak olyanok, amik önmagukban is jól mutatnak. 
Körbehorgoláshoz a takaró egyik színét, egyszínű esetén akár elütő színt is használhatsz.