Menü

2019. január 12., szombat

Tanácsok kendők horgolásához

Kendők horgolása

Sokan horgolnak kendőt, mert ugye kendőt horgolni jó. Hordanak a nők kendőt, legfeljebb nem veszed észre. :-)
A kendőkkel kapcsolatban kezdő horgolók szokták mondani, na de senki sem hord kendőt. Persze, a fején nem, és a vállán sem úgy, ahogy régi képek alapján elképzeled. A kendő nem egyenlő a fekete berliner kendővel.
All shawl zoknifonalból

Milyen mintával?


Színes, csipkés, habos egy mai horgolt kendő, gyakran nyakban, sálként hordva. Ezt a könnyedséget a mintával és a nagyobb horgolótűvel érjük el. Nem minden mintát lehet a fonalhoz valónál sokkal nagyobb méretű tűvel horgolni. Például a nagyimintát nem tudom elképzelni 3 számmal nagyobb tűvel. Hatalmas lyukak lesznek benne, és elveszti karakterét. Szerintem. Ugye ez egyéni ízlés kérdése.
Néhány soros próbahorgolást javaslok egy új mintánál, hogy meglásd, milyen is a minta, lehet-e nagyobb tűvel horgolni.
Egyszerű minta kendőhöz

A horgolt kendő szerintem akkor szép, ha könnyed, nem túl vastag, mintája légies, de minimum nem tömör.

A csipkeminták, és egyéb szellős minták sokszor szinte kendőért kiáltanak.

Csipkeminta - Tavaszi szellő

A divat is befolyásolja, éppen milyen mintás kendőket horgolunk. Az utóbbi időben azt veszem észre, a tortafonalakból (talán pont azért, hogy egy kendő horgolása közben elfogyjon az 1000 méter fonal), sűrűbb mintákat terveznek, illetve a legtöbb kendő több mintablokkból áll. Általában van egy szellősebb és egy vagy több sűrűbb mintarész, és ezeket valahányszor megismétlik a kendőben. Divat a rojt, a bojt is.
Bojtok a kendő három sarkán

Pár éve nem ilyen mintákat láttunk, hanem a hagyományos csipkemintákat.
Persze az állandóan divatos és könnyen elkészíthető nagyimintán kívül. :-)

Egy fontos dolog. Bármilyen hihetetlennek is tűnhet, a laza, szellős csipkeminta, még vékony fonalból is meleg kendőt eredményez. Persze nem csak kendőre igaz ez. Van egy olyan felsőm/mellényem, vagy nem is tudom, minek nevezzem, ami csupa lyuk, és bizony meleg. A téli fonalból horgolt is, és sajnos a nyári fonalból horgolt is.

Milyen fonalból?


Majdnem minden fonalból lehet kendőt horgolni, legfeljebb nem lesz annyira könnyed, légies.
Láttam már kifejezetten vastag fonalból is háromszög alakú kendőt.
Nekem a vékonyabb fonalakból horgolt kendők tetszenek jobban, de ez egyéni ízlés dolga. Vékonyabb fonalon a fine (2) vastagságtól a medium/aran (4) vastagságig terjedőket értem.

Kendőhöz bátran válassz hosszan színátmenetes fonalat. Nagyon szépen kiadja a csíkokat.

Többféle színátmenetes fonal együtt

Bátran párosíts különféle fonalakat. Arra vigyázz, a kezelésük hasonló legyen. 100% gyapjú esetén mindig gondold végig, mivel társítod.

Színes, csíkos kendőt akkor is tudsz alkotni, ha a fonal nem színátmenetes. Kicsit macerásabb a dolog, de remek alkalom maradék fonalak felhasználására is. Összeválogatod a színben harmonizáló, vagy éppen nagyon eltérő, használni kívánt fonalakat, kipróbálod  a színeket több sorrendben is, majd amelyik a legjobban tetszik, azt a sorrendet meghorgolod. Ilyenkor a sorok végén váltasz színt.

Mekkora tűvel?


A kendőket nagyobb tűvel szoktuk horgolni, mint ami a fonalhoz ajánlott méret. Akkor persze, ha a minta ezt megengedi. Ahogy fentebb írtam, a mostanában látott kendőminták ezt nem mindig engedik meg. Azért nem, mert nem csipkeminta, hanem egyszerűbb öltésekből levő csíkok, esetleg bogyók, vagy egyéb plasztikus öltések alkotják. A bogyó, buborék, popcorn akkor szép, ha a fonalhoz illő méretű horgolótűvel készül.

A csipkemintát bátran horgold zoknifonalból 6 mm-es tűvel.
 
Tapasztalatom az is, hogy a fonalgyárak oldalain levő mintáknál a kendőket nem horgolják nagyobb tűvel. Egyes mintákat minden gyártott fonalukból elkészítenek. (Ez nem minden gyárra érvényes.)
Az biztos, minden fonalból el tudják készíteni a nagyimintás kendőt. Ezt azért gondold meg, mert fél kilogrammos, eleve 5-6 mm-es tűhöz való fonalból a kendőt csak úgy lehet hordani, ahogy ezeken a képeken általában mutatják, pulóveren, nyakban, esetleg vállkendőként. Sálként próbálják mutatni, de nézd majd meg, a hátul keresztezett kendő kb. 10 centiméterre dudorodik a nyakban, erre te nem veszel fel se kabátot, se kardigánt. Kabát gallérján kívül téve szintén akkora kötés lesz a nyakadon, amitől mozogni nem tudsz. Mielőtt nekifognál egy vastag fonalból készült kendőnek, ezt is gondold át.


2019. január 5., szombat

Mekkora és milyen horgolótűt használjak?

Horgolótű 

Mekkora kell ehhez a fonalhoz?

Örök kérdés, mekkora tűvel dolgozzak. Tapasztalatom az, kezdő horgolók szorosan dolgoznak, eleinte azt gondolják, minden szemet szépen meg kel húzni, hogy jó szoros legyen. Emiatt a munka is lassabb, és a következő sorban ott a probléma, nem tudok beleszúrni a szembe. Megoldás a nagyobb méretű horgolótű, és persze az, hogy megpróbál arra figyelni, hogy nem kell utólag megszorítani a szemeket.

Nem biztos, hogy az előbbi ok miatt merül fel a kérdés, úgy általában is kérdés a tű mérete.

Ha a fonal címkéje megvan, azon nézd meg, mekkora az ajánlott tűméret. Ajánlott! Nem törvény, nem szentírás, ajánlás. Ezért először az ajánlott mérettel készíts próbahorgolást, és nézd meg a végeredményt.
Ha több méretet is ajánlanak, mindegyikkel, és hasonlítsd össze. A próbahorgolást azzal a mintával készítsd, amivel majd dolgozni akarsz.

Nem mindegy, mit horgolsz!


Ezzel együtt az is kérdés, mi a készülő projekt. Pulóverfélénél mindenképpen ajánlom az ajánlott tűméretek kipróbálását, megfontolását, hiszen nem akarod, hogy a pulcsidból miniruha legyen.

Sálféléknél nem kell az ajánlott tűmérethez ragaszkodni. Próbáld ki a vastagabb tűket is.

Csipkemintát mindig nagyobb tűvel horgolunk (kötünk), mint amit a fonalhoz ajánlanak.
Akkor lesz egy horgolt darabnak esése, ha lazán van horgolva. Nyilván olyan ruhadarabnál, ahol nem akarjuk, hogy laza legyen, hogy nyúlni tudjon, ott nem használunk nagyobb tűt, de a kendők például kifejezetten a nagyobb méretű tűkért kiáltanak.

Azt se feledd, ha lazán horgolsz, kevesebb fonalat használsz. A kész darab könnyebb lesz. Persze, itt a fonalnak is nagy szerepe van, vannak könnyebb és nehezebb fonalak. Most arra gondolok, hogy van olyan fonal, amiből például 100 gramm 100 méter, míg egy másik 100 grammos gombolyagban 500 méter fonal van. Nagyon nem mindegy!
A pontos tűméretet senki nem tudja megmondani, ezt ki kell tapasztalnod.

Melyiket szeressem?

A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, nem mindegy, melyik horgolótűvel dolgozik az ember. Nem csak a mérete számít, hanem a kiképzése, anyaga is. Már látod, miért lesz neked is több tűd egy méretből. :-)
Mostanában kétszer is tapasztaltam, mekkora eltérés van két kész dolog között. Mindkét esetben ugyanazt a mintát, ugyanabból a fonalból, azonos horgolótűmérettel horgoltam, az eltérés a konkrét tűben volt.
Én is elcsodálkoztam, mennyivel nagyobb lett a kis csillag, amikor a másik 2 mm-es tűvel horgoltam.
A másik eset kötőfonallal és 5 mm-es tűvel volt, ott is az egyik lazább, a másik szorosabb lett.
Nincs más hátra, végig kell próbálni az összes tűt, azonos méretből, esetleg a 0,5 mm-rel kisebbet vagy nagyobbat is, hogy megtaláljam az ideális horgolótűt.

A fonalak különbözőek, a tűk anyaga is, és van olyan eset, amikor az egyik anyagból készült tűvel kényelmetlenebb dolgozni, mint a másikkal. De járhatunk így a különböző nyelekkel is, lehet, az egyik fonalnál kényelmes, egy másiknál nem.

Van olyan fonal, ami kicsit tapadósabb, és van olyan, ami selymes, csúszós. Ha van több, azonos méretű horgolótűd, és az elsőnek kiválasztottal valahogy nem érzed elég jónak a munkát, próbálj ki más anyagból készült tűt is!

Összefoglalva: a fonalakon megtaláljuk az ajánlott horgolótű-méretet, ezt azonban ajánlásként kezeljük. Nem mindegy mit horgolunk, milyen hatást akarunk elérni. Ha többfajta horgolótűd is van, érdemes kipróbálni melyik az, amelyikkel számodra az adott fonalból  a legkellemesebb a horgolás.

2019. január 2., szerda

Mintaleírásból horgolok - néha mégsem sikerül jót alkotni

Mintaleírás

Sokszor dolgozunk minta, leírás alapján. Sajnos, nem mindig sikerül az adott darab úgy, ahogyan elképzeltük. Még ha csak az elképzeléshez képest lenne rossz, de gyakran a leírásnál közölt képpel sem lesz köszönőviszonyban sem az általunk elkészített holmi.

Nem biztos, hogy a minta jó! Ezt fontos tudnod.

Amikor horgolsz valamit leírás alapján, előfordul, hogy nem úgy néz ki a dolog, mint a képen látható.
Először persze az ember azt feltételezi, hogy valahol elrontotta. Ha úgy tűnik, mindent úgy csináltál, mint ahogy le van írva, akkor jusson eszedbe az is, hogy egyáltalán nem biztos, hogy az adott leírás jó. Lehet csak elütés, de lehet hogy kimaradt egy sor, vagy csak egyszerűen nem írta le jól a mintát a készítője. Fordítás esetén az is elképzelhető, rosszul lett lefordítva.
A lényeg, nem biztos, hogy te hibáztál!

Méretbeli eltérések


Gyakori, hogy nem sikerül kihozni a gyártó termékleírásában szereplő, vagy a készítendő darab leírásában olvasható méretpróbát. Több vagy kevesebb, próbálkozol többféle tűvel, többféle mérettel, de gyakran ekkor sem jön ki a várt pálcaszám.

Ezzel ne foglalkozz. Nézd azt, jól nézzen ki, a célnak megfelelő tömörsége legyen, legyen kedvedre való. Sajnos ezzel az is jár, hogy át kell számolnod a mintában levő pálcák/mintaegységek számát.
Ez a méretre készülő ruhadaraboknál fontos, felső, ruha, szoknya, stb.

Sapkánál elég jól tudod szabályozni a méretet horgolás közben, a sálnak meg szerintem mindegy, hogy 2 cm-rel szélesebb lesz-e, vagy 1 cm-rel keskenyebb, mint amilyet a leírásban olvastál.

Megmondom őszintén, az a véleményem, hogy ezek a leírások úgy születnek, hogy valaki kitalál egy modellt, elkészíti, és vagy közben, vagy utólag leírja mi merre hány méter, akarom mondani pálca.  Zárójelben megjegyzem, sokszor a több méretben készült leírásból kiderül, hogy a legkisebb méretet készítették csak el, a többihez kimatekozták a pálcák számát, illetve az, hogy csak egyik vagy másik méret lett tesztelve.

Sőt, továbbmegyek, egy sálnál ember nincs, aki a képről megmondja, az 18 vagy 19 cm széles.
A poháralátétnél sem életbevágó az, hogy 9,5 vagy 10 cm az átmérője.
Akkor van nagy jelentősége a pontos méretpróbának, amikor kevésbé vagy egyáltalán nem rugalmas a fonal, esetleg a minta nem enged.

De nem akarlak lebeszélni a méretpróba fontosságáról, félre ne érts. Csak azt mondom, nézd meg, mikor érdemes ezzel foglalkozni. Ha kell, akkor jön a számolás.

Felírod a leírásban mi jött ki, majd azt, nálad mennyi az eredmény. 10 cm-en kell mérni a méretpróbához a pálcák vagy mintaegységek számát.

Számolás


Ha az eredeti szerint 14 pálca=10 cm, és nálad 16 pálca=10 cm, akkor a következők szerint gondolkodj:
Nekem kell 50 cm szélesség, 16 pálca=10 cm, akkor 50 cm-hez 5*16=80 pálcát kell horgolni.
Most már csak azt kell bekalkulálni, hogy a mintát mennyivel kell osztani, és mennyi a plusz szemek száma kezdéskor.
Van olyan minta, hol kettővel, de van olyan is, ahol tizenkettővel osztható szemszámra van szükség, és plusz a leírásban szereplő szemszámra.

Az egy külön kérdés, hogy eggyel több vagy kevesebb mintaegységet készíts. Nyilván a kettőnél oszthatónál nem probléma, de ha hattal, nyolccal, vagy még többel kell oszthatónak lenni, akkor már 5-10 cm is lehet a különbség.

A sorok számának eltérése kevésbé problémás, több sort kell horgolni, ha neked kisebb a meghorgolt darabod; kevesebbet, ha hosszabb, mint a leírásban közölt méret.
Ha a minta több soros, nem hagyhatod abba a minta felénél a horgolást, mert az nem mutat túl jól.

A számolásra gyakran szükséged lesz, mert sok modell olyan fonalból készült, amit nálunk nem lehet kapni. Igen, tudom, bárhonnan lehet fonalat rendelni, de egy ismeretlen fonalat látatlanba megrendelni kockázatos, és még a szállítási költségről, harmadik országból való származásnál meg a vámról és áfáról nem is beszéltünk.

Az is gyakran előfordul, maga a modell megtetszik, de egy már meglevő fonalból képzeljük el, aminek vastagsága, összetétele nem biztos, hogy megegyezik az eredetivel.

Összefoglalva:
Az, hogy nem sikerül, vagy nem olyanra sikerül a leírás alapján horgolt darab, mint elvártuk volna, lehet, hogy a te hibád, de lehet, hogy nem. Ha jól követted a mintát, és mégsem sikerült, lehet, a mintában volt a hiba.
Az eredeti fonaltól eltérő fonal esetén gyakran át kell számolni a szemeket, sorokat.