Többnyire divatholmit készítünk, kevesen vannak, akik szép, vékony fonalból kötnek csipkepulóvert vagy norvég mintást pulcsit.
Amúgy is ma már nem is a norvég minta a divat, hanem a Fair Isle, ami pont olyan, mint a norvég, csak nem formára kötnek, hanem a kész alapdarabokat szabással alakítják pulóverré. Jó, tudom, ennél bonyolultabb, de aki egyiket se ismeri, annak ennyi információ elég is erről, no meg ez itt egy horgolással foglalkozó blog.
Ha sapkát, sálat, kendőt, kapucnit, ponchot készítesz többnyire, akkor a vastag fonalaktól ne félj!
A vastag fonalakhoz jó vastag tűt kell használnod, amivel a munka nem túl kellemes szerintem, de az az előnye megvan, hogy 1 óra alatt készen vagy egy hosszabb sállal is.
Hogyan jutsz vastag fonalhoz?
- Megveszed a boltban
- Több szálat összefogsz.
A fonalválasztékhoz ma már minden gyártónál hozzá tartoznak a vastag, nagyon vastag és még annál is vastagabb fonalak.
Bulky, chunky, super bulky vastagsági jelölésekkel ellátott fonalakról van szó. 5-6 -os fonalvastagság
De ha összefogsz 2 szálat, ami 3-as vastagság, vagyis középvastag, amit egyszálasan 4-5 mm-es tűvel horgolsz, máris van egy vastag fonalad.
Ha még bátrabb vagy, és 3 szálat fogsz össze, veheted is elő a 10 mm-es tűt a horgoláshoz.
Horgolótűk |
Azt, hogy pontosan mekkora tű kell neked, ki kell tapasztalnod. Én is sokáig kerestem egy-egy sapka horgolásánál, melyik az a tűméret, amikor már elég laza, de még nem túlságosan az, és ráadásul elégedett is vagyok az eredménnyel.
A Bravo Big fonalhoz például 15 mm-es tűt használtam, és végre elégedett vagyok! Tavaly kisebb tűvel horgoltam, ahogy javasolták is, és nekem túl merevnek tűnt a sapka és sál. Sokat kísérleteztem, kipróbáltam a fonalhoz ajánlott mintákat, tűméreteket, kötöttem, horgoltam, a spirálmintás sapka és a laza csipkemintás sál kivételével annyira nem tetszett a kész mű. Volt, hogy csak annyi volt a probléma, hogy a fonalból nem jött ki olyan hosszú sál, mint ami kényelmesen kétszer körbeérte volna a nyakamat, máskor meg túl sérülékenynek éreztem a laza sálat, horgolva pedig túl szorosnak.
Sál Bravo Big fonalból |
Tehát kísérletezni kell!
Jó, ha tudod, hogy ha gyapjútartalmú a vastag fonalad, akkor az puhább, mint a 100 % akril ugyanolyan vastagságban.
Ha puhább akrilt veszel több szálasan, akkor vastag, de puha fonalat kapsz.
A nagyon vastag fonalak nem 5 vagy 10 dkg-os gombolyagokban vannak, hanem 15-20 dkg-os, hatalmas gombolyagokban. Egy gombolyag ehhez a súlyhoz képest meglepően kevés fonalat tartalmaz, de nem is lehet összehasonlítani egy vékonyabb fonallal.
Egy gombolyagból elkészül a sál vagy nyakmelegítő. Ha sapka-sál kombót akarsz, akkor vagy rövid sálad lesz, vagy egy együtteshez két gombolyagot veszel.
6 pálca egy sorban - sál |
A másik lehetőség, készítesz egy olyan hosszú láncszem nélküli pálcákkal készülő sort, amilyen hosszú sálat akarsz, ezt leméred, valamint a maradék fonalat is, és szorzás-osztás után kiderül, hány sort tudsz még horgolni .