Menü

2015. február 16., hétfő

Egyszerű, háromszög alakú kendő Unforgettable fonalból

Horgoltam egy egyszerű, háromszög alakú kendőt az Unforgettable fonal parrot árnyalatából.

Az egygombolyagos projektek közé tartozik. A kendő nem egy hatalmas darab lett, de vállkendőként használható.
A fonal színei miatt olyan farmeros kendőnek mondanám.
Az Unforgettable fonalról azt kell tudni, hogy minden gombolyag egészen más, és egy gombolyagon belül a színek nem ismétlődnek. Úgy értem, nem találsz egy olyan nagyobb szakaszt, ami ugyanúgy ismétlődne, a színek persze ismétlődnek, de nem olyan hosszúságban, ahogy elsőre előkerültek. Ezért is lehet, hogy minden munka egészen másképp néz ki belőle.

A kendő hátulról ilyen

Nyakba lehet vetni

Tényleg egyedi darabot lehet belőle készíteni.
A fonal színei

 A kendőt az alsó saroknál kezdtem, és minden sorban szaporítottam. Addig horgoltam, ameddig a fonal tartott. :-) Na, nem egészen, mert arra is hagytam kicsit, hogy az egész kendőt körbe tudjam horgolni.

Lehet, ki kell próbálni másik árnyalatból is. :-)

2015. február 15., vasárnap

Többszínű horgolt négyzet

A négyzetekről szóló előző posztban hangsúlyoztam, hogy az az egyszínű négyzet horgolásáról szól. Most írok a több színből készülő négyzetekről.

Miért kell erről külön írni?


  • A színváltások miatt.
  • A horgolásban levő eltérések miatt.


Színváltásról sok helyen, sokfélét olvashattál már eddig is, és ha egygombolyagosnál nagyobb dolgot horgoltál már, akkor tudod, van olyan, hogy egy másik szállal folytatjuk a munkát. Az új gombolyag hozzácsatlakoztatásáról is kötetnyi irodalom van, én a régi módszert használom, takács csomóval kötöm össze a két szálat, és igyekszem a szálvégeket belekötni/horgolni a munkába, a végén pedig láthatatlanul eldolgozom.

Tudom, ma nem ez a trendi, bonyolultabbnál-bonyolultabb módszereket találnak ki, mutatnak be, és tanítanak. Van olyan, amiről használat közben kiderül, mégsem tökéletes, mert szétcsúszik a fonal. Most nem is kell ezzel foglalkoznunk, mert a színes négyzetek horgolásánál egészen más módszer van.

Nem kell ilyen-olyan csomót megtanulnod, helyette jó, ha megtanulod azt, hogyan kell a "semmibe" elkezdeni a pálcát. Ez viszont legyen egy későbbi bejegyzés témája.

Mivel kezdőknek is érthető négyzetekről szóló okítást kértek többen, ezért a "hagyományos" módszert ismertetem.

A színes négyzetek horgolásának soronként/körönként váltunk színt.

A módszer:


Az első színnel elkészíted a láncszemebkől a kört, és az első sort. A körré kapcsolás után befejezed a munkát. ez ugye azt jelenti, elvágod a szálat, és a tűvel a hurkon áthúzod. Ez kész.
Megkeresed az új fonalat, és készítesz egy csúszócsomót. Kiválasztasz egy számodra szimpatikus sarkot, ami lehetőleg ne az legyen, ahol az előző színnel befejezted a munkát.
Itt a tűt beszúrod a láncszemív alá, a tűre teszed a kis hurkot és áthúzod a színére majd készítesz egy hamispálcát.  Ezzel rögzítetted az új fonalat a négyzetedhez. elkészíted a 3 láncszem magasítást,  és a leírás szerint elkészíted a második kört. Összekapcsolás után befejezed a munkát.
Jön a következő szín. Itt már nem csak sarokban kezdheted a munkát, a sor közepén is indíthatod az új kört. Az előzőek szerint jársz el itt is.

Tehát minden kör végén szálat elvágod, munkát befejezed. Új színnel valahol a körben, és lehetőleg nem mindig ugyanazon a helyen kezded az új kört.

Ez egy "hagyományos" módja annak, hogy több színnel horgolj négyzeteket.
Az első pálcára vonatkozóan és a befejezést illetően is vannak más megoldások. Szerintem ez a legegyszerűbb, itt kell a legkevesebb újdonságot megtanulni.

2015. február 14., szombat

Fekete-fehér kendő egy gombolyagból

Újabb egygombolyagos projekt, ami ajándéknak is kiváló. Kendő, nyaknál kezdve, és addig horgolva, ameddig tart az egy gombolyag.

Kendő fekete-fehér-szürkében


A kendő két szélén és középen szaporítottam.
A minta csak annyi, hogy van benne lyukacsos sor, és olyan is, ahol végig egyráhajtásos pálcákat horgoltam.

A fonal és a kendő
A kendő nyakba kötve



2015. február 11., szerda

Négyzet horgolása

Amikor már tudsz egyenes sorokat horgolni, felmerül, hogy körben is jó lenne horgolni, és vajon hogy csinálják azt, hogy négyszögeket horgolnak.

A kör és a sapka horgolásáról már elég sokszor írtam, most a négyszögről lesz szó.

Most a négyzetről lesz szó, ami ugye négyszög, de a négyzet egyben téglalap, rombusz, deltoid, paralelogramma, húrtrapéz, trapéz, húrnégyszög és érintőnégyszög.
Mielőtt elmenekülnél, elmondom, hogy ebből minket most annyi érdekel, hogy négyszög, aminek az oldalai egyenlő hosszúak, és minden szöge derékszög. Ez is a forma miatt fontos, tehát nem dől semerre.

A négyzetet horgolhatod oda-vissza haladó sorokkal, ahány centiméter szélességűre kezded, olyan magasra horgolod. Erről ennyit lehet írni. :-)

A négyzet, amiről szó van, körben horgolva készül, mindig a színén dolgozunk.

Horgolt négyzet

Ha megtanulod a négyzet készítését, végtelen lehetőséggel találod szemben magad.

Azzal a négyzettel ismerkedünk meg, amit középen kezdünk, és kifelé haladva egyre hosszabb sorokat horgolunk. Ugyanis van olyan négyzet is, amit az egyik sarkában kezdünk, de erről most nem szólok többet.

A horgolt négyzet millió variációban létezik, és az, amit alapnak nevezünk, szintén többféle lehet.
Az megegyezik bennük, hogy láncszemekből készült körbe az első körben kialakítjuk a négy sarkot, majd a további sorokban a sarkokban szaporítunk, a négyzet oldalainak horgolása közben nem szaporítunk. A négyzet tetszőleges méretű lehet, a 2 körből állótól kezdve egészen a 2 méteres oldalhosszúságig láttam már elkészült négyzetet.

Készülhet egy színből, és több színből is. Első kísérletekhez javaslom a legegyszerűbb, "hagyományos" négyzetet, egy színből horgolni.

Íme a fenti négyzet rajzban:

Horgolt négyzet rajza
A kis oválisak a láncszemek, a kis fekete pont a hamispálca, amivel a köröket összekapcsoljuk. A ferdén áthúzott, T betűre hasonlító jel az egyráhajtásos pálca.

A leírás:

6 láncszemből gyűrűt kapcsolunk.
1. kör: 3 láncszem magasítás után két egyráhajtásos pálcát horgolunk. A láncszemekbe nem öltünk bele, csak alatta átnyúlunk és áthúzzuk a fonalat. *2 láncszem, 3 egyráhajtásos pálca következik. *tól még 2-szer ismétlünk, tehát összesen 4 pálcacsoportunk lesz. A végén 2 láncszem, és a kezdő láncszemek közül a legfelsőbe öltve hamispálcával zárjuk a kört.

2. kör: Hamispálcát öltünk a következő két pálcára is, majd a 2 láncszemes ívbe is, ahová 3 láncszem magasítás után két egyráhajtásos pálcát horgolunk.  2 láncszem, 3 egyráhajtásos pálca következik ugyanoda, ahová az előbb az első pálcacsoportot horgoltuk. *1 láncszem, a következő ívbe 3 egyráhajtásos pálca, 2 láncszem, 3 egyráhajtásos pálca kerül. *tól még 2-szer ismétlünk, tehát összesen 4 sarkot alakítunk ki. A végén 1 láncszem, és a kezdő láncszemek közül a legfelsőbe öltve hamispálcával zárjuk a kört.

3. kör: Hamispálcát öltünk a következő két pálcára is, majd a 2 láncszemes ívbe is, ahová 3 láncszem magasítás után két egyráhajtásos pálcát horgolunk.  2 láncszem, 3 egyráhajtásos pálca következik ugyanoda, ahová az előbb az első pálcacsoportot horgoltuk. 1 láncszem, a következő ívbe 3 egyráhajtásos pálca, utána 1 láncszem, a következő sarokba 3 egyráhajtásos pálca 2 láncszem, 3 egyráhajtásos pálca kerül. A négyzet oldalán 3 egyráhajtásos pálca, a sarkokban 3 pálca-2 láncszem-3 pálca található.  A kör végén 1 láncszem, és a kezdő láncszemek közül a legfelsőbe öltve hamispálcával zárjuk a kört.

A további körök a már megismertek szerint készülnek, a sarkokban 2 pálcacsoport van, az oldalaknál az egyláncszemes ívekbe 1 pálcacsoportot horgolunk.

Próbáld a rajzot értelmezni, és arról elkészíteni a négyszöget. Sokkal egyszerűbb, mint a leírást olvasni. Egy idő után biztosan meglátod a négyzetben a szabályosságot, aminek a lényege az, hogy csak a sarkokban horgolsz egy ívbe 2 pálcacsoportot, a többi helyen csak egyet.

A rajzon a jobb áttekinthetőség miatt vannak két színnel jelölve a körök. Ez a rajz az egyszínű négyzet horgolását mutatja.

Változatok az egyszerű négyzetre:

  • A sarkokban 3 láncszemet horgolunk, akkor jobban elférnek a pálcák.
  • Az oldalakon nem horgolunk láncszemet 2 pálcacsoport közé, csak a sarkokban lesznek láncszemek.

2015. február 9., hétfő

All Shawl kétszer

Sikerült kirakati bábut szereznem nagyon kedvező áron, így már le tudom fotózni a kendőket, sálakat testen is.

Az All Shawl a kedvenc kendőm. Jobban szeretem a kerek kendőket, mint a háromszög alakúakat.
Ez a kendő mindenféle fonalból szép lesz, már írtam róla, és mutattam is.
Az All shawl jelenségről itt elmélkedtem hosszabban :-)

Cotton gold fonalból egygombolyagos jeligére:

A kendő vállon

A kendő háta, jól látszik a szélcsipke
 Zoknifonalból is el lehet készíteni az All shawl-at.
Blokkoltam is a kendőt, ezért ilyen szép nagy. Könnyű kis kendő, nem csak horgolni jó ezt a kendőt, viselni is az!
A kendő derékig ér

A kendő széle

A cikkek is jól látszanak

2015. február 7., szombat

Nagyon hosszú sál vállkendőnek

Hosszú sál, színátmenetes fonalból.

Nézzük ezt a szép hosszú sálat, amit többször is körbe lehet tekerni magunkon.
A mintája egészen egyszerű, és sokak által ismert. A W mintáról van szó, tehát 2 pálca láncszem, 2 pálca egy helyre öltve. A következő sorban nem a "megszokott" helyre, a láncszemívbe öltjük a pálcacsoportot, hanem két pálcacsoport közé. Ettől a kis változtatástól már alig lehet felismerni a mintát.
Ha ehhez még hozzáadjuk a fonal színeinek játékát, akkor érthető, miért nem ismerték fel sokan a mintát.
Színes sál vállkendőként

A mintát már tavalyelőtt találtam, le is fordítottam.



A modell itt található: http://www.redheart.com/free-patterns/shades-grey-scarf

Most, hogy elolvastam a fordítást, rájöttem, hogy blokkolni kellene a sálat, és akkor szinte kétszer olyan széles lenne, mint most.
Ha készen lesz, megmutatom! :-)