Menü

2019. március 25., hétfő

Melyik fonal a legjobb?

Kezdő horgolóktól többször hallottam már a kérdést: melyik fonal a legjobb? Te tudnál erre a kérdésre válaszolni? Én nem tudtam.

Melyik fonal a legjobb? Attól függ. Igen. Tudom, a kezdő horgolókat ez nem segíti ki, de tényleg nincs olyan, hogy legjobb fonal. Ki mit szeret, és mit szeretne horgolni. Ettől függ, kinek melyik lesz a legjobb fonal.

Fonalat ma már lassan csak levegőből nem készítenek, elképesztően széles azon anyagok köre, amiből már készül fonal.
A hagyományos anyagokból egy kis felsorolás, a teljesség igénye nélkül:

  • pamut
  • gyapjú
  • selyem
  • len
  • kender
  • bambusz
  • akril
  • poliészter
  • poliamid


A fonalak gyakran nem 100%-ban azonos anyagból készülnek, ezért a fentiek, és a többi felhasználható anyag bármilyen arányú keverékéről szó lehet, sőt egy fonal sokszor 3-4 vagy 5 féle anyag társításából jön létre. Ezek a kevert szálas fonalak.

A kikészítés sem mindegy, mert ugye van szúrós gyapjú és van nem szúrós. Igen, vannak olyan fonalak, amelyek egyáltalán nem szúrnak, sőt, el is csodálkozol, hogy ez valóban gyapjú?

A modern ipar képes arra, hogy olyan akrilfonalat készítsen, ami megtévesztésig olyan, mintha pamut lenne, és hosszasan lehetne folytatni.

Az, hogy ki melyik alapanyagot kedveli jobban, egyéni ízlés kérdése. Az, hogy melyiket használja gyakran, az egyrészt ízlés kérdése, másrészt a felhasználhatóság, és az ár függvénye is.
Hiába imádnánk egy csodás selyemfonalat, ha az ára az egeket verdesi, és ha valami csoda folytán ölünkbe pottyanna, akkor meg a tisztítás kérdésénél állnánk meg erősen gondolkodva, akkor ezt most hogyan is?

Az sem mindegy, mit fogunk készíteni az adott fonalból. Mindenféle dolog meghorgolható, lassan már arra is kell figyelni, ha egy tálon süteményt látunk, vagy egy tölcsér fagyit nyújtanak felénk, mert lehet, az is horgolva van. :-)

Mit akarunk készíteni? A legjobb fonal kiválasztásánál ez is fontos kérdés. Mihez legjobb? Másfajta fonal kell egy boleróhoz, egy poncsóhoz, egy zoknihoz vagy egy amigurumihoz.

Egy szép, drága fonalból nem akarsz szőnyeget horgolni, és a nagyon vastag fonalból sem akarsz csipketerítőt varázsolni. Nagyjából minden fonaltípusnak megvan a maga felhasználási területe. Ez persze nem jelenti azt, hogy nincsenek kivételek. Egyre jobb, ugye?

Próbáljunk kicsit rendet tenni.

Akrilfonal


Konyhanyelven a műszálas fonalakat egyszerűen akrilnak szoktuk nevezni. Poliészter, poliakril, poliamid, modal, dralon, lyocell mind valamilyen műszál. A modern műszálak nagyon hasonlítanak a természetes anyagokra.

Az akrilfonalak azok, amiket nagyon sok helyen használhatunk. Sokféle van, sokféle vastagságban, és van olyan, ami nem is tűnik akrilnak. Az akrilt sokféleképpen tudják kikészíteni, van olyan, ami kicsit szöszösebbnek tűnik, és van olyan, ami teljesen sima felületű, selymes. Hasonlíthat a pamutra, gyapjúra. Lehet, hogy sok apró szál van lazán összesodorva, lehet, hogy egy szorosabban csavart többágú fonalat látsz.
Fontos tulajdonságuk a tartósság, ezen kívül szín és formatartók. A vasalót a legtöbb akril nem kedveli.

Az akril jó ruhaneműkre, lakberendezési tárgyakhoz, kiegészítőkhöz, szinte mindenre. Vastagságát tekintve is az egészen vékonytól a nagyon vastagig minden fonalvastagságot megtalálsz.

Gyapjúfonal


A gyapjú természetes anyag, meleg, kellemes, finom. Finom csak akkor, ha

  1. nem vagy érzékeny rá, 
  2. ha úgy van kikészítve. 
Sokszor a gyapjú szúrós, kellemetlen érzést okoz azoknak, akik érzékenyek rá. Ez a szúrósság érzése a kicsit csiklandoztól, a megőrülök, úgy viszketek tőle érzésen át, egészen a valódi kiütésekig terjedhet. Van, aki a gyapjú elemi szálaira allergiás.

Ezzel együtt, ha bírod a gyapjút, akkor egy nagyon kellemes anyaggal találkozol, ami a legtöbb esetben valamilyen más anyaggal van keverve.

A 100% gyapjú fonalnál nagyon fontos, mennyire tűri a mosást.
Van, amit lehet mosógépben is mosni, de ez nem általános.

A másik véglet az, amelyik a mosógépben remekül filcesedik. Ha nem úgy tervezted, hogy a kardigánodat az első mosás után a család valamelyik 1 éves gyermeke hordja tovább, akkor még a munka elkezdése előtt bizonyosodj meg arról, mosható-e.

Ha sikerült jól filcesedő fonalat venned, akkor készíts olyan dolgot belőle, ami sikerélménnel kecsegtet. Például táska, filcmamusz. Azt tudnod kell, hogy a filcesedés (nemezelődés) hatására az elkészült darab kb. harmadával kisebb lesz, mint eredetileg. Mintákkal nem is érdemes foglalkozni, úgyse fog látszani, de így legalább hamarabb elkészülsz a horgolással vagy kötéssel. :-)

Mit készíthetsz gyapjúfonalból?
Ruhaneműk, kiegészítők, takarók, szőnyeg. Mindegyikhez találsz megfelelő fonalat.

A kevert szálas gyapjú is alkalmas ruhaneműkre, kiegészítőkre, persze figyelni kell, hogy milyen vastagságú, szöszös-e, stb, és ez a tervezett darabhoz passzol-e. Az sem mindegy, mennyi a gyapjú a fonalban, és esetleg akrilon kívül még másfajta anyag is van benne. Esetleg a gyapjút pamuttal vagy selyemmel keverték. Bármi lehet! Elegáns a fonal, vagy éppen rusztikus hatású?
Sok kérdés, ugye?

A kevert szálas fonalak általában jól kezelhetők, az összetevők előnyös tulajdonságait ötvözik. A kisebb gyapjútartalom miatt kevésbé vagy egyáltalán nem szúrnak, formatartás, moshatóság előnyösen változik.

Pamutfonal


A pamutfonalak terén is nagy változatosságot látunk.
A 100% pamut fonalak is nagyon különbözőek lehetnek. Nem mindegy, hogyan készítették ki az alapanyagot.
A pamutfonalak egy része mercerezett. Ez egy fonalkakikészítési eljárás, melynek során a fonal kicsit keményebb, fényes, és nagyon erős lesz. Sokan nem szeretik a mercerezett fonalat, keménynek találják. Az én véleményem az, hogy igazán szép fonalak ezek.

Aránylag sokféle fonalat látok, így feltűnt az, hogy a mercerezett fonalak nem szöszösek, szépen sodrottak, fényesek. Igaz, hogy keményebb, mint a nem mercerezett, de egyrészt ez a keménység mosás után már sokkal kevésbé érezhető, másrészt a fonal nem szöszös, hanem teljesen sima, és ahogy többször írtam már, szép fénye van.
A nem mercerezett közepes vastagságú pamutoknál elég elterjedt kategória a "konyhai" pamut. Ezekből készítik az edényfogót, alátétet, mosogatóruhát. Ezekből én nem készítenék nyári felsőt, mert vastagabb is, mint ami még kellemes, másrészt fénytelen, matt felületű a végeredmény.

Bambusz


A bambuszfonal nagyon jó megnevezés, aztán az apró betűben olvasod, bambuszból kivont viszkóz. Igen, viszkóz a bambuszfonal, de a viszkóz is természetes anyagnak számít.
A bambuszfonalak általában szép fényesek, csúszósak, pláne ha vékonyak. Ha kicsi vastagabb (közepes vastagság), akkor már nem csúszósak. Kevés a 100% bambusz fonal, gyakran keverik pamuttal, vagy valamilyen műszállal, esetleg gyapjúval.
Szép dolgokat lehet készíteni a vékony bambuszfonalakból, sok munka lesz vele, az biztos. Kíméletes bánásmódot igényel a mosásnál is. A vékony bambuszfonalak egy része selymes felületű, szinte olyan, mintha selyem lenne. Tapintása hűvös, ezért nyáron nagyon kellemes viselet.

Len


A len vagy lennel kevert fonalak az utóbbi években kezdenek divatba jönni. Azt tudnod kell, hogy a len is szúrós. Ki lehet készíteni úgy, hogy ne szúrjon, ezért is keverik sokszor pamuttal, műszállal. A len általában összemegy mosáskor, amin a vasalás segít. Más kérdés, hogy a kézzel kötött vagy horgolt ruhadarabot lehet-e, mered-e vasalni. A lenből készült fonalak kinézete nagyon különböző lehet. Vannak normál fonalnak kinézők, de készítenek szalagfonalat is belőle. Öltözködésben most kezdenek tért hódítani a len alapú fonalak, de táskát, lakásdíszítő tárgyakat eddig is készítettek lenből.

Selyem


Hát igen, a selyem. Azért egy szép selyemfonal megdobogtatja az ember szívét, csak aztán esetleg rájön, mint én, jó-jó, de mit is kezdenék vele, hogyan tisztítanám, és hogy nézne ki utána.
A tiszta selyem fonal igencsak luxusfonal. Sokszor keverik a selymet más alapanyagokkal, pamuttal, viszkózzal, gyapjúval, akrillal. Gyakorlati tapasztalatom nincs selyemfonallal, én a csodálatukig jutottam el. :-)

Kender


A kenderből készült fonalakat dísztárgyak készítésére használjuk, nem igazán való ruházathoz. Sokszor vastag szálról van szó, ami szúrós is lehet. Lakásdíszekre nagyon jó, virágtartónak makramézva tökéletes.


A fonalak szalagján mindig megtalálod, milyen anyagból készült.

2019. március 17., vasárnap

Apró kosárka - nem csak húsvétra

Húsvétra jó ötlet kosárkát horgolni, amibe a locsolkodás során gyűjteni lehet a tojásokat, illetve amiben átadjuk/elrejtjük az ajándékot.

Horgolt kis kosár tojásgyűjtéshez, ajándékba
Kis kosár húsvétra

Később mutatom a nagyobb kosarat is, de előbb ezt az apróságot. Sőt, rögtön több példányban is láthatod, többféle fonalból.

Kosárkák különböző fonalakból horgolva, húsvétra.
Variációk apró kosárkára


A kosárka elkészítése nem nagy feladat, gyorsan elkészülhetsz vele. Mekkora? Néhány kisméretű csokitojás, vagy egy nagyobb fér bele. Kicsi nyuszi vagy más csokifigura számára is jó.

Nem csak a húsvéti ajándék, locsolóajándék számára jó, használhatod dekorációként is.

Miből készüljön?
Pamutfonal, akrilfonal egyaránt jó hozzá. Én középvastag fonalból horgoltam, 4, illetve 5 mm-es tűvel.
Ha kisebb tűvel horgolod, szorosabb lesz a horgolás, lesz kis tartása a kosárkádnak.

Hogyan készül?


Használt öltések:
láncszem
félpálca
egyráhajtásos pálca
hamispálca

A köröket 2 láncszem magasítással kezdjük, amit nem számítunk pálcának, ezért a kör végén az első pálcába öltjük a kört lezáró hamispálcát.

Kosár


Varázsgyűrűbe 12 egyráhajtásos pálcát horgolunk.
2. kör: 2 láncszem magasítás, minden pálcára 2 egyráhajtásos pálca.
3.-5. kör: 2 láncszem magasítás, minden pálcára 1 egyráhajtásos pálca.

Kosár füle


Az 5. kör végén nem fejezzük be a munkát, hanem elkészítjük a kosár fülét.
20-25 láncszem, a tűtől számított 3. láncszembe egy félpálca, majd minden szembe egy félpálca.

Amikor visszaértünk a kosárhoz, a fület egy hamispálcával rögzítjük, amit a kosár következő pálcájába öltünk.

Befejezzük a munkát, szálakat eldolgozzuk, majd a kosár szabadon álló fülét a kosár másik oldalához varrjuk. A kosár füléhez tetszésed szerinti díszítést tehetsz.
A képeken látsz gombot, masnit. Ezen kívül tehetsz rá virágot, vagy egyszerűen egy keskeny szalagot, amit masnira kötsz. De hagyhatod díszítés nélkül is.

Arra azért figyelj, hogy ha a fonalad és/vagy a tűd vékonyabb, a kosárka kisebb lesz.

Jó horgolást!

2019. március 7., csütörtök

A félpálca titkai

A félpálca egy nagyon huncut pálca, mert sok arca van.

Először is tisztázzuk, mi a félpálca.
Félpálca az a pálca, amit a következőképpen horgolunk:
Egy ráhajtás, belebökünk a szembe, áthúzzuk a fonalat, 3 hurok van a tűn. Egy ráhajtás és mindhárom hurkon áthúzzuk a fonalat.

Ez az a pálca, ami magasságában a rövidpálca és az egyráhajtásos pálca között van.

Nagyon jól használható pálca, éppen az előbb elmondott tulajdonsága miatt. Mondjuk ki, ezzel már lehet haladni is.

Általában úgy horgolunk, hogy az előző sor pálcájának felső részébe szúrunk, úgy, hogy a teljes szemen átszúrunk, vagyis a tű felett két csíkot látunk.

Félpálcák horgolásának lehetőségei
A félpálca részei

A pálca többi részébe is szúrhatunk, és attól függően, hova szúrunk, más és más lesz a horgolásmintánk.

A legegyszerűbb eset, amikor nem szúrunk át a teljes pálcán, hanem csak az első vagy csak a hátsó szálba öltünk.

Angolul ezeket nevezik front loop-nak és back loop-nak.
Röviden flo vagy blo a művelet angolul.

  • flo= front loop only
  • blo= back loop only


Ha alaposabban megnézzük a félpálcát, látjuk, van egy harmadik szál is. A pálca hátsó felén látjuk, és amikor oda-vissza haladó sorokban horgolunk, szépen mutatja is, hova kell öltenünk.
Ha a pálcát hátulról nézzük két vízszintes vonalat látunk. Normál esetben a két volna közé öltünk,hiszen így öltjük át a teljes szemet.

Ennek a harmadik szálnak adhatunk fontosabb szerepet is annál, mint hogy mutassa az utat az öltéshez.
Ebbe a szálba is ölthetünk, máris egészen más lesz a horgolásunk.

Ha oda-vissza haladó sorokkal dolgozunk, nem túl gyors a művelet. Ekkor ez a bizonyos harmadik szál a munka színén van, és ebbe alulról felfelé öltünk. Csak ebbe az egy szálba. Vigyázni kell, hogy ne húzzuk ki a szálat. Érdemes először csak gyakorolni ezt az öltést, mert ha izomból dolgozunk, akkor csúnya lesz a végeredmény. Csak finoman.

Amikor körben horgolunk, a munka fonákján látjuk a harmadik szálat. Ekkor fentről lefele öltünk a pálcába.
Horgolt tároló két színből, harmadik szálba öltött félpálcákkal
Félpálcák körben horgolva, harmadik szálba öltve
Ekkor a fent látható mintázatot kapjuk. Olyan, mintha kötöttünk volna, csak az irány furcsa.





2019. március 6., szerda

Tárolók fonalból

Népszerűek a különféle horgolt tárolók. Többnyire pólófonalból látunk ilyeneket, de nem csak az a fonaltípus alkalmas tárolók készítésére.

Vastagabb, merevebb fonalakból is tudunk horgolni olyan tárolót, aminek van tartása.
A super soft vagy hasonló jelzőkkel ellátott fonalakból ne akarj tárolót horgolni. Egyfelől elvárnánk, hogy a fonal puha legyen, másfelől meg számon kérnénk rajta azt, hogy nincs elég tartása?

Dupla szállal horgolt tároló, harmadik szálba öltött félpálcákkal
Tároló Burcum és Bravo Mezzo fonalból, 2 szállal

Ha kötőfonalból akarsz tárolót horgolni, válassz középvastag fonalat, a vastagabb fajtákból, aminek a vastagsága worsted, 4-es vastagsági kategóriájú. 
A másik fontos dolog, hogy dolgozz dupla szállal.
A harmadik, ami a sikerhez kell, az a fonalhoz illőnél sokkal vékonyabb horgolótű. Amilyen vékonnyal csak horgolni tudod, olyan vékony tűvel horgold a dupla szálat. 

Az itt megmutatott tárolók közül az egyik szürke és kék Burcum és Bravo Mezzo fonalból készült, a dupla szálat 5 mm-es tűvel horgoltam. Nem volt könnyű. :-)

Arany színű cotton Jersey fonalból horgolt félpálcás tároló
Cotton jersey fonalból horgolt tároló

A sárga színű home dekorra alkalmas fonalból, Cotton Jerseyből készült. Itt is próbálkoztam a vékonyabb tűkkel, de a 7 mm volt az, ahol azt mondtam, rendben. 

Attól is függ, hogy milyen vastag tű lesz számodra megfelelő, hogy mennyire horgolsz szorosan. 
A minta félpálca és félpálca harmadik szálba öltve. Ezeket az öltéseket én elég szorosan tudom horgolni, hogy figyelnem kellett arra, ne húzzam túlságosan össze a munkát.

A tárolók készítése


Magic ringbe  8 félpálcával kezdjük a munkát. (8)

A második körben minden pálcára 2 pálca kerül. (16)
A harmadik körben második pálcára szaporítunk. (24)
A negyedik körben minden harmadik pálcára szaporítunk. (32)
Az ötödik körben minden negyedik pálcára szaporítunk. (40)
A hatodik körben minden ötödik pálcára szaporítunk. (48)
(az én tárolóm ekkora, de ha nagyobbat szeretnél, akkor a hetedik körben minden hatodik, a nyolcadik körben minden hetedik pálcára szaporítasz.)

A hetedik körben már nem szaporítok, itt viszont kialakítom az alja szegélyét. A körben minden pálcára egy pálcát horgolok, de úgy, hogy a félpálca hátsó szálába öltök csak. Ekkor alakul ki a színén a kis csík.
Félpálca horgolásakor lehetősége arra, hova öltsünk
Félpálca harmadik szála (third loop)

A nyolcadik körtől kezdve a félpálca harmadik szálába öltök. A harmadik szálat a munka fonák oldalán találod. Minden pálcára egy pálca kerül.

Kettő-négy sor a tároló magassága. Ahogy tetszik, vagy ahogy a fonalad mennyisége engedi.

Az utolsó sorban a felső szegélyt alakítjuk ki. Ebben a sorban hamispálcával dolgozunk, ezt is a félpálca harmadik szálába öltjük. Ez a sor azért kell, hogy az utolsó félpálcás sorunk is szépen belesimuljon a többi közé.