Menü

2015. október 12., hétfő

Mire is jó a mosogatórongy?

A mosogatórongy mosogatásra való, mint tudjuk, de a kérdés az, milyen mosogatórongyról beszélünk. Nálunk nem annyira divat minden elképzelhető és elképzelhetetlen tárgyat horgolással elkészíteni, de nem mindenhol van ez így.

Nem mosogatórongy, hanem mintakipróbálás

Amerikában például lelkesen horgolnak és kötnek mosogatórongyot. Jaj, az a szép drága fonal.... Ugye? :-)

Azzal szoktam magam vigasztalni/biztatni, ott vannak olyan pamutfonalak, amiket direkt a konyhai eszközök, használati tárgyak készítésére fejlesztettek ki. Vagyis náluk kapni konyhai pamutfonalat is.

Miért horgolnak és kötnek mosogatórongyot? Két (három) dolog miatt.


  1. A rengeteg szivacs, amit a konyhákban elhasználnak, veszélyes hulladékként önti el környezetünket.
  2. Remek alkalom új minták, technikák megtanulására.
  3. Ajándéktárgy, de vigyázz, mert amikor legközelebb nálad jár, akitől kaptál mosogatórongyot horgolva vagy kötve, ellenőrizni fogja, használod-e!

Most nem kívánok több szót vesztegetni az első pontra, vagyis arra, mosogatórongyként milyen lehet, a lényeg a kisméretű, gyakorló mintadarabon van.

Ezért jó dolog a mosogatórongy! :-) Jelzem,külön irodalma van, a lábosalátétekkel, fedőfogókkal együtt. Nem tudom, eszedbe jutott valaha is fedőfogót horgolni? Nekem soha.

Az ötlet maga nem rossz, mármint az, hogy horgoljunk egy új mintával egy kisebb darabot. Több mintát kipróbálva több kisebb négyszögünk lesz, amivel kezdhetünk valamit.

Itt kétszáz mintát találsz, amit direkt mosogatórongyra találtak ki. Ezt akkor ajánlom, ha tényleg horgolnál ilyet. http://allcrafts.net/crochet/dishcloths.htm 

Itt nem tudom mennyit, mert 12 oldalon keresztül linkek vannak: http://www.crochetpatterncentral.com/directory/dishcloths.php

Ha viszont a mintákat szeretnéd kipróbálni, és úgy gondolod, ezekből a kisebb négyzetekből összeállítanál egy takarót, akkor válogass össze olyan mintákat, melyeket már régen szeretnél kipróbálni, és azonos méretű négyzeteket horgolj. Egy minta, egy négyzet. A fonal összetétele és vastagsága egyforma legyen!

Mosogatórongyos képeket nem tudok mutatni, mert én nem horgoltam ilyet, de a mintakipróbálás érdekel! :-)

És téged?

2015. október 10., szombat

Corner to corner technika - négyszögek

A múltkor írtam a corner to corner technikáról, és egy háromszög alakú kendőt is mutattam.

Elkészült a képes tutorial a négyszögek készítéséhez.

Csíkos sál corner to cornerrel


Az első bejegyzést itt találod:
 http://tanulj-horgolni.blogspot.hu/2015/09/corner-to-corner-technika.html

Most is csak röviden. Ha mindkét oldalon mindig a 6 láncszemmel folytatjuk a munkát, háromszög alakot kapunk. Ez nem minden esetben felel meg. Valahogyan meg kell oldani azt, hogy a kész darab bizonyos szélességű legyen, és a végén ne maradjon egy kis lecsapott sarok se.

Ezért, a corner to corner technikával horgolt pl sálnál a következő munkafolyamatok lesznek:


  1. Elkezdjük a horgolást, mindkét oldalon újabb és újabb mintaegységet horgolva
  2. Elérjük a tervezett szélességet, ekkor az egyik oldalon szaporítunk, a másikon már nem, itt hamispálcákkal jutunk el az első mintaegység láncszemívéig.
  3. Elérjük a tervezett hosszúságot, ekkor a szaporítást abbahagyva, immár mindkét oldalon hamispálcákkal jutunk el a sor elején az előző sor első mintaegységének láncszemívéig.


Amikor a záró résznél vagyunk, vagyis a maradék helyeket töltjük fel, egyre rövidebb sorokkal dolgozunk.

Ahogy a képen is látod, ha színátmenetes fonallal dolgozol, a csíkok nem vízszintesen vagy függőlegesen, hanem átlósan alakulnak ki.
Ugyanígy, ha több színű fonallal csíkozol, szintén harántirányú csíkozásod lesz.