Menü

2020. január 24., péntek

Ekrü színű kendő - All Shawl immár sokadszor

Ha már olvastál másik posztot is az All Shawl-ról ebben a blogban, tudod, egyik kedvenc mintám. Mármint a Doris Chan által készített All Shawl. Sok más minta is található a Ravelryn ilyen néven, nekem ez a kendő a kedvencem.

Az első 10 sort észre se venni, olyan gyorsan haladunk, én a 13. sor táján kezdem számolgatni, mennyit kell még szenvedni. :-) Ja, és képzeld, ha nem lenne a kedvencem. Igen, annyira azért nem rajongok a nagyon hosszú sorokért.
Ebben a kendőben az a jó, hogy a zoknifonaltól kezdve a vastag fonalakig bármelyikből el lehet készíteni. Mérete is lehet a vállig érőtől a csuklóig érőig, és a vicc ebben az, hogy a fonalvastagság és tűméret miatt a legnagyobbat sem kell sokkal több sorral horgolni.

Ami kell hozzá, hogy bele  merj vágni, az a bátorság, vagy hit, egyfelől abban, menni fog, másfelől abban, hogy valóban horgolhatod a zoknifonalat 6 mm-es tűvel. Értelemszerűen a középvastag fonalat is a hozzá illőnél több mm-rel vastagabbal.

All shawl RH Northern fonalból

Azt is szeretem, ha valamit tanulhatok egy projekt miatt, ne túl sokat, mert én az örömhorgolást kedvelem, nem a megoldhatatlan feladatokat, szóval az első kendőnél itt is tanulhattam.

Megemlítem, nem most készült az első ilyen kendőm, szóval az újdonság és tanulás az nem 2020-ban volt, hanem 2012. nyarának elején. Akkor még egyik dolog sem volt annyira közismert, mint ma, én mindkettőt emiatt a kendő miatt tanultam meg.

Az egyik a láncszem nélküli rövidpálca kezdéskor, amiről ma már rengeteg videót találsz a Youtube-on. Ez a kezdés sokkal nagyobb rugalmasságot ad a darabnak, mint a láncszemsor.

A másik a hosszított egyráhajtásos pálca, én magamban így neveztem el, és sokáig egyáltalán nem is láttam magyar szövegekben ilyesmit. Egységes, "hivatalos" magyar elnevezése nincs, többféleképpen  említik.
Számomra a hosszított kifejezi a pálca méretét, hiszen ez tényleg egy magasabb egyráhajtásos pálca.

Manapság már nem olyan nagy kunszt ilyennel találkozni, az Alize videók nagy részében egyráhajtásos pálca helyett ilyet szoktak horgolni. Ők is másképp nevezik, de az angol fordításuk finoman szólva nem tökéletes, és a szótárak sem túl jók a kézimunkában, arról nem beszélve, meg kellene találni a szót, amit törökül mond ennél a pálcánál, akkor talán tudnánk, minek is nevezik. :-)

Ha még nem ismered, leírom, hogy készül:
Egy ráhajtás, belebökünk a szembe, áthúzzuk a fonalat, 3 hurok van a tűn. (Eddig ismert.)
Egy ráhajtás, az első hurkon áthúzzuk a fonalat, 1 ráhajtás, két hurkon áthúzzuk a fonalat, egy ráhajtás, a maradék két hurkon áthúzzuk a fonalat.

Ha még nem horgoltál ilyen pálcát, feltétlen próbáld ki!
Nem, nem olyan, mint a kétráhajtásos pálca, és igen, magasabb, mint az egyráhajtásos.
Ha nagyon ráérsz, próbahorgolással, és visszabontásával meg tudod állapítani, kevesebb fonalat használ-e, mint a kétráhajtásos pálca. Megvallom, néha eszembe jut, ki kéne próbálni, de gyorsan el szoktam hessegetni a gondolatot.

Ha már itt tartunk, még magasabb pálcákat is tudunk horgolni úgy, ha csak egy ráhajtással kezdünk. Van, ahol úgy írják le, hogy láncszemeket horgolunk a pálca horgolása közben. Tülin az Alize videókban készített már 5 lépésben lehorgolt egyráhajtásos pálcát is.
Meg kell mondani, sokkal gyorsabban lehet haladni. :-)

Lassan eljutok a szövegben is az ekrü kendőig.
Egyébként semmi extra, egy újabb fonalból próbáltam ki, jó, ez nem próba volt, hanem valaki ilyen színben kérte, és akrilból, hogy kellemesen meleg legyen. A méretét is ilyenre kérte.

A kendő oldalnézetben

A fonal Red Heart Northern. Ez a fonal nem teljesen azonos a pár éve kifuttatott Schachenmayr Northern fonallal. Elvileg igen, vagy ki tudja, annak a pótlására hozták be/vissza, de szerintem egy gondolattal vékonyabb (ugyanolyan hosszúságú a fonal, mint a régiben). Most ez tudom, hülyén hangzik, úgy tudnám leírni, hajlékonyabb. A kikészítése biztosan kicsit eltér a régitől, meg ugye máshol is gyártják. A lényeg, hamar megszerettem az új Northern fonalat is. :-)

Ha a régebbi All shawl-ról szóló posztok is érdekelnek, a poszt alatt látható All Shawl címkére
kattints.

Horgoltál már All shawl-at?



2020. január 11., szombat

Sapka tuniszi horgolással - kötött passzéval

Ha tél, akkor valahogy tuniszi horgolás. Meg persze vastag fonal. A Superlana Maxi fonal ideális kíséretezésre. Vastag, meleg, puha fonal, különböző téli holmik készítésére nagyon jó választás.


Tuniszi minta, két színnel

Ez a sapka egy átalakítás eredménye, mert először kötött volt egészen, az itt látható kétféle fonalból, szintén csíkosan, a minta kicsit hasonló ehhez.
Az egyik fonal Superlana maxi egyszínű fonal, a másik Superlana Maxi Multicolor fonal

Sapka tuniszi horgolással, kötött passzéval

A tuniszi horgolással készült mellény mintája annyira megtetszett, hogy arra gondoltam, kipróbálom a mintát az ajánlott tűmérettel. (Közben sikerült beszereznem 9 mm-es tuniszi tűt.)

Még egy mellényt nem akartam, ezért a sapka mellett döntöttem. A régit, ami persze csak fotózva volt, hordva sosem, lebontottam a passzéig, majd erre kezdtem a tuniszi mintát.

Ha a tuniszi alapöltéseket ismered, akkor látni fogod, egyáltalán nem ördöngösség a sapka elkészítése.

A kész passzé 46 szem széles volt, ez pont elég, hiszen ezelőtt is sapka volt.

Az első oda és visszafelé haladó sor a normál tuniszi horgolással történik, a mintázás a második odafele haladó sortól kezdődik.

A minta azért mutat ilyen jól, mert két soronként váltjuk a fonalat. A fonal színe teszi a mintát látványossá.
A sapka mintája

A második tuniszi mintás sorban az első szemet az egyszerű tuniszi öltéssel vesszük fel, ez az, amikor a függőleges szálba öltünk. Angol megnevezése tss. A második szembe sima kötést utánzó tuniszi öltés következik, ez azt jelenti, az előző sor szemének két függőleges szála közé öltünk, így olyan szem fog keletkezni, mintha sima szemet kötöttünk volna.  Angol elnevezése tks.
Ezt a kétféle öltést váltogatjuk a sor végéig.

A visszafele haladó soroknál először csak egy hurkot horgolunk le, mondhatjuk úgy is, ide egy láncszemet készítünk, majd mindig egy ráhajtással két hurkot horgolunk le egészen addig, amíg 1 hurok marad a tűn.

A harmadik sorban színt váltunk, majd a az első szemre tuniszi sima szemet, a következőre egyszerű tuniszi öltést készítünk, és ezt a kettőt váltogatjuk a sor végéig.

A visszafele haladó sort most, és végig a munka folyamán úgy készítjük, mint ahogy fentebb leírtam.

A második és harmadik sor mintáját ismételjük, minden sor elején váltva a két színt.

Amikor elérjük a sapka magasságát, felezzük a szemeket. Ezt úgy a legegyszerűbb megtenni, hogy nem egy szembe, hanem kettőbe öltünk az odafele haladó sorban.
A következő odafele haladó sorban ismét megfelezzük a szemeket, tehát mindig 2 szemen át szúrjuk a tűt.

A megmaradt szemeket befejezzük, egyszerű tuniszi öltésként szúrunk a szembe, de amikor a tűt áthúzzuk a szemen, a tűn levő hurkon is áthúzzuk a fonalat, hamispálcát készítünk. Én igyekeztem ezeket elég szorosra horgolni. A szálat hosszúra hagyva elvágjuk, a munkát befejezzük.

A sapka

A tetején levő szemekbe öltve a fonalat végigvarrunk, majd a szálat szorosra húzzuk. A sapka hátsó varrását összevarrjuk.



2020. január 6., hétfő

Mennyi munka, mennyi idő elkészíteni egy horgolt darabot?

Gondoltam, írok egy olyan posztot is, ami arról szól, mennyi munka van egy elkészült horgolt holmiban.
Nem tudom, szoktad-e jegyezni, mennyi időt töltesz egy sapka, sál, kendő vagy babatakaró, vagy bármi más elkészítésével.

Tik-tak, mennek a másodpercek

Ha magunknak készítünk valamit, vagy ajándékba, általában nem figyeljük az időt, legfeljebb olyan szempontból, hogy adott időre elkészüljünk.
Azt is tudjuk, sok félbehagyott projektünk van, amik bizony sosem készülnek el. A jobbik eset az, amikor a fonalból végül is mást horgolunk, de gyakran évekre ott maradnak a doboz alján.

Az, aki "megbízásra" horgol, és ide veszem azt is, amikor a családból ad valaki megbízást, készíts nekem is egy ilyen valamit. Ilyenkor már lehet, jobban elgondolkodunk azon, mennyibe is kerül ez nekünk?

Ha pedig valaki vállalkozásként horgol, akkor kötelező számolnia. Most arról nem kívánok beszélni, hogy megfizetik-e a kézimunkát, és ha igen, hol, és ha nem, akkor miért nem, itt csak arról lesz szó, hogyan számoljuk össze az adott horgolás elkészítéséhez szükséges időt.

Abban az esetben, ha pontosan tudjuk, mit, mekkorát, milyen fonalból és mintával akarunk meghorgolni, elég könnyű dolgunk van. Leülünk, és elkezdjük a munkát. Ekkor "csak" a horgolásra, mérésre, esetleges bontásra és újrahorgolásra, majd a befejező munkálatokra fordított időt kell összeszámolnunk.

Meg kell mondani, ha elkezdjük számolni, mi mennyi időt vett igénybe, nagyobb számot fogunk kapni, mint ahogy előre gondoltuk volna. Sok apró dolog van, ami idő, de látszatja nem sok van. Vegyük csak a szálak eldolgozását.

Lehet, hogy ez két szálvéget jelent, de egy nagyimintás takarónál, ahol a négyzetek soronként más.más színből készültek, már tetemes mennyiségről van szó. Persze, lehet menet közben is szálat eldolgozni, akkor még kevésbé jut eszünkbe ezzel a pár perccel is számolni. Ha 100 vagy annál több szálvégről van szó, akkor viszont már órákat töltünk ezzel a feladattal, ami valljuk be nem annyira szórakoztató, és még ha kedveljük is a száleldogozást, a 30. szálvégnél már biztosan alábbhagy a lendület.

De ha sok szálvég van, akkor sok új szálat kell munkába venni, ami nem biztos, hogy azt fogja jelenteni, két szálvéget összekötök. Egy biztos, új szál esetén is megakad a munka folyamata.

Ha mintából dolgozunk, a mintát időnként újra el kell olvasni, akár azért, mert már tovább haladtunk, akár azért, mert ellenőrizni akarjuk, jól csináltuk-e, de az is előfordul, hogy a meghorgolt rész nem hasonlít a képen láthatóra, ezért újra el kell olvasni, össze kell hasonlítani a leírást azzal, amit horgoltunk. Ez az az idő, aminek eredménye a végén nem látható. Mondhatod, dehogynem, mert ha elrontottam, akkor bontottam, javítottam. Ez igaz, csak a végén azt nem látni a kész darabon, hogy itt vagy ott néhány szemet, esetleg sort újra kellett horgolni. És legyünk őszinték, a "megrendelőt" ez nem is érdekli.

Hozzá szoktad adni a blokkolásra fordított időt, ha mondjuk egy kendőt horgolsz?

Azt hiszem, ennyiből is látható, nem csak annyi idő elkészíteni valamit, ameddig a horgolótű a kezünkben van, és horgolunk.

Mi van akkor, ha egy fényképet kapunk, ilyet szeretnék, vagy úgy "ilyesmire gondoltam".
Ekkor jön a keresés. A minta keresése, jobb esetben a fényképről való lenézése.
Lehet, a mintán látszik, semmi gond, meg tudjuk horgolni, de nem lehet csak úgy nekiesni, mert ugye a méret, a fonal, a minta.

Ekkor jön a próbahorgolás a mintával a tervezett fonalból, esetleg a minta leírása, lerajzolása is.
A próbahorgolás után számolgatni kezdünk, ha ez a minta ennyi cm széles és magas, akkor nekünk hány szemre kell kezdenünk. Ez már leírva sem túl egyszerű, mert valljuk be, vannak is ismeretlenek is, amik nehezítik a számolást. Mire gondolok?

A próbahorgolás jó dolog, és hidd el, érdemes a kész darabot kimosni, ha kell blokkolni is, hogy megtudjuk, mosás, blokkolás után mekkora lesz. Ebből pontosabban ki tudjuk számolni, hány szemre kell kezdenünk.

A minták nem egyformán viselkednek. Sok olyan minta van, ami összehúzza az anyagot. Amikor elkezded, megvan a szélesség, de ahogy haladsz, kisebb lesz.
Ha már ismered a mintát, akkor könnyebb dolgod van, mert tudod, ez a minta össze szokott ugrani, vagy ellenkezőleg, ez egy olyan minta, ami szélesedik, és tudod, hogy nagyon laza láncszemsort kell hozzá készíteni.

Most nem is beszéltem arról, hogy mennyi idő fonalat keresni, mintát keresni. :-)

Szoktad figyelni, jegyezni, mennyi idő elkészíteni egy darabot?